Domů
Energetika v zahraničí
Trump odvolal pravidlo stanovené Obamou pro výstavbu uhelných elektráren

Trump odvolal pravidlo stanovené Obamou pro výstavbu uhelných elektráren

Prezident Spojených států amerických Donald Trump odvolal klimatické pravidlo, které stanovil jeho předchůdce Barack Obama. Pravidlo se vztahovalo na výstavbu nových uhelných elektráren. Nové uhelné elektrárny budou muset splňovat vyšší nároky na účinnost.

Změna amerického prezidenta Donalda Trumpa je převážně symbolická. Přesto vysílá silný signál. Investoři ve Spojených státech amerických nebudují nové uhelné elektrárny, protože spalování zemního plynu je v současné době levnější a vytváří méně znečištění. Obnovitelné zdroje podíl uhlí na výrobě elektrické energie dále snižují.

Pravidlo prezidenta Obamy pro nové uhelné elektrárny bylo cílem kritiky už od zavedení. Pravidlo vyžadovalo vybudovat technologie zachycující oxid uhličitý (CCS – Carbon Capture and Storage), které jsou však stále pouze v experimentální fázi a nepoužívají se v komerčním měřítku. Nové pravidlo se stále zaměřuje na ekologizaci provozu, ale formou zvyšování účinnosti výroby elektrické energie.

Andrew Wheeler z americké Environmental Protection Agency (EPA) uvedl, že Obamova administrativa tento požadavek vydala neopodstatněně. Wheeler uvedl, že požadavek zapůsobil zcela opačně a nové rozhodnutí o zvyšování účinnosti provozu naopak povzbudí opětovné budování nových uhelných elektráren.

Vlastní ekonomická analýza agentury EPA je ovšem v rozporu s tímto tvrzením. Analýza dochází k závěru, že zrušení nebude mít požadovaný efekt. V současné době se v USA budují pouze plynové elektrárny, protože zemní plyn je ekonomicky výhodnější.

David Doniger, ředitel pro klimatické změny v Natural Resources Defense Council, uvedl, že tento krok bude příští generací posuzován velice negativně.

„Provoz velkých uhelných elektráren bez zachytávání a ukládání uhlíku je katastrofou pro klima. Potřebujeme rychlé a rozhodné kroky k potlačení nebezpečných změn klimatu,“ uvedl David Doniger.

V letošním roce se očekává, že spotřeba uhlí v USA bude nejnižší od roku 1979. Spotřeba uhlí v USA klesla od svého vrcholu v roce 2007 o 44 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Josef
10. prosinec 2018, 00:34

Nevím co se divíte USA jasně deklarovali , že v roce 2040 hodlají mít stejné emise CO2 jako dnes. Američané si jako vždycky myslí ,že oni jsou něco více než ostatní takže proč by se měli v něčem omezovat - oni jsou zvyklí ostatním národům rozkazovat a to mají 4% světové populace. Jejich hegemonie je naštěstí u konce a otěže přebírá rozumnější a neagresivní Čína. USA se snaží za každou cenu zpomalit ústup svého vlivu na vývoj světa a pod heslem Amerika na prvním místě jsou ochotni ničit životy stovkám miliónů lidí na celém světě. Pokud budou tímto způsobem pokračovat tak se s nimi za chvíli nikdo bavit nebude a zůstane jim jen jejich nafrněnost a sobectví , které charakterizuje jejich prezident Trump.

Jan Veselý
10. prosinec 2018, 10:35

Kdo jsou oni USA? Já jen, že federální energetická politika neexistuje a už vůbec neexistuje konsensus mezi Republikány a Demokraty, mezi jednotlivými státy Unie, které reálně určují energetickou politiku ani uvnitř oněch dvou dominantních partají.

Za dva roky už klidně může být oficiální politikou USA "green new deal".

MartinC
9. prosinec 2018, 13:10

To je smutne. I kdyby mela mit ekologie financni index -2x oproti mamonu ma obrovsky navrch.

Petr
9. prosinec 2018, 17:00

Já to říkal :)

USA začnou nakonec opět stavět nové elektrárny na uhlí.

Petr
9. prosinec 2018, 17:04

A ještě snadné řešení pro globální oteplování, kdyby nebylo vymyšlené.

http://www.osel.cz/10239-mohlo-by-fungovat-geoinzenyrstvi-s-aerosoly-proti-globalnimu-oteplovani.html

Jan Veselý
10. prosinec 2018, 10:31

To je hodně nebezpečná pitomost. Jednak se to dělá úplně špatně, kdy se neřeší příčiny, ale následky. Takže se budou opatření jen stupňovat a případná chyba bude mít postupem času horší a horší následky.

Za druhé, nikdo neumí přesně predikovat správné dávkování, rozptyl a celkové efekty. Za třetí to jen zhorší další efekty CO2, hlavně okyselování oceánů, což už je teď závažný problém.

Když dělat geoengineering, tak formou zalesňování v mírném pásu, zatravňování ve stepních, aridních a semiaridních pásech, záchytem uhlíku v půdě, ...

Jan Veselý
9. prosinec 2018, 17:37

No, zatím to nevypadá. V USA se zavírají uhelné elektrárny s už splacenou investicí do výstavby, jen náklady na provoz, údržbu a palivo jsou pro ně game over. Tohle je jen prázdné gesto.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se