Domů
Energetika v zahraničí
Rusko podle USA v Evropě využívá plyn jako politický nástroj

Rusko podle USA v Evropě využívá plyn jako politický nástroj

USA jsou proti realizaci plynovodu Nord Stream 2, jež má vést z Ruska do Německa. Vnímají projekt jako hrozbu energetické bezpečnosti Evropy. Prohlásil to ministr zahraničí USA Rex Tillerson při návštěvě Polska v sobotu 27. ledna, kde se setkal s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Polský premiér by byl rád, kdyby se americké sankce vztahovaly na budování Nord Streamu 2. 

Nord Stream 2 má být hotový do konce roku 2019 a má zdvojnásobit přeprvní kapacitu existujícího plynovodu Nord Stream na celkem 110 miliard krychlových metrů ročně. Polsko, Ukrajina a Baltské státy se ale bojí, že by plynovod zvýšil závislost Evropy na ruském plynu a že by provoz plynovodu vedl zároveň k zisku miliard dolarů, které by mohly být využity k financování dalšího zbrojení na vnějších hranicích EU.

„Stejně jako Polsko, USA je proti plynovodu Nord Stream 2. Vnímáme jej jako podkopávání celkové evropské energetické bezpečnosti a stability. Poskytuje Rusku další nástroj k využití energetiky jako politického nástroje. Naše opozice projektu je hnána vzájemnými strategickými zájmy,“ tvrdí Rex Tillerson, ministr zahraničí USA.

Bezpečnost dodávek

Severské státy své obavy týkající se Nord Stream 2 v minulosti již vyslovily. Německo a Rakousko se ale soustřeďují na ekonomické benefity vyplývající z projektu – levnější plyn. Argumentují, že mít k dispozici další plynovod nemůže uškodit.

„Jakákoliv další plynová infrastruktura se může podílet na zvýšené bezpečnosti dodávek v Evropě, “ uvádí mluvčí německého ministerstva financí.

Německo se nechalo slyšet, že Nord Stream je pro něj komerčním projektem, který bez výjimky musí plnit relevantní zákony.

Vztah Polska a USA

Polsko v listopadu podepsalo střednědobou smlouvu o dodávkách LNG ze Spojených států na roky 2018-2022. Polská společnost PGNiG nicméně doposud nezveřejnila objemy ani ceny za americký plyn. Zástupce PGNiG prohlásil, že tento kontrakt je prvním z mnoha nadcházejících LNG smluv, které chtějí během zhruba roku a půl uzavřít. Cílem Polska je neprodloužit smlouvu o dodávkách plynu z Ruska, která končí v roce 2022.

Po spolupráci USA a Polska v oblasti fyzických dodávek plynu se obě země shodly i na postoji vůči Nord Stream 2. Premiér Polska Morawiecky navíc v interview, o kterém informoval server Reuters, prohlásil, že by chtěl, aby budování Nord Stream 2 přímo spadalo pod americké sankce proti Rusku. Podle slov polského premiéra si toto přejí obě strany.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
31. leden 2018, 22:49

Rusko dodává do Evropy, plyn v takovém množství jen proto, že byl ve většině zemí včetně ČR zastaven jaderný program. Kdyby to tady ovládla "silná jaderná loby" mohla být v některých zemí el. energie za 1/3 dnešní ceny a spotřeba plynu by byla třetinová. Teď se jaderné el. se slávou zavírají a místo nich nastupuje mix plynu a OZE. Kromě středního východu a Ruska neexistuje dodavatel, který by dokázal vykrýt rostoucí poptávku 500 mil lidí a Rusko nabízí svůj plyn levně - jen blázen by kupoval LNG z USA.

C
31. leden 2018, 23:38

Víte doufám že část toho proč někde JE nejsou je právě ta jaderná lobby? Zamontovali se do her s vládami, zákulisních věcí, tajení a pod. Windscsle možná mohli nějak ukecat, ale později ne.

Zdrojů plynu by bylo, jenom nejsou ještě rozvedené trubky (na rozdíl od Ruska) a zdrojové oblasti někdo destabilizoval. A co se týče dalších oblastí, tak bůh ví co je kde v zemi schované, takže je klidně možné že se zítra dočteme novém gigantickém ložisku plynu někde kde to půjde levně těžit.

Z velkých zemí má nadpoloviční podíl JE jenom Francie a tam si to De Gaulle tak trochu vydupal skrze armádu. Velikost závislosti na dovozu paliva zvenku bude záviset jenom na tom kolik procent půjde pokrýt z OZE. Ovšem nad celým stavem západní Evropy a USA se začínají vznášet otazníky v poslední době, v Británii máte předražené bydlení v havarijním stavu, problémy se zásobníky planu a podobně, ve Francii se bude asi muset jeden reaktor vyspravit epoxidem, stav americké infrastruktury je obecně známý a nedobrý, Švýcaři si po té německé ostudě s dráhou dělali v novinách legraci že by jim měli poslat rozvojovou pomoc, takže je otázka jestli nakonec není dobře že JE zavírají.

Je totiž podle mne otázka jestli také nejedou stylem od generálky ke generálce a jestli náhodou nejsme v situaci že jedeme nejen na finanční dluh, ale i na vnitřní, technologický dluh, což by u JE bylo smrtelně nebezpečné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se