Renewable and thermal power plant. Wind, nuclear power plant. OZE a jaderná elektrárna, větrná elektrárna. Zdroj: pixabay (CC)

Švédský provozovatel přenosové sítě: Vítr jádro v zimě nenahradí

Švédsko, které je v současné době čistým vývozcem elektrické energie, bude muset s nahrazováním jaderných zdrojů větrnými elektrárnami během nadcházejících zim elektrickou energii dovážet. S plánovaným uzavřením dvou jaderných reaktorů v letech 2019 a 2020 bude podle reportu tamního provozovatele přenosové soustavy dovoz elektřiny do země během zimy stále růst.

Švédsko, které v jaderných elektrárnách vyrábí 40 % své elektřiny, tradičně vyváželo elektřinu i během zimního období, kdy se export elektrické energie během loňského ledna až dubna pohyboval na měsíční bázi mezi 1,5 až 2 TWh. Již během minulé zimy se však švédský provozovatel přenosové sítě, Svenska kraftnät (SVK), musel vypořádat s chybějícím výkonem 500MW bloku Oskarshamn 1, který byl trvale vyřazen z provozu loni v létě.

„Pro nadcházející zimu (pokud to bude normální zima) očekáváme, že Švédsko bude v hodinách s nejvyšší spotřebou importovat o 400 MW více elektřiny než exportovat,“ řekl agentuře Reuters Erik Hellstrom, analytik švédského provozovatele přenosové sítě SVK.

Pokud by nadcházející zima byla desetiletá zima, tedy výrazně chladnější než průměrná, Švédsko by podle Hellstroma muselo v hodině s nejvyšší spotřebou dovážet až 1500 MW elektrické energie.

Jaderné elektrárny se ve Švédsku podílí na výrobě elektrické energie zhruba 40 %. Více na: Energostat

Závislost švédské soustavy na dovozu elektrické energie během zimy pravděpodobně dále poroste, jelikož v příštím roce má být z provozu vyřazen 865MW blok Ringhals 2, v roce 2020 poté 881MW blok Ringhals 1. Provoz 3. a 4. bloku, jejichž výkon dosahuje dohromady bezmála 2200 MW, by po modernizaci mohl pokračovat až do 40. let.

Navyšování výkonu ve větrných elektrárnách nemusí být podle SVK dostatečné pro pokrytí výpadku výkonu po vyřazení jaderných elektráren. Nízká ziskovost by podle společnosti rovněž mohla ohrozit investice do nových plánovaných zdrojů.

„Větrné zdroje nemohou přispět k vyvažování soustavy během špičkového zimního zatížení se stejnou dostupností jako jaderné elektrárny, které nahradí. Možnosti pro vyvažování švédské soustavy a schopnost být v zásobování elektrickou energií během vysoké poptávky soběstační se zmenšují,“ uvedl SVK ve své zprávě.3 odpovědí na Švédský provozovatel přenosové sítě: Vítr jádro v zimě nenahradí

  1. Petr napsal:

    To je tak když posloucháte na slovo od místních poměrů odtržené globalisty, kteří chtějí dělat všechno jako spekulanti ve vlnách.

    A ti když chtějí nově rozjet velké odvětví jako teď rozebírání jaderných elektráren, tak nutí všechny možné politické loutky co mají na provázkách v co nejvíce státech k vyřazování nejstarších elektráren, a když je nemáte dost staré tak klidně i k předčasnému odstavení.

    Přitom Švédsko by zjevně potřebovalo ty dva starší bloky provozovat ještě pár let během doby, kdy ty dva mladší budou modernizovány na prodloužení životnosti, a nebudou během toho moci vyrábět naplno.

  2. Martin Hájek napsal:

    Zajímavé je, odkud chce Švédsko tu chybějící elektřinu v zimě dovážet, protože pro roce 2022 bude mít úplně stejný problém celá EU s výjimkou jihozápadu (Španělsko/Portugalsko), Itálie a Řecka. Pokud se téměř všechny země (zatím s výjimkou Německa a ČR) spolehnou na dovoz elektřiny v zimě, tak to asi nemůže dopadnout dobře… Možná se nám potom zase trochu pootočí paradigma a bude se přijímat jiná legislativa. Ono totiž když jde o zajištění dodávek elektřiny, tak je najednou i špinavé uhlí zatraceně dobré :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *