Blackout způsobil kyberútok Ruska, tvrdí Ukrajina

Ukrajina zahájí podle zahraničního serveru Reuters vyšetřování kyberútoku na svou elektrizační soustavu. Podle ukrajinské tajné služby SBU má útok, jehož následkem byl blackout na západě země, na svědomí Rusko. Ministerstvo energetiky vytvořilo speciální vyšetřovací komisi. 

Ukrajinská energetická společnost Prykarpattyaoblenergo oznámila ve středu 23. prosince, že část území, na kterém zajišťuje distribuci elektřiny, zůstala kvůli „narušení systému“ bez energie, a to včetně správního střediska v regionu Ivano-Frankivsku. Ukrajinská tajná služba SBU viní z útoku Rusko, které ovšem toto obvinění zatím nijak nekomentovalo.

„Kyberútoky jsou běžnou záležitostí, je zaznamenáno několik úspěšných útoků na průmyslové cíle. Pokud se ovšem potvrdí obvinění SBU, bude to první potvrzený výpadek v elektrizační soustavě zaviněný kyberútokem.“

Robert Lee, bývalý zaměstnanec oddělení kybernetických konfliktů letectva USA.

Lee dodal, že je prozatím předčasné tvrdit, že obvinění SBU je důvěryhodné. Pokud se však potvrdí, může být incident podnětem pro další státy, aby používaly podobné taktiky.

SBU v pondělí podle zahraničního serveru Reuters uvedla, že zachytila malware, který byl vyslán ruskými tajnými službami. „Jednalo se o pokus o narušení systému, který byl ovšem odhalen a zmařen,“ řekla v pondělí Reuters mluvčí SBU. Mluvčí dodala, že by postižený region čelil mnohem delšímu blackoutu, pokud by malware nebyl odhalen.

Autor úvodní fotografie: dmytrok

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *