Wind power plant. Větrná elektrárna v poušti. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/usfwshq/

Sektor větrných elektráren v Mexiku vyrostl za posledních 6 let o 300 %

Větrné elektrárny se v Mexiku těší velké oblibě a za posledních šest let vzrostl jejich instalovaný výkon na čtyřnásobek. Pokud by růst zůstal stejný i pro příštích 6 let, bude v zemi k roku 2024 instalováno 10 GW výkonu ve větrných elektrárnách.

Představitel sekretariátu energetiky (SENER) Pedro Joaquin Coldwell, který v Mexiku plní roli regulátora trhu, oznámil, že letošním cílem je vyrobit alespoň 35 % energie z „čistých zdrojů“. Do tohoto čísla ovšem musí zahrnovat i zemní plyn, protože podle předběžné výroční zprávy o výrobě za rok 2016 se OZE na výrobě podílely 8,5 %. Plyn přitom tvořil 23 %.

Největší podíl výroby z OZE tvořila biomasa, konkrétně dřevní materiál. Až dalšími zdroji byla geotermální a větrná energie. Coldwell dále uvedl, že větrná energetika nejvíce odpovídá požadavkům na čistou energii a vlivům na životní prostředí, a proto bude mexická vláda dále podporovat její rozvoj. Doteď byly vypsány tři aukce na podporu OZE, které za 8,6 mld. USD zajistí výstavbu 7000 MW do roku 2020.

„Je zde 17 států, ve kterých bude vybudováno 65 nových zdrojů OZE, z čehož 20 jich bude větrných, které dodají energii za velmi konkurenceschopnou cenu.“

Pedro Joaqui Coldwell, ředitel sekretariátu energetiky

Rychlý rozvoj OZE s sebou nese i problémy v podobě nedostatečně rozvinuté přenosové a distribuční sítě. Již minulý měsíc si noví dodavatelé v Mexiku stěžovali na nedostatek dostupného výkonu. V Mexiku totiž platí podmínka, že před podpisem PPA (dohoda o dodání elektřiny) musí být v případě dodávky z OZE část výkonu zálohována pomocí točivých zdrojů.

Nyní přistoupil SENER k dalšímu kroku a poprvé v historii vypsal aukci na výstavbu přenosové linky s privátním kapitálem. Jedná se o linku HVDC o délce 1400 km, která prochází napříč zemí. Investiční náklady tohoto vedení jsou odhadovány na 100 mil. USD a jeho přenosová kapacita je plánovaná na 1500 MW. Měsíc po zveřejnění projevilo o zakázku zájem již 81 společností z 10 států světa. Aukce bude uzavřena v půlce září.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *