Domů
Energetika v zahraničí
Jaká je skutečná motivace Jihoafrické republiky stavět jaderné elektrárny?
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Jaká je skutečná motivace Jihoafrické republiky stavět jaderné elektrárny?

Jaderná energie v Jihoafrické republice je velmi diskutovaným tématem. Výstavba nových jaderných elektráren se může stát nejdelší a nejdražší investicí za prezidentování Jacoba Zumy.

Mezi veřejností vzniká poměrně značná nedůvěra v proces rozšiřování jaderných elektráren. Její kořeny leží v mimořádném oznámení ruské jaderné agentury Rosatom z roku 2014 o výstavbě nových jihoafrických jaderných elektráren.

Oznámení rozjelo sérii vyšetřování ze strany médií. Šetření přineslo důkazy o tom, že lidé blízcí prezidentu Zumovi a skupiny napojené na vládnoucí stranu ANC mají v dané záležitosti významné finanční zájmy. Jihoafrická vláda toto tvrzení odmítá a tvrdí, že je zavádějící.

Spotřeba afrických zemí v následujících letech rozhodně vzroste. Otázkou ale je, jakým tempem; Zdroj: NASA
Spotřeba afrických zemí v následujících letech rozhodně vzroste. Otázkou je, jakým tempem. Zdroj: NASA

Nezávislé organizace ženou vládu k soudu, aby prokázaly, že uzavřená smlouva je ilegální. Jejich požadavky pro zveřejnění podrobností okolo uzavřených smluv s ruskou stranou dosud nebyly vyslyšeny. Tato skutečnost nadále posiluje snahu opozice celou záležitost prošetřit a na vládnoucí stranu vrhá stín pochybností.

Nejnovějším odhalením bylo, že obchodní společnost s blízkou vazbou na prezidenta Jacoba Zumu získala 171miliónový (ZAR) tendr pro vytvoření programu pro řízení výstavby jaderných elektráren.

Celá situace je velmi neprůhledná. Podle některých potvrzuje obavy, že výstavba jaderných zdrojů je spíš zájmem politických spojenců než veřejného blaha.

Žhavé otázky

Celá debata se již delší dobu točí kolem tří sporných otázek:

  • Vzroste v následujících letech energetická spotřeba země opravdu tak významně, že je výstavba tak nákladného zdroje, jakým je jaderná elektrárna, opravdu nevyhnutelná?
  • Může si Jihoafrická republika dovolit náklady a zadlužení spojené s výstavbou, když již nyní jsou některé další sektory významně podfinancované? (např. vzdělání)
  • Pokud dojde ke schválení projektu, může dojít k navyšování konečných nákladů na výstavbu kvůli korupci a osobnímu prospěchu politicky napojených subjektů?

Výstavba nových jaderných elektráren, které by poskytly celkem 9600 MW instalovaného výkonu, představilo Ministerstvo energetiky ve svém akčním plánu energetických zdrojů pro období 2010-2030. Podle tohoto schématu by v roce 2030 pokrývaly jaderné elektrárny elektrickou spotřebu země ze 13 %. Ostatní zdroje by v energetickém mixu byly zastoupeny následovně: uhlí 46 %, fotovoltaika 11 % a vítr 10 %.

Někteří tento plán hodnotí jako zastaralý a poukazují na pokroky v oblasti obnovitelných zdrojů, které se za poslední roky udály. Zpochybňován je rovněž očekávaný nárůst energetické spotřeby země, podle některých by měl být záměr výstavby jaderných zdrojů odložen. Zastánci obnovitelných zdrojů ukazují na případ Německa, které se rozhodlo odejít od jádra a investovat do obnovitelných zdrojů.

Německé investice do obnovitelných zdrojů jsou mnohem rozsáhlejší než ty jihoafrické a přitom JAR je mnohem slunečnější a větrnější zemí než Německo.

Budování jaderné energetiky je drahé. Střídmé odhady asociace OUTA předpokládají celkové náklady na výstavbu mezi 650-1200 miliardami jihoafrických randů (1,15-2,12 bilionu korun). Podle ředitele Nuclear Energy Corporation of South Africa je cena za výstavbu jaderných zdrojů pohybující se okolo 1 bilionu ZAR (1,77 bilionu korun) přijatelná.

Jihoafrická jaderná elektrárna Koeberg; Autor fotografie: Bjorn Rudner
Jihoafrická jaderná elektrárna Koeberg. Autor fotografie: Bjorn Rudner

Odpůrci dohody upozorňují na to, že nebyla zpracována žádná analýza výsledných nákladů. S ohledem na současný trend prodražujících se výstaveb jaderných elektráren spolu s jejich zpožďováním je vypracování této studie opodstatněné.

Rozpory ve vládnoucí straně

Napětí uvnitř vládnoucí strany dospělo až k výzvě pro odstoupení prezidenta Zumy. Dokonce i vedení strany přiznává, že v jejích řadách se dříve vyskytla korupce. Organizační problémy jsou patrné i v jednáních o výstavbě jaderných elektráren. Uvádí se, že právě tento spor byl důvodem, proč byl v prosinci 2015 odvolán ministr financí Nhlanhla Nene, který zastával umírněnou rozpočtovou politiku.

Oficiální postoj

Počátkem tohoto roku oznámil prezident Zuma, že stavbu jaderných elektráren si země může dovolit. Tento postoj v minulých týdnech byl zopakován i zástupcem prezidenta Cyrilem Ramaphosou a ministryní energetiky Tinou Joemat-Pettersonovou.

Strojovna jaderné elektrárny Koeberg; Zdroj: ESKOM
Strojovna jaderné elektrárny Koeberg; Zdroj: ESKOM

Pokud bude celý proces výstavby schválen a bude transparentní, mohla by veřejnost zkoumat veškeré dopady, včetně možných úskalí. To by umožnilo podrobnou analýzu odůvodnitelnosti výstavby.

Řeší se především tyto aspekty spojené s výstavbou:

  • technické specifikace navrhovaných reaktorů
  • možnosti prodražení výstavby a orgán, který se případným zpožděním bude zabývat
  • nakládání s jaderným odpadem a jaderný účet pro finální vyřazení elektráren z provozu
  • skutečná cena stavby a jak bude stavba financována

Jihoafrická republika v současnosti disponuje dvěma jadernými bloky Koeberg 1 a 2, které provozuje a vlastní společnost ESKOM. Bloky byly uvedeny do provozu v letech 1984 a 1985. Jedná se tlakovodní reaktory s instalovaným elektrickým výkonem 970 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
6. říjen 2016, 05:57

Sluší se dodat, že v JAR už druhým rokem běží aukce na elektřinu z větrných a solárních (FV i CSP) elektráren. Výsledkem jsou překvapivě nízké ceny za elektřinu, výstavba typicky do dvou let a financování si zajišťují vítězové aukcí sami. Není divu, že gigantomanické projekty uhelných a jaderných zdrojů jsou v JAR postupně k ledu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se