Toshiba očekává za fiskální rok 2016 ztrátu 950 miliard jenů

Japonská společnost Toshiba předpokládá za fiskální rok 2016-2017, který skončil 31. března, konsolidovanou čistou ztrátu ve výši 950 miliard jenů (199,5 miliardy Kč). Vyplývá to z neauditovaných výsledků, které firma zveřejnila toto pondělí (15. 5. 2017). Minulý měsíc společnost varovala před možnou ztrátou za celý rok zhruba 1 bilión japonských jenů (zhruba 210 miliard Kč).

Výsledky jsou zatím pouze předpokladem auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers Aarata LLC, která je však zatím odmítla podepsat, a to kvůli nesrovnalostem okolo ztrát americké jaderné divize Toshiby, firmy Westinghouse Electric Company.

Sanmen AP-1000; Zdroj: Westinghouse

Sanmen AP-1000; Zdroj: Westinghouse

Dne 11. dubna ohlásila Toshiba ztrátu 532 miliard jenů (necelých 112 miliard Kč) za prvních devět měsíců hospodářského roku 2016 (od dubna do prosince), což znamenalo nárůst oproti stejnému období předchozího roku, kdy ztráta společnosti činila 479,4 miliard jenů. I tato čísla byla zveřejněna bez garance auditora. Toshiba tvrdí, že plánuje oznámit svou závěrečnou zprávu o provozním zisku za finanční rok 2016 v polovině května, tedy každým dnem.

Westinghouse, který Toshiba koupila v roce 2006, naplnil dne 29. března tohoto roku 11. kapitolu bankrotového zákona k ochraně před věřiteli a zahájil restrukturalizaci společnosti. Toshiba již v prosinci minulého roku upozornila, že bude možná muset odepsat „několik miliard“ dolarů kvůli nákupu amerického stavebního podniku CB&I Stone & Webster (S&W) firmou Westinghouse.

Společnost Westinghouse momentálně staví osm tlakovodních reaktorů designu AP-1000 spolu se svým partnerem z konsorcia, společností S&W. Čtyři z nich buduje na území USA (2 bloky elektrárny Vogtle a 2 bloky elektrárny Summer) a další čtyři v Číně (po dvou blocích na elektrárnách Sanmen a Haiyang).

Výstavba americké jaderné elektrárny Vogtle 3; Zdroj: NRC

Výstavba americké jaderné elektrárny Vogtle 3; Zdroj: NRC

„Uděláme vše co je v našich silách, abychom dokončili proces vydání finálního auditu prostřednictvím spolupráce s auditorem,“ sdělil deníku Jiji Press prezident a výkonný ředitel Toshiby, Satoshi Tsunakawa.

Společnost v pondělí uvedla, že hodlá prodat svou divizi pro výrobu počítačových čipů, která je druhým největším producentem pamětí NAND. Z transakce Toshiba očekává zisk až 18 miliard dolarů (cca 437 miliard Kč) a pro následující fiskální rok (2017-2018) dosažení čistého zisku ve výši 50 miliard jenů (10,5 miliardy Kč). V lednu Toshiba oznámila oddělení divize výroby flash pamětí do samostatné společnosti.

Americká společnost Western Digital v neděli nicméně uvedla, že několik z dceřiných firem její společnosti SanDisk podalo žádost o zahájení arbitráže u Mezinárodní obchodní komory proti třem společně provozovaným podnikům na flash paměti vlastněné i společností Toshiba.

SanDisk požaduje, aby společnost Toshiba zastavila prodej realizovaný bez souhlasu společnosti SanDisk, protože podle ní porušuje smlouvu o společném podnikání. Konkrétně by se mělo jednat o převod majetku do samostatného subjektu ToshibaMemory. Arbitráž bude zahájena v kalifornském San Franciscu.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *