Longannet: Poslední uhelná elektrárna ve Skotsku uzavřena

Ve čtvrtek došlo k odstavení poslední uhelné elektrárny ve Skotsku.  Elektrárna Longannet o instalovaném výkonu 2 400 MW byla uzavřena po 46 letech v provozu.

Elektrárna Longannet byla uvedena do provozu v roce 1969, svým výkonem 2 400 MW byla ve své době největší uhelnou elektrárnou v Evropě. Původně byla její životnost plánována na 25 let. Díky sérii investic na její modernizaci zůstala v provozu 46 let. Po skoro půl století byla tato elektrárna schopna v průměru pokrýt spotřebu až 2 miliónů obyvatel.

Společnost ScottishPower, majitel elektrárny, se rozhodla pro ukončení provozu, neboť ten přestal být rentabilním. Hlavními důvody bylo stáří elektrárny, výše nákladů na přenos elektřiny a poplatků za emisní povolenky.

„Uhlí bylo dlouhou dobu hlavní hybnou sílou skotské energetiky, ale uzavření Longannet je koncem této éry. Tato elektrárna dodala do národní sítě více elektřiny než jakákoliv jiná elektrárna v historii Skotska. Dnešek je smutným dnem pro všechny ve ScottishPower,“ popsal své pocity generální ředitel společnosti ScottishPower, Hugh Finlay.

Uzavřením elektrárny bylo ovlivněno také jejich 236 zaměstnanců. Dle společnosti Scottish Power byli její zaměstnanci přesunuti na jiné pozice, odešli do předčasného důchodu, nebo byli propuštěni. Část z nich se bude podílet na vyřazování elektrárny. Budoucí plány na využití této lokality ještě nejsou známy.

Společnost Scottish Power, která v minulosti vlastnila 6 uhelných elektráren, má tak nyní ve svém energetickém mixu pouze plynové a větrné elektrárny.

Vyřazení elektrárny Logannet koresponduje s energetickou koncepcí země, dle které Spojené království plánuje do 10 let uzavřít všechny své uhelné elektrárny.

autor úvodní fotografie: Graeme MacleanNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *