Alvestonský onshore větrný park bude pravděpodobně na čas posledním nově vybudovaným zdrojem tohoto typu v Anglii. Zdroj: www.ecotricity.co.uk/

Příspěvek na OZE v Německu příští rok klesne. Cena pro spotřebitele by přesto mohla vzrůst

I přes snížení poplatku na obnovitelné zdroje energie by se ceny elektřiny pro konečné spotřebitele v Německu mohly v příštím roce opět mírně zvýšit. Hlavními důvody jsou rostoucí síťové poplatky a cena silové elektřiny. Se zprávou včera přišel list Frankfurter Allgemeine Zeitung, do dalších medií se informace dostala skrze německou tiskovou agenturu (dpa).

Poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie v Německu (tzv. OZE přirážka – EEG Umlage) mohl v příštím roce klesnout ze současných 6,8 eurocentu za kWh (cca 1,76 CZK/kWh) na 6,4 centů/KWh (cca 1,65 CZK/kWh). Výše poplatku bude oficiálně oznámena v pondělí.

Poplatkem je financována podpora pro provozovatele solárních, větrných, vodních, bioplynových nebo geotermálních elektráren. Poplatek je účtován za každou kWh spotřebované energie pro německé spotřebitele. Vysoce energeticky náročné průmyslové podniky a některé další podnikatelské subjekty však mají tento poplatek snížen, ve snaze udržet tyto podniky konkurenceschopné. OZE přirážka je v Německu významnou složkou ceny elektřiny pro konečné spotřebitele, tvoří přibližně její čtvrtinu.

Cena elektřiny pro domácnosti se spotřebou v rozmezí 2,5-5 GWh/rok v Německu. Zdroj: BNetzA

Konečná cena elektřiny v Německu je významně zatížena daněmi, síťovými poplatky a dalšími poplatky. Ty v roce 2017 tvořily 55 % ceny pro domácnosti s roční spotřebou v rozmezí 2,5-5 MWh. Síťové poplatky dalších 23 %. Právě v případě síťových poplatků se očekává v příštím roce nárůst a to i vlivem vyšších poplatků za distribuci elektřiny. Toto zvýšení by mohlo společně s rostoucími cenami silové elektřiny více než kompenzovat snížení poplatku za OZE.

„I když poplatek za OZE dle aktuálních prognóz poklesne, cena elektřiny se pravděpodobně dokonce zvýší,“ uvedl včera Mathias Köster-Pattison, energetický expert německého portálu pro srovnávání energetických tarifů Verivox.

Německá asociace pro energetiku a vodárenství (BDEW) v příštím roce očekává růst cen elektřiny pro většinu spotřebitelů v Německu a jako faktor uvádí nárůst ceny silové elektřiny. Předseda BDEW, Stefan Kapferer, požaduje po federální vládě masivní úlevu v ceně elektřiny.

I Německý průmysl vidí ohrožení pro svou konkurenceschopnost. Kromě poplatku za OZE jej ohrožují prudce rostoucí síťové poplatky a další poplatky spojené s Energiewende, tvrdí prezident Asociace německého textilního a módního průmyslu, Ingeborg Neumann. Dle něj je poplatek za OZE příliš vysoký pro 95 % středně velkých průmyslových podniků, které platí jeho plnou výši.

Zdroj úvodní fotografie: ecotricity.co.uk/Jedna odpověď na Příspěvek na OZE v Německu příští rok klesne. Cena pro spotřebitele by přesto mohla vzrůst

  1. Petr napsal:

    Příští desetiletí bude opět klíčovou etapou elektřiny.
    Vyspělé státy budou pro robotický průmysl a elektrifikovanou dopravu potřebovat v konkurenčním boji primárně vždy dostupnou nepředraženou elektřinu, bez ní nebudou mít šanci.
    Z toho by to vypadalo, že je EU už dopředu odepsaná, ale ještě pořád můžou, když to provedou okamžitě, stihnout přesměrovat státní peníze (místo dotování šílených neomarxistických blbostí směřovaných na rozpad rodina a morálky pro snadnější zavedení kontinentální diktatury) na už pouze užitečné věci, z nichž jednou z nejdůležitějších je ta levnější elektřina.

    Naštětí Česko je v tomto ohledu nacionálním komunismem podstatně lépe připravené než drtivá většina konzumní EU, a máme jen jednu klíčovou zátěž ze solárního tunelu, která ještě bude parazitycky vysávat naše peníze 10 let, jestli mají jít nějaké státní peníze do OZE tak jen na tohle, aby to už nemusel v ceně spotřebované elektřiny platit náš průmysl a minimálně lidi s tepelnými čerpadli či elektroauty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *