Ramat Hovav Combined Cycle – Israel IEC. Izrael paroplynová elektrárna. Zdroj: https://www.iec.co.il/international/main.html#!/galleries/

Izrael směřuje k unbundlingu svého elektroenergetického sektoru

Izrael po letech vyjednávání dosáhl průlomové dohody s odbory, která umožní zvýšit konkurenci v oblasti výroby elektřiny. Definitivní podoba dohody má být dojedná během následujících dvou měsíců, jak informuje agentura Reuters. Izraele chce také snížit zadlužení státní společnosti Israel Electric Corp (IEC), která měla doposud monopolní postavení v izraelské elektroenergetice.

Izraelská ekonomika by se mohla zbavit jednoho z omezení, které ji dlouhá léta bránilo v rychlejším rozvoji. Předběžná dohoda s odbory společnosti IEC totiž otevírá cestu izraelské vládě k nastartování změn, jež povedou ke zvýšení konkurence mezi výrobci elektrické energie.

Situace v izraelské elektroenergetice je dlouhodobě komplikovaná. IEC obviňuje vládu, že kvůli regulaci cen nebyla schopná dosahovat dobrých hospodářských výsledků. Do roku 2012 tak narostl dluh IEC na 16 miliard dolarů (343 mld. Kč) a společnost byla udržována při životě vydáváním dluhopisů, za něž ručil stát. V posledních letech došlo v IEC ke změnám, výrazně vzrostl tlak na vyšší efektivitu fungování společnosti, což vedlo ke snížení dluhu na současných 12 miliard dolarů (257 mld. Kč).

Vlivné odbory zase doposud blokovaly návrh na otevření trhu s výrobou elektřiny. Tento status quo se však vzhledem k předběžnému souhlasu odborů s reformou trhu má brzy změnit. Dohoda o definitivní podobě reformy by měla být uzavřena během následujících 45 dní.

„Po dvaceti letech neúspěšných pokusů jsme velmi blízko dohodě, jež otevře dveře reformě elektroenergetického sektoru. Reforma umožní decentralizaci výroby, zlepší energetickou bezpečnost a díky zvýšení konkurence bude dosaženo vyšší efektivity. V budoucnu pak díky této reformě klesnou ceny elektřiny,“ upřesňuje představy izraelské vlády o důsledcích reformy ministr energetiky Yuval Steinitz.

Plynové elektrárny přejdou do rukou soukromých společností

Dle předběžné dohody bude zachováno monopolní postavení IEC v oblasti distribuce elektřiny, což je v souladu se standardem síťových odvětví. K otevření trhu však postupně dojde v oblasti dodávky a výroby elektřiny. Vládě se již v minulosti podařilo otevřít část trhu s výrobou elektřiny. V současnosti pochází zhruba čtvrtina elektřiny ze soukromých elektráren a podíl soukromých zdrojů má nadále postupně růst.

V průběhu následujících pěti let totiž prodá IEC svých pět plynových elektráren, nový majitel tyto elektrárny ovšem nebude moci uzavřít, ani přesunout výrobny jinam. Zbývající elektrárny izraelského státního podniku se vyčlení do dceřiné společnosti IEC. Součástí dohody s odbory je také zrušení 1800 pracovních míst v průběhu následujících osmi let.

Úvodní fotografie: izraelská paroplynová elektrárna Ramat Hovav, zdroj: www.iec.co.ilNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *