Domů
Energetika v zahraničí
Siemens plánuje i po problémech na Krymu další dodávky turbín do Ruska
paroplynová elektrárna Lausward v německém Düsseldorfu, zdroj: Siemens

Siemens plánuje i po problémech na Krymu další dodávky turbín do Ruska

Německá společnost Siemens obdržela objednávku na výstavbu paroplynové elektrárny na klíč v ruské republice Tatarstán. Siemens tak do Ruska dodá dvě plynové turbíny a jednu parní turbínu, celkový instalovaný elektrický výkon elektrárny bude 495 MWe. Společnost přitom ještě v polovině letošního roku omezovala své aktivity v Rusku poté, co se její plynové turbíny dostaly navzdory sankcím na Krym.

Společnost Siemens bude generálním dodavatelem pro výstavbu elektrárny s paroplynovým cyklem v ruském Tatarstánu. Na výstavbě bude spolupracovat s tureckou společností ENKA. Elektrárna, kterou si objednala tamní společnost Nizhnekamskneftekhim, bude mít celkový instalovaný elektrický výkon 495 MWe.

Součástí dodávky je i 13letá servisní smlouva. Objem objednávek, včetně smlouvy o poskytování služeb, činí 380 milionů eur (10 miliard korun). Elektrárna má být uvedena do provozu do května 2021.

„Potřeba výstavby elektrárny pro průmyslovou výrobu Nizhnekamskneftekhim je důsledkem meziročního růstu spotřeby energie v souvislosti s expanzí výroby, uváděním nových zařízení na zpracování uhlovodíků do provozu, ročního zvýšení výkonu a zvýšení nákladů na zajištění distribučních kapacit,“ řekl Albert Shigaboutdinov, generální ředitel TAIF.

Nová elektrárna má podle Shigaboutdinova spalovat plynové deriváty, které jsou vedlejším produktem z výrobních procesů společnosti Nizhnekamskneftekhim a jejich využití v plynových turbínách bude v souladu s přísnými ruskými a evropskými požadavky. Zprovoznění nového zdroje má také přinést výrazné zlepšení životního prostředí v průmyslovém areálu města Nižněkamsk.

Siemens se od Ruska neodvrací ani po skandálu na Krymu

Německý strojírenský koncern Siemens se ocitl pod drobnohledem v polovině letošního roku, kdy se ukázalo, že nejméně dvě ze čtyř turbín, které společnost vyrobila pro jeden z projektů v Rusku, se proti vůli firmy ocitly v plynové elektrárně na Krymu. Dodávky energetických zařízení na Krym jsou přitom v rozporu se sankcemi EU, které zamezují evropským společnostem dodávat technologie pro energetický průmysl na Krymu, který Rusko připojilo v roce 2014.

Reakce koncernu na sebe nenechala dlouho čekat, kdy společnost ke konci července oznámila, že odejde z ruského společného podniku Interautomatika a prozatím pozastaví dodávky zařízení pro elektrárny ruským státním společnostem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se