Indie plánuje do roku 2020 zdvojnásobit těžbu uhlí

Indie chce snížit svoji závislost na dovozu uhlí, za který ročně zaplatí kolem 16 miliard dolarů. Třetí největší dovozce uhlí na světě hodlá využít vlastních uhelných zásob, které se odhadují na 300 miliard tun. Aby svoje ambice naplnila, má v plánu zapojit soukromý sektor.

Indie má ambiciózní plány v oblasti energetiky. Do roku 2020 chce téměř zdvojnásobit těžbu uhlí ze současných 750 milionů tun na téměř 1,5 miliardy tun za rok. Tento plán má za cíl větší energetickou soběstačnost Indie a zároveň je snahou premiéra Naréndy Módiho zajistit dostatek elektrické energie pro téměř 300 milionů lidí, kteří jí do teď nemají. Dalším pozitivním efektem tohoto kroku bude podpora zpracovatelského sektoru.

Rozšíření těžby uhlí ve východní části země má pomoci s jejím rozvojem. V současné době totiž zaostává za západní části Indie a to i přes velké přírodní bohatství.

V současné době může v Indii těžit pouze státní firma Coal India, která má podle plánu na konci tohoto desetiletí těžit jednu miliardu tun ročně. Zbylých 500 milionů tun by měly těžit soukromé firmy v dolech, které indická vláda plánuje nabídnout v aukci.

Příležitost s obavami

I přes velké ambice převažuje obava, že soukromé firmy nebudou schopné vytěžit více než 100 milionů tun za rok do konce tohoto tisíciletí. Analytici však upozorňují, že je důležité, aby indická vláda uhelný sektor otevřela soukromým firmám, které přinesou nové technologie pro dobývání uhlí.

I přes provedená opatření bude pro indickou vládu obtížné přilákat dostatečné množství firem jak indických, tak nadnárodních, mezi které se řadí Rio Tinto, BHP Billiton, Anglo American nebo Peabody Energy.

Zahraniční firmy se obávají, že nejlepší lokality pro těžbu uhlí by mohly zůstat indické státní firmě Coal India.

Autor:

Štítky: , ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *