Domů
Evropská Unie
Plynovod TAP v ohrožení kvůli sporu Ázerbájdžánu a EU

Plynovod TAP v ohrožení kvůli sporu Ázerbájdžánu a EU

Server EurActiv informoval, že vztahy mezi Ázerbájdžánem a EU uvázly na mrtvém bodě. Baku možná ztratí zájem ve většině energetických projektů, jako je například plynovod TAP. Diverzifikace evropských zdrojů zemního plynu v ohrožení.

Nedávná rezoluce od Evropského parlamentu vyvolala vlnu negativních reakcí z Baku, hlavního města Ázerbájdžánu. Ten obviňuje EU z manipulace a „špinavých“ politických her vůči němu.

10. září EU hlasovalo ohledně situace v Ázerbájdžánu a omezování lidských práv. S 365 hlasy pro a 202 hlasy proti byla přijata velice kritická rezoluce. Předseda výboru pro zahraniční vztahy Elmar Brok, člen německé CDU, prohlásil, že došlo k porušení pravidel během celého procesu. Dle Broka se celá záležitost měla nejdříve projednat s výbory, předtím než se dostala do plenárního zasedání. Brok se dále vyjádřil, že EU taky může velice jednoduše ztratit přízeň Ázerbájdžánu.

Ve své rezoluci vyzývá Evropská parlament k okamžitému přerušení jednání za účelem vytvoření dohody o strategickém partnerství. Toto přerušení má trvat tak dlouho, dokud Baku nezačne respektovat světová lidská práva.

Organizovaná politická akce

Parlament Ázerbájdžánu v reakci na rezoluci udělal vlastní plenární zasedání, po kterém mluvčí parlamentu Ogtay Asadov nazval celý proces jako „organizovaná politická akce“ vůči jeho státu. Mluvčí kladl důraz na to, že hlasování bylo zmanipulované a obviňuje Evropský parlament z předpojatosti vůči státu.

Asadov tvrdí, že takto tvrdá rezoluce byla záměrně vykonána, aby poškodila pověst Ázerbájdžánu a oslabila jeho roli v konfliktu známém jako Válka o Náhorní Karabach. Tento konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií je na mrtvém bodu.

Projekt plynovodu TAP v ohrožení

Ázerbájdžán hraje klíčovou roli v plánu EU na diverzifikaci svých zdrojů zemního plynu. Brusel má v plánu začít přivádět zemní plyn z oblasti Azeri již v letech 2019 až 2020. Oblast Azeri je těžařská oblast v Kaspickém moři, zhruba 100 km od Baku, a je součástí větší těžařské oblasti Azeri-Chirag-Guneshli (ACG). Zemní plyn z Azeri má být do Evropy přiveden skrz Jižní plynový koridor a součástí koridoru je i plynovodu TAP (Trans Adriatic Pipeline).

TAP je první opravdový krok ke snížení závislosti Evropy na ruském plynu, zvlášť pro Jihovýchodní Evropu. Aby si Ázerbájdžán zajistil budoucí napojení na Evropu, skoupil většinový podíl v DESFA, plynovodní infrastruktuře Řecka, o kterou mělo zájem i Rusko. Diplomatické zdroje sdělily EurActivu, že Ázerbájdžán může jednoduše prodat veškerý svůj plyn Turecku a zapomenout na Evropu.

Bohužel pro Ázerbájdžán, zbavit se většinového podílu v DESFA za rozumnou cenu nebude snadné, protože o plynovodní systém v nestabilním státě nebude valný zájem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se