Domů
Energetika v zahraničí
Státy Severní Ameriky chtějí do 10 let dosáhnout 50% podílu bezemisních zdrojů
Three Amigos Summit
Three Amigos Summit. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:PresidenciaMX_2012-2018

Státy Severní Ameriky chtějí do 10 let dosáhnout 50% podílu bezemisních zdrojů

Představitelé Spojených států, Kanady a Mexika se na nadcházejícím summitu v Ottawě nazývaném „Three Amigos“ hodlají zavázat k vyššímu využívání bezemisních zdrojů elektrické energie. V současné době pochází z těchto zdrojů pouze o něco více než třetina veškeré elektřiny vyrobené na severoamerickém kontinentu.

Prezident Spojených států Barack Obama, kanadský premiér Justin Trudeau a mexický prezident Enrique Pena Nieto přestaví ve středu nový plán rozvoje čisté energetiky. Země se rovněž plánují zavázat k dosažení 50% podílu bezemisních zdrojů na výrobě elektřiny do roku 2025.

„Domníváme se, že se jedná o smělý cíl, ale za všechny tři země věříme, že je dosažitelný napříč celým kontinentem.“

Brian Deese, poradce prezident Obamy.

Státy Severní Ameriky tak budou mít co dělat, jelikož v současné době se podíl výroby elektřiny z bezemisních zdrojů pohybuje okolo 37 %. Nejvíc práce budou mít Spojené státy, jež se na celkové výrobě zmiňovaných zemí podílí ze tří čtvrtin. V současné době v USA pochází z bezemisních zdrojů zhruba třetina elektřiny, přičemž největší podíl na celkové výrobě (20 %) mezi nimi mají zdroje jaderné.

Výrazně nižší podíl bezemisní energetiky má s méně než 20 % Mexiko, které se však podle Deese již zavázalo dosáhnout do roku 2024 alespoň 35 %.

Nejčistší energetický mix má mezi třemi zeměmi Kanada, která z bezemisních zdrojů produkuje přes 80 % elektrické energie. Největší mírou se na výrobě elektřiny v Kanadě podílí vodní zdroje (až 60 %), následované elektrárnami jadernými (přibližně 16 %). Obnovitelné zdroje (jiné než vodní) v čele s větrnými elektrárnami dosahují 5% podílu.

Zdroj úvodní fotografie: PresidenciaMX 2012-2018

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
29. červen 2016, 08:18

Jaderné elektrárny nemůžeme lživě nazývat bezemisní, když nejen jaderné elektrárny ale celá jaderná energetika produkuje spousty nebezpečných emisí daleko horších než přirozeně se vyskytující CO2, SO2, NOx, prach atd.... Nic na tom nemění a ti to, že nebezpečné jaderné emise převážně zatím zůstávají na uzemní jiného státu od kterého se dováží jaderné palivo nebo odváží jaderné odpadky.

https://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/jaderna-energetika/jaderne-elektrarny-cez/ete/technologie-a-zabezpeceni/11.html#2

Milan Vaněček
29. červen 2016, 11:17

V Orwellově Newspeak je bezemisními nazývat můžeme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se