Elektrárna Lynemouth

VB: SSE plánuje uzavřít prodělečnou 2GW uhelnou elektrárnu

Britská společnost SSE plánuje v dubnu uzavřít tři uhelné bloky o výkonu 1995 MW v elektrárně Fiddler’s Ferry. Uzavřít ztrátovou elektrárnu plánuje i přes to, že si zajistila na rok 2018/2019 kontrakt na kapacitní platby.   

Společnost SSE plánuje uzavřít tři ze čtyř uhelných bloků v elektrárně Fiddles’s Ferry. Čtvrtý blok zůstane nedotčen z toho důvodu, že má jako jediný zajištěn kontrakt na zimu 2016/2017. Uzavření elektrárny se dotkne přibližně 213 zaměstnanců.

Podle prohlášení společnosti SSE se provoz elektrárny stal ekonomicky neudržitelným i přes udělení kontraktu na kapacitní platby na rok 2018/2019. Na období 2019/2020 již elektrárna kapacitní platby přiděleny nemá (aukce proběhla v prosinci loňského roku), což se pravděpodobně na rozhodnutí elektrárnu uzavřít výrazně podepsalo.

Peterhead

V případě, že bude elektrárna skutečně uzavřena, bude společnost čelit pokutě 33 mil. liber za nedodržení povinností smluvených v kontraktu.

„Skutečnost, že dává větší smysl elektrárnu uzavřít a zaplatit pokutu za nedodržení kontraktu ukazuje, jak ekonomicky náročným se provoz Fiddler’s Ferrry stal – ztráty jsou neúnosné.“
Paul Smith, ředitel výroby společnosti SSE

Společnost předpokládá, že by elektrárna zůstala ve ztrátě nejméně do roku 2020.

Rozvoj obnovitelných zdrojů a klesající cena plynu efektivně vytlačují výrobu z uhlí z britského trhu. To potvrzuje i jednání SSE, které tuto zimu obnovilo výrobu v plynové elektrárně Peterhead o výkonu 1135 MW a Keadby o výkonu 735 MW.

Velká Británie je v nejtěžší situaci za poslední léta

Již tuto zimu se ukázalo, v jak krizové situaci se nachází elektroenergetický sektor Velké Británie. Nyní prochází další významnou zkouškou, kdy se bude muset vypořádat s dalším úbytkem kapacity. I díky nedostatečné kapacitě elektráren ve Velké Británii se povedlo společnosti EPH získat kontrakt pro svoji stárnoucí elektrárnu Eggborough.

Přebytečná kapacity v soutavě Velké Británie

Přebytečná kapacita v soustavě Velké Británie Zdroj: CarbonBrief.org

Velká Británie se rozhodla v loňském roce pro opuštění výroby elektřiny z uhlí, které má nahradit výroba z environmentálně šetrnějšího zemního plynu a bezemisního jádra.

Hlavním projektem, na který Velká Británie vsází, je nyní elektrárna Hinkley Point C, jejíž finální investiční rozhodnutí bylo před týdnem odloženo údajně kvůli nedostatečnému financování. Hinkley Point C má pokrýt v době svého dokončení až 7 % spotřeby v zemi.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *