Domů
Energetika v zahraničí
IEA: Klimatizace jsou jedním z nejkritičtějších slepých míst v energetice
kliamtizace v číně
Zdroj: pixabay.com

IEA: Klimatizace jsou jedním z nejkritičtějších slepých míst v energetice

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala analýzu o budoucnosti chlazení, tedy i využívání klimatizací. Analýza očekává, že během nadcházejících tří dekád se využívání klimatizací prudce rozšíří. Stane se tak jedním z hlavních hnacích mechanismů globální poptávky po elektrické energii. Opatření týkající se energetické efektivity ale mohou snížit růst poptávky po energii způsobený vyšším využíváním klimatizací až o polovinu. 

Poptávka po klimatizacích, a tedy chlazení v posledních letech roste v závislosti na rostoucích příjmech a samotné populaci v teplejších regionech světa. Již nyní používání klimatizací a elektrických větráků tvoří zhruba pětinu celkové globální spotřeby elektřiny v budovách, nebo také 10 % celkové globální spotřeby elektřiny. Podle IEA se poptávka po klimatizacích do roku 2050 ztrojnásobí, a chlazení se tak stane jedním z hlavních hnacích mechanismů globální poptávky po elektrické energii. Očekává se, že klimatizace budou druhým největším zdrojem růstu poptávky po elektřině, hned po průmyslovém sektoru.

„Rostoucí poptávka po klimatizacích je jedním z nejkritičtějších slepých míst v nynější debatě v energetice. Nastavování vyšších cílů účinnosti v chlazení je jedním z nejjednodušších kroků, které vlády mohou učinit pro omezení potřeby budovat nové elektrárny, aby snížily emise a zároveň náklady.“

Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury

Očekávaný vývoj využívání klimatizací na světě do roku 2050. Zdroj: OECD/IEA

Účinnost klimatizací bude klíčová

Jedním z klíčových faktorů celé této problematiky je skutečnost, že účinnost nových klimatizací se může velmi lišit. Například klimatizace prodávané v Japonsku a EU jsou typicky o 25 % účinnější než ty prodávané v USA a v Číně. Opatření týkající se energetické efektivity přitom mohou snížit růst poptávky po energii způsobený vyšším využíváním klimatizací až o polovinu.

V současnosti méně než třetina domácností na světě vlastní klimatizaci. Nicméně například v USA a Japonsku má klimatizaci více než 90 % domácností. V nejteplejších částech světa má však klimatizaci pouze 8 % domácností – potenciál k růstu je zde tedy velmi vysoký. Velký nárůst poptávky po klimatizaci je očekáván například v Indii.

Procento domácností, které mají klimatizaci. Vybrané země. Zdroj: OECD/IEA

Intenzívnější využívání klimatizace bude mj. vyžadovat investice do nových elektráren a infrastruktury, aby mohla být uspokojena poptávka po elektřině v noci, kdy elektřinu nemohou vyrábět solární elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
21. červen 2018, 09:45

Klimatizace by se měli zakázat dokud autorizovaní projektanti z ČKAIT nezačnou používat mozky, pokud je vůbec mají. Viz. příklad za všechny:

Nedávno jsem byl v nové budově a v místnosti cca 3x5m kde je suché trafo VN/NN 1MVA a projektanti navrhli tuto místnost napojit na centrální vzduchotechniku budovy a dále nainstalovat 2 klimatizace a do toho přišla hygiena s požadavkem na další nucený odvod vzduchu od podlahy, přitom vrata mají obrovskou žaluzii se síťkou (proti hmyzu) které je dimenzovaná na samovolné chlazení trafa.

Takže tam běží najedou vše. Klimatizace se to snaží vychladit, studený vzduch padá dolů kde je nasáván nuceným odvodem vzduchy (který si prý vyžádala hygiena) a vyfukován ven. Takže venku v okolí místnosti s trafem je příjemně chladno :-). Čerstvý vzduch (by měl proudit) u stropu z venku přes velký filtr, ale tudy neproudí, protože jeho tlaková ztráta je větší než otvor se síťkou ve vratech. Takže je všude plno prachu a flitry jsou čisté.

Vše samozřejmě běží neustále, protože ty klimatizace to nemají šanci vychladit když je neustále vychlazený vzduch vyfukován ven a přisáván čerstvý teplý z venku.

A to toho ještě běží centrální vzduchotechnika budovy.

A nejvíc mne pobavil požadavek hygieny že místnost s trafem ve které za provozu nesmí nikdo být, musí mít nucenou výměnu vzduchu i když mají vrata ventilační žaluzii dimenzovanou na samovolné uchlazení 1MVA trafa. Že prý by tam by nedostatek vzduchu, moc CO2 atd.. a pracovníkům by mohlo být nevolno. Nenechali si vysvětlit že tam za provozu nikdo být nesmí, že tam může někdo vstoupit pouze když se to vypnuté a to zase není energie pro pohon ventilátorů. Takže je to celé nesmysl.

No škoda že tu nejdou dávat fotky. Kdo neuvidí neuvěří.

Také jsem se na mnoha místech setkal s tím že klimatizace byla nastavená na třeba 18°C a topení na 22°C. Takže se to neustále topilo i klimatizovalo a nikomu to vůbec nevadilo. Převáže jde o městské a státní organizace které to neřeší a zvýšené náklady platí stát nebo to rozpočítají nájemníkům atd...

A tak si tady v tomto blbákově žijeme a autorizovaně projektujme a na vše máme papír, razítko, školení a autorizaci, až z toho už někteří ani vlastní mozek neumí používat.

Jan
22. červen 2018, 15:00

To je skutecne "kdo neuvidi, neuveri"...!!! Hlasite jsem se sice zasmal, je to ale spis tragedie... :(

TC
21. červen 2018, 11:14

Rozumné řešení je výroba chladu v místě spotřeby pomocí absorpčních chladičů poháněných vodou z CZT. Chlad bude generován "odpadním teplem" z kombinované výroby elektřiny a tepla, no a teplárnám se zvýší odběry v letních měsících.

Vinkler
21. červen 2018, 13:05

Nařízení Kalifornie, že budovy s klimatizací musí míz FVE není od věci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se