Ukrajina v roce 2015 zdvojnásobila dovoz plynu z Evropy

Na Ukrajinu v roce 2015 proudilo z Evropy ve srovnání s rokem 2014 dvojnásobné množství plynu. Import ruského plynu naopak klesl na méně než polovinu. Celkově dovoz plynu na Ukrajinu meziročně poklesl o 16 % na 16,4 bcm (miliard m³). Agentuře Reuters to oznámil ukrajinský provozovatel přepravní soustavy Ukrtransgaz.

V roce 2015 na Ukrajinu z Evropy proudilo 10,3 bcm plynu, z čehož 9,7 bcm pocházelo ze slovenského spojení Vojany – Užgorod, zbytek plynu byl importován z Maďarska (0,5 bcm) a Polska (0,1 bcm).

Zvýšení importu plynu z Evropy kompenzovalo pokles dodávaného plynu z Ruska, ten v roce 2015 činil 6,1 bcm, což je více než dvojnásobný pokles oproti 14,5 bcm v roce 2014.

Momentálně je dovoz z Ruska na Ukrajinu zastaven, kvůli sporům o cenu. Rusko nabídlo Ukrajině tisíc m³ za 212 dolarů, Ukrajina požaduje cenu pod 200 dolary za tisíc m³. Spotové ceny v Evropě se v současnosti pohybují okolo 180 dolarů za tisíc m³.

Spotřeba plynu na Ukrajině klesla o čtvrtinu

Celkový dovoz zemního plynu na Ukrajinu v roce 2015 klesl na 16,4 bcm, oproti 19,6 bcm z roku 2014, což je pokles o 16,3 %. Spotřeba plynu podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka meziročně klesla o 25 %.

„V rozpočtu jsme zachovali program energetické účinnosti, jehož cílem je snížit spotřebu plynu, snížit výdaje za plyn a efektivněji plánovat naši energetickou politiku,“ uvedl Jaceňuk pro ukrajinskou televizi.

Podle slov premiéra bude Ukrajina pokračovat s programem i nadále v roce 2016.

Štítky: , ,


Jedna odpověď na Ukrajina v roce 2015 zdvojnásobila dovoz plynu z Evropy

  1. Jan Veselý napsal:

    Rusové de facto dnes dojíždějí na svou chybu z roku 2009. Tehdy poprvé zahrozili klackem zastavení plynu. Moc dobře si vzpomínám, jak tehdy v kolezích energeticích hrklo. A výsledek je tady, dnes už existuje lepší propojení plynárenských soustav a je možný i obousměrný tok plynu, kde to dříve nešlo. A Ukrajina není závislá v plynu na přímých ruských dodávkách a může si vyjednat lepší ceny, stejně jako státy střední Evropy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *