Domů
Elektřina
Je francouzské nadšení pro jadernou energetiku u konce?

Je francouzské nadšení pro jadernou energetiku u konce?

Francie, jež bude hostitelem očekávané klimatické konference koncem letošního roku, plánuje v příštích deseti letech podstatně snížit podíl elektřiny z jádra, nízkoemisního zdroje energie.

V loňském roce přitom Francie pokryla více než 75 % své spotřeby elektřiny právě elektřinou vyrobenou v jaderných elektrárnách. Tato hodnota se dle avizovaného plánu má do roku 2025 snížit na 50 %, což má znamenta odstavení 34 % jaderných reaktorů.

Tento plán je založen na kampani francouzského prezidenta Francois Hollanda, jehož vláda plánuje přijmout v červenci letošního roku příslušnou legislativu, jež bude počátkem úpadku jaderné energetiky ve Francii.

Tento krok je drastickou změnou pro jeden z ikonických francouzských průmyslů.

„Jádro bylo tak trochu důkaz velikosti Francie,“ říká Bernard Laponche, francouzský energetický konzultant, který pomohl vyvinout první generaci francouzských jaderných reaktorů.

Standardní návrh reaktoru pomohl k boomu

Po testování první nukleární zbraně v roce 1960 se Francie rozhodla k obrácení pozornosti v oblasti jaderné energie a k využití existující infrastruktury k obohacování a zpracování uranu pro energetické účely. Po ropné krizi v roce 1973 začal navíc sílit tlak na využívání stabilního domácího zdroje energie, kterým se mělo stát právě jádro.

Francouzi nejdříve experimentovali s vlastním návrhem reaktoru, ale byl to nakonec americký typ reaktoru, který byl velmi rychle postaven v několika lokalitách napříč zemí. Nyní jaderný sektor zaměstnává více než 200 000 lidí a podílí se cca 2 % na francouzském HDP.

Francouzský úspěch na poli jaderné energetiky měl přitom pramenit ze zavedení standardizovaného typu reaktoru, centralizovaného rozhodování a jistoty, že vláda je jednoznačně pro jádro.

Tyto faktory měli za následek, že Francie dokázala stavět nové reaktory rychleji a provozovat je levněji než kterákoliv jiná země.

Více než 76 % francouzských reaktorů bylo postaveno během sedmi let.

Francouzská vláda si v současnosti drží 90% podíl ve společnosti Areva, jež buduje jaderné reaktory a 85% podíl v Electricité de France (EDF), společnosti provozující jaderné elektrárny. Zejména Areva je ale nyní ve velkých problémech, jež vyústily v masivní propouštění, a nyní se spekuluje o její záchraně právě pomocí EDF.

Impozatní zavedený systém je nyní v úpadku

Špatné odhady a změny na trhu přivedly po léta silný francouzský jaderný průmysl do kritického stavu.

Jakmile bylo postaveno dostatečné množství reaktorů, nastala stagnace stavebního sektoru. Jaderné elektrárny jsou navíc projekty, jejichž výstavba trvá roky. Laponche vysvětluje, že francouzský jaderný průmysl očekával spotřebu elektřiny na úrovni 1000 TWh, ale domácí potřeba se nyní nachází kolem hodnoty 600 TWh, což má za následek přebytek nabídky. Poptávka razantně nerostla především kvůli ekonomické krizi a díky zvyšující se energetické účinnosti.

Nyní jsou některé francouzské reaktory už poměrně zastaralé. Nejstarší francouzský reaktor Fessenheim 1 byl uveden do provozu v roce 1977 a v současnosti probíhá rozhodnutí, jestli investovat do nákladné modernizace nebo jestli reaktor odstavit.

Co se týče nových reaktorů, reaktory 3. genrace od Arevy jsou nyní budovány ve čtyřech lokalitách – dvakrát v Číně, ve Francii a Finsku. Všechny čtyři projekty jsou zpožděny a investiční náklady na francouzské a finské reaktory už se od zahájení projektu zdvojnásobily zejména bezpečnostním požadavcím a problémům s řízením projektů.

„Náklady na výstavbu nového jaderného zdroje jsou extrémně vysoké,“ říká Antony Frogatt z Chatham House, mezinárodního think tanku. Dle Frogatta existují způsoby, jak prodloužit životnost stávajících reaktorů, ale tyto modernizace jsou velmi nákladné a určité komponenty, jako je tlaková nádoba reaktoru, nahrazeny být nemohou.

Odstavený jaderný výkon mají nahradit obnovitelné zdroje

nuclear-power-plant-807623_1280

ADEME, francouzská národní energetická agentura, vydala nedávno studii, ze které vyplývá, že je technicky a ekonomicky proveditelný přechod Francie na 100% obnovitelnou energii do roku 2050. Decentralizovaná výroba z OZE však znamená přímé ohrožení pro současný jaderný centralizovaný obchodní model.

„Shrneme-li to, je to zmenšující se klientská základna (pro jadernou energetiku) a konkurenční tržní systém,“ dodává Mycle Schneider, nezávislý mezinárodní energetický konzultant. “Finanční a ekonomická situace je velmi špatná.“

Co se týče energetického giganta Arevy, ta nový zákon překvapivě podporuje: „Zajištění nárůstu podílu obnovitelné energie při udržení majoritního podílu jaderné energie v energetickém mixu koresponduje s ambicemi Arevy,“ řekla mluvčí Arevy Katherine Berezowskyj.

Na klimatické konferenci OSN koncem letošního roku bude zajisté i posaný postup Francie velmi diskutovaným tématem. Dá se očekávat konfrontace zastánců jaderné energetiky v čele s Čínou s jejími odpůrci v čele s Německem. Nejen tyto země budou nyní pečlivě sledovat, jak se Francii podaří její cíle naplnit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se