Domů
Plynárenství
Gazprom zvyšuje konkurenceschopnost diverzifikací ve svém exportu

Gazprom zvyšuje konkurenceschopnost diverzifikací ve svém exportu

Ruský plynárenský gigant Gazprom se snaží podpořit svou konkurenceschopnost rozšířením exportních cest pro svůj plyn. Více plynu by v budoucnu mělo směřovat na asijský trh a větší pozornosti by se měl rovněž dočkat vývoz v podobě zkapalněného zemního plynu.

Ačkoliv se Gazprom v posledních letech potýká s poklesem těžby, vývoz ruského plynu stále hraje důležitou roli v oblasti tamní ekonomiky. V průběhu více než 40 let trvající spolupráce dosáhl Gazprom v loňském roce s 31 % rekordního podílu na pokrytí poptávky po plynu v Evropě. Klíčové však pro společnost bude zajistit vyšší míru diverzifikace, a to zejména navýšením vývozu do Číny.

Významnou roli v diverzifikaci exportních cest Gazpromu bude hrát i další rozvoj v produkci zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož produkce v průběhu posledních několika let vzrostla na 3,56 milionů tun v roce 2015.

Velkou prioritu má rozšíření zatím jediného ruského závodu na zpracování LNG, který byl vybudován v rámci projektu Sakhalin II. Zprovoznění třetí linky zajistí 50% navýšení roční výrobní kapacity závodu, která v současné době dosahuje 9,6 milionů tun.

Ruský LNG projekt Sakhalin II
Ruský LNG projekt Sakhalin II. Zdroj: Gazprom

Další cestu pro export ruského plynu ve formě LNG by měl nabídnout plánovaný terminál v Leningradské oblasti. Terminál, jehož zprovoznění je plánováno na rok 2018, má disponovat roční kapacitou 10 milionů tun s možným navýšením až na 15 milionů tun.

„Podle předběžných dat je export Gazpromu do zemí mimo Společenství nezávislých států od 1. ledna do 15. května 2016 o 17,9 % vyšší než čísla za shodné období v roce 2015,“ cituje agentura TASS generálního ředitele Gazpromu Alexeie Millera.

Přestože se Gazprom snaží o větší diverzifikaci svých dodávek, evropské země měly značný podíl na tomto nárůstu. Velkou zásluhu na vyšším exportu měly obzvlášť země severozápadní Evropy. Nárůst exportu do Německa dosáhl 14,2 %, do Francie 38,6 %, do Spojeného království 104,1 %, do Nizozemska 106,7 % a do Dánska dokonce 140,2 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se