Japonsko schválilo nový energetický plán, jádro má i nadále hrát klíčovou roli

Japonsko přijalo nový energetický plán, který nastavuje cíle směřování energetiky do roku 2050 a konkrétní energetický mix pro rok 2030. Podle plánu bude jaderná energie i nadále jedním z klíčových zdrojů země vycházejícího slunce.

Japonská vláda aktualizuje svou státní energetickou koncepci každé 3 roky. Toto se děje již od roku 2002 a poslední aktualizace této koncepce zdůrazňuje nutnost zajistit energetickou bezpečnost v zemi, která nemá téměř žádné vlastní zdroje fosilních paliv. Koncepce zmiňuje i snahu o čisté energii, nicméně zásadní význam stále mají kapitoly o bezpečnosti a spolehlivosti dodávek energie.

Ministerstvo energetiky představilo návrh současné aktualizace v polovině května, a od té doby se k němu mohla vyjádřit i veřejnost. Minulý týden byla koncepce schválena vládou. Tato, v pořadí již pátá, aktualizace počítá s tím, že podíl jádra na výrobě elektřiny v zemi bude v roce 2030 v rozmezí 20-22 %, 22-24 % elektřiny bude vyráběno z obnovitelných zdrojů, podíl uhlí klesne na 26 %, zkapalněný zemní plyn (LNG) bude zastoupen 27 % a poslední 3% podíl bude kryt spalováním ropy.

Cílem této aktualizace je snížit emise CO2 země o 26 % do roku 2030. Ovšem v případě Japonska není výchozí báze stanovena jako rok 1990, nýbrž jde o relativní snížení emisí k roku 2013.

Ve schválené aktualizaci se také počítá pro rok 2030 s jádrem jako důležitým zdrojem energie, který zajišťuje stabilitu sítě a dodávek elektřiny v dlouhodobém horizontu. Pro další období do roku 2050 koncepce počítá s jadernými zdroji jako jedním z potenciálních nástrojů dekarbonizace.

Autor:8 odpovědí na Japonsko schválilo nový energetický plán, jádro má i nadále hrát klíčovou roli

 1. Milan Vaněček napsal:

  Titulek říká něco jiného než je skutečný japonský plán pro rok 2030. Ve skutečnosti nejvíce elektřiny mají vyrábět OZE, staré jaderné elektrárny se budou vracet do provozu ale část jich bude trvale vyřazena takže podíl jádra na výrobě elektřiny bude podstatně nižší než býval před Fukušimou.
  V Japonsku tedy nemůže nastat něco takového na co se u nás chystá ASEK.

  • Vladimír Wagner napsal:

   Pane Vaněčku, nevím, jak jste článek četl, ale buď špatně nebo se musíte vrátit na lekce matematiky do první třídy. V článku se píše, že dovážený plyn bude produkovat 27 % elektřiny, uhlí 26 %, OZE dohromady 22 – 24 %, jaderné zdroje 20 – 22 %. Tedy nejvíce elektřiny se vyrobí z uhlí, jako druhý zdroj je plyn, všechny OZE dohromady dají stejně nebo o chlup více než jádro, které má dávat více než každý jednotlivý druh obnovitelných zdrojů. Jsou tedy třetí nebo na společném třetím až čtvrtém místě. Takže je pravdou, že v mixu a zvláště mezi nízkoemisními zdroji má jádro mít klíčovou roli. Jaká bude realita, to se uvidí. Zatím se do provozu vrátilo pouze devět reaktorů, dalších necelých dvacet se posuzuje. Pracuje se také na dokončení dvou reaktorů, které byly před Fukušimou rozestavěny. I tak ovšem je pravda, že v tom roce 2030 určitě nebude jádro poskytovat 30 % elektřiny, jako tomu bylo před havárií ve Fukušimě. Ovšem kvůli tomu bude z fosilních zdrojů stále 56 % elektřiny a 27 % z uhlí. A tedy i odpovídající emise (nejen CO2). Ty se tak nedostanou pod hodnoty před Fukušimou. To, že ASEK plánuje vyšší podíl jádra, je dáno právě tím, že chce nahradit uhlí nízkoemisními zdroji a snížit intenzivně podíl využívání fosilních zdrojů.

   • Carlos napsal:

    No nevím, pod klíčovým zdrojem si představím něco co má nad 40%, ne něco co má nějakých 20-22 %.

    Ještě je třeba si uvědomit jednu věc o Japonsku a výhledu do budoucna, klesá mu populace, nemají žádnou zásadní imigraci, která by to „zachránila“, takže ročně jdou dolu o asi 250k lidí, bude to ještě horší, protože se nejspíše ještě výrazněji propadne porodnost, s tím by se měl teoreticky pojit pokles spotřeby energií, takže teoreticky bude stačit jen udržovat a obnovovat. I když počítají s nějakou robotizací a hromadou věcí, tak pokud vládě nehrábne a nezačne stavět tzv. mechy, tak nevím co by představovalo výrazný růst spotřeby. Maximálně elektrifikace dopravy, ale tam jednoduchým přesunem paliv do elektráren s vysokou účinností mohou ve finále ještě ušetřit.

    • Petr napsal:

     22% je zrovna akorát jednou z klíčových částí celku, 40% je dominantní podíl pokud se zbytek skládá s alespoň dvou menších částí, a nad 50% je díl s většinovou rolí v celku.

   • Milan Vaněček napsal:

    No prostě OZE bude dávat v Japonsku více než jádro i když před Fukušimou dávalo jádro mnohonásobně více než OZE. To žádný demagog okecat nemůže. Trend je jasný. Tož tak, pane Wagner.

    • Vladimír Wagner napsal:

     Pane Vaněčku, je otázka, jaká bude opravdu struktura produkce elektřiny v tom Japonsku v roce 2030. Pochopitelně by bylo pro japonské politiky nejjednodušší od jaderné energetiky odstoupit. To, že se stále více vrací k jádru, je hodně dáno tím, že zjišťují, jak velký problém je alespoň část produkce nahradit OZE. Před Fukušimou poskytovaly obnovitelné zdroje zhruba 10 % elektřiny (tedy zhruba třetinu toho, co jádro). Většinou šlo o vodní zdroje, ty poskytovaly 8 %. I přes obrovské úsilí se dospělo k tomu, že se do roku 2030 plánuje pouze zhruba zdvojnásobení produkce obnovitelných zdrojů oproti roku 2010. Ještě bych možná zmínil, jak budou podle plánů jednotlivé OZE v tom roce přispívat. Nejvíce bude stále voda, ta by měla zajišťovat 9 % celkových potřeb elektřiny, následovat má fotovoltaika se 7 %, biomasa 4 %, vítr 2 % a geotermální energie 1 %. Takže solární energie dá jen třetinu toho, co jádro a vítr pouze desetinu. To jenom tak, aby se vyjasnila realita.

     • Milan Vaněček napsal:

      Já jsem psal o vyjasnění trendů, to je dynamiky. A to je z těch čísel které uvádíte snad každému čtenáři jasné.
      Takže post-Fukušimská realita je jasná a dynamika též.

    • Petr Poruban napsal:

     Trendy se mění. Po Fukušimě byly snahy JE odstavit. Nyní se opět rozjíždí. A to pod tlakem okolností.
     Viz například: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/japonsko-znovu-rozjizdi-jaderne-elektrarny-brzy-by-jich-mohlo-byt-v-provozu-sedmnact-1345128

     Kde se dočtete:
     „Japonsko využívalo jadernou energii od šedesátých let minulého století. V roce 2011 bylo v zemi v provozu celkem 54 reaktorů, které dodávaly třetinu elektrické energie. V důsledku odstavení všech reaktorů stouply ceny elektřiny pro domácnosti v letech 2011 až 2015 téměř o 20 procent. Zároveň se prudce zvýšily emise oxidu uhličitého. Současná vláda proto připojování pečlivě prověřených reaktorů podporuje.“

     Realita je, že OZE nedokáží nyní, a pravděpodobně ještě hodně dlouho, nahradit ostatní zdroje. Ovšem i pokud by to dokázaly, je otázkou, jestli by se společnost měla zbavit rozvoje tak důležitých, strategických technologií, jakými jaderné technoigie jistě jsou. Proč by měla Evropa zaostávat v jejich ovládání za Čínou a ostatními regiony?
     I tak se bez jaderných technologií neobejdeme. Nejsou to jen elektrárny. Například ukládat se musí i radioaktivní odpad z průmyslu a nemocnic.
     Lidé nechtějí trvalé úložiště, ale pak se od starostky jisté obce u Prahy dozvíte, že ve spod tamní černé skládky se údajně nachází i radioaktivní odpad z Motole. Možná je to fáma, ale tohle jsem slyšel…
     Kde opravdu končí radioaktivní odpad z průmyslu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *