Domů
Evropská Unie
Britský premiér Cameron zmírnil škrty dotací pro fotovoltaiku

Britský premiér Cameron zmírnil škrty dotací pro fotovoltaiku

Premiér David Cameron vyslyšel výzvy, aby zasáhl ohledně plánovaných škrtů dotací pro solární energetiku v reakci na pařížskou dohodu o změně klimatu, která byla podepsána o víkendu.

Od ministerstva energetiky a klimatických změn (DECC) se očekávalo, že oznámí výrazné snížení dotací pro solární elektrárny, v krajním případě až o 90 %, v souladu s tlakem vlády, který sílí v posledních měsících.

Snížení o 90 % by znamenalo katastrofu pro solární průmysl. Podniky varovaly, že by toto rozhodnutí stálo místo mnoho lidí a zhoršilo by schopnost Spojeného království plnit své cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Bývalý ministr energetiky za konzervativce již ve středu před rozhodnutím vlády řekl, že by ministři mohli snížit rozsah škrtů.

Nakonec došlo ke snížení výkupní ceny pro malé střešní solární elektrárny o výkonu do 10 kW na 4,39 pence/kWh z původních 12,47 pencí/kWh. Solární firmy očekávaly škrty až na úrovni 1,63 pence/kWh. Od nově nastavených výkupních cen si vláda slibuje, že omezí roční výdaje v oblasti výkupu podporované elektřiny z nově zprovozněných zdrojů na 100 mil. liber.

Pařížská dohoda

V sobotu byla v Paříži vládami, včetně britské, podepsána nová globální dohoda o změně klimatu, která má za cíl udržet vzrůst průměrné teploty o maximálně 2 °C oproti preindustriální éře. Některé státy bojovaly o ještě přísnější cíle – maximální oteplení o 1,5 °C. Vědci odhadují, že oteplení o vice než 2 °C by pravděpodobně přineslo katastrofální a nevratné dopady, zatímco při oteplení o 1,5 °C dojde k zaplavení mnoha nízko položených oblastí, včetně tichomořských ostrovů.

Amber Ruddová, ministryně pro energetiku a klimatické změny, prohlásila, že Spojené království doposud nemělo za cíl dosáhnout milníku oteplení o 1,5 °C a jeho snahou je udržet se pod úrovní oteplení o 2°C. “Zůstáváme i nadále v našem odhodlání být ambiciózní jak jen můžeme, ale v tuto chvíli je pouze reálně dosažitelný cíl 2°C. 1,5°C je, řekla bych, záměr. “

Kritici poukazují na kontrast mezi plánovanými masivními škrty a postoji Davida Camerona a jeho ministrů na konferenci v Paříži. Pařížská dohoda byla Cameronem přivítána jako “historický krok”, jak chránit svět před následky globálního oteplování.

„Británie je daleko od splnění cílů v oblasti OZE“

Craig Bennett, předseda spolku Friends of the Earth (přátelé Země), řekl deníku The Guardian, že by premiér Cameron neměl podnikat žádné kroky ohledně škrtů, dokud neprobere se svými statuárními poradci a výborem pro klimatické změny, jak by mělo Spojené království dostát povinnostem vyplývajícím z pařížské dohody. „Musí to brát jako prioritu,“ uvedl Bennet.

„Aby Cameron ukázal, že to myslí se závazky z Paříže vážně, musel by ukázat podporu OZE. Už teď je Velká Británie daleko od splnění cílů v rámci Evropské Unie do roku 2020 v oblasti OZE,“ říká Bennett.

Zdroj úvodní fotografie: Michael Coghlan

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se