Domů
Energetika v zahraničí
USA: Trumpova vláda plánuje dotovat fosilní zdroje
Donald Trump
Donald Trump. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/80038275@N00/

USA: Trumpova vláda plánuje dotovat fosilní zdroje

Současná americká vláda, vedená Donaldem Trumpem, plánuje dotace pro fosilní zdroje. Podle analýzy by plánované dotace pro provozované uhelné a jaderné elektrárny měly vyjít americké daňové poplatníky ročně na 10,6 miliard dolarů. Kompenzační platby mají být speciálním bonusem za spolehlivost dodávek.

Návrh z pera amerického Ministerstva energetiky (DoE) plánuje zavést kompenzační poplatky pro vybrané zdroje. Mělo by jít o elektrárny které poskytují spolehlivé dodávky elektřiny. Návrh se ovšem liší od tradičních kapacitních plateb, jaké známe například z Evropy. Kompenzace totiž mají získat ty zdroje, které mají v areálu elektrárny zajištěnou zásobu paliva na alespoň 90 dní. Za vznikem návrhu stojí Rick Perry, ministr energetiky v Trumpově vládě.

“Dotace jsou nezbytné, pokud se chceme vyhnout výpadkům dodávek v dobách nedostatku elektřiny z výrobních zdrojů, například v důsledku přírodních katastrof.”
Rick Perry, ministr energetiky USA

Neefektivní, drahé a neekologické, tvrdí kritici

Plán je kritizován z různých stran a nejčastější výtka směřuje k environmentálním problémům. Návrh totiž zvýhodňuje především uhelnéjaderné elektrárny, které jsou ovšem v posledních letech v USA vytlačovány levnými plynovými zdrojiOZE.

Podle analýzy od nevládních organizací Climate Policy Initiative a Energy Innovation by tento návrh znamenal roční náklady ve výši 10,6 mld USD (234 mld Kč) placené z peněz amerických daňových poplatníků. Proti návrhu se postavila rovněž American Petroleum Institute, která nesouhlasí s nastavením kompenzací, které prý favorizují uhelné elektrárny před plynovými.

„Dotace v takové formě by vedly pouze k udržení neekonomických elektráren na trhu o něco déle. Jde přitom o zdroje, které dnes již nedokáží konkurovat levným plynovým zdrojům a klesající ceně elektřiny z OZE.”
Brendan Pierpont, energetický poradce při Climate Policy Initiative

Námraza zatěžující elektrické vedení.

Podle vlády hrozí nedostatek zdrojů

Trumpova administrativa argumentuje nutností zabezpečit dodávky elektřiny v základním zatížení (baseload), tak aby z důvodu nedostatku výrobních kapacit nedošlo k nestabilitě sítí. Dle dat amerického Ministerstva energetiky bylo mezi lety 2002 až 2016 vyřazeno z provozu 531 uhelných bloků a v minulém roce bylo rovněž ohlášeno ukončení provozu u 8 jaderných reaktorů.

Podle studie Rhodium group ovšem odstavování starých či neekonomických fosilních zdrojů v posledních letech nemělo prakticky žádný vliv na dodávky elektřiny. Důvodem většiny přerušení dodávek byly extrémní vlivy počasí, proti kterým ovšem není imunní žádná soustava s jakoukoliv zdrojovou základnou.

Plánované kompenzace doposud nebyly schváleny Federální energetickou regulační komisí (FERC). Dá se ovšem očekávat, že návrh kompenzací projde, neboť dva ze tří komisařů byli jmenováni přímo Trumpem. Jeden z komisařů, Neil Chatterjee, rovněž již dříve vyslovil podporu pro dotace fosilním zdrojům. O návrhu by se mělo hlasovat 27. listopadu.

Cílem plánu je pravděpodobně snaha Donalda Trumpa dostát svým předvolebním slibům. Trump již od své předvolební kampaně tvrdí, že chce zastavit dlouhotrvající pokles uhelné energetiky a rovněž skoncovat s “válkou” proti komunitě těžařů uhlí. Tu údajně započal Barrack Obama, když prosadil Clean Power Plan.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
6. listopad 2017, 20:02

Skvěle to rozebrali kluci a holky z Energy Gangu. To, co reálně existuje je NOPR, fakticky dopis ministra energetiky Federálnímu energetickému regulačního úřadu (FERC), že by si nějakou legislativu přál. Nemá ovšem právo nic jim přikázat.

Kdyby ovšem jeho návrh FERC implementoval, může očekávat sérii žalob od odpůrců tohoto návrhu, protože taková regulace je s největší pravděpodobností v rozporu se statutem FERCu (každou regulaci musí mít sakra zdůvodněnou), tj. nelegální. A i kdyby to náhodou prošlo i přes soudní mašinérii, bude se tahle regulace týkat fakticky jen několika uhelných elektráren v Ohiu a jen několika jaderných elektráren. Právní realita výroby elektřiny v USA je velice pestrá, takže se tohle netýká vertikálně intergrovaných utilit na západě a na JV USA, netýká se liberalizované sítě Texasu a SV USA, apod. Týká se fakticky jen oblastí se sítí provozovanou IOU (investor owned utility), kde působí soukromé uhelné či jaderné elektrárny vlastněné někým jiným (merchant plant).

Vinkler
8. listopad 2017, 07:05

Ale logiku to má, já pamatuji nejméně dva údery zimy, kdy zamrzlo vše, včetně dopravy a povrchových dolů na více než měsíc.

A USA mají většinu dolů povrchových.

Bezpečnost plynu vůči extrémům zimy až tak neznám.

Jan Veselý
8. listopad 2017, 07:10

Američani měli na SV před dvěma lety Polar Vortex. Tehdy i hromady uhlí v elektrárnách byly k ničemu, taky zmrzly. Tehdy situaci zachraňoval Enernoc, resp. jeho obchodní partneři, kteří byli ochotni za úplatu snižovat svou spotřebu tak, aby se dostalo na důležitější věci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se