Řešení venezuelské energetické krize – volné pátky

Venezuelský prezident Nicolas Maduro prohlásil každý pátek v dubnu a květnu za nepracovní. Tento krok by měl spolu s dalšími opatřeními snížit spotřebu energie v probíhající venezuelské energetické krizi. Současné období sucha působí zemi značné energetické problémy, ta totiž většinu své elektřiny vyrábí ve vodních elektrárnách.

Oficiální věstník levicové venezuelské vlády uvádí, že volný pátek se bude týkat všech úředníků a nebude se vztahovat na potravinářský sektor.

V rámci venezuelské ekonomické krize se některé potraviny jako obilí, maso, mléčné výrobky a zelenina stávají nedostatkovými. Řady stovek lidí jsou k vidění v okolí supermarketů a čtyřdenní pracovní týden by pravděpodobně znamenal zhoršení situace v odvětví.

„Tento plán trvající po dobu dvou měsíců umožní zemi se dostat přes nejtěžší období představující největší riziko. Vyzývám rodiny, mládež, aby se k tomuto plánu připojili s disciplínou, svědomitostí a významnou spoluprací při čelení této extrémní situaci,“ řekl Maduro ve středu pro venezuelskou televizi.

Produkce elektřiny závislá na vodních elektrárnách

Ačkoliv je Venezuela zemí s největšími zásobami ropy na světě, většina produkce elektrické energie pochází z vodních elektráren. Jejich výroba je v současné době značně ovlivněna vážným suchem způsobeným jevem zvaným El Niño.

Již přes velikonoční svátky prodloužil venezuelský prezident pracovníkům volno na celý týden, když prohlásil tři další dny za nepracovní.  Maduro uvedl, že toto opatření zachránilo téměř 22 cm vody v přehradě Guri v jižním státě Bolivar, která dodává až 75 % elektřiny pro venezuelské hlavní město Caracas.

Pokud hladina vody v přehradě klesne pod 240 metrů nad mořem, vláda by mohla elektrárnu uzavřít, aby předešla poškození turbín. Hladina je v současné době na úrovni 243 m n.m., řekl Maduro.

„Situace s nedostatkem elektřiny by pro zemi musela být velice vážná, aby prohlásila pátek dnem volna. Stav ekonomiky a infrastruktury země je otřesný. Ještě více otřesné je, že jedinou reakcí vlády na nedostatek elektřiny je ‚zhasínání světel‘,“ uvedl na svém twitterovém účtu ředitel společnosti Datanálisis Luis Vicente Leon.

Maduro žádá Venezuelany o snížení spotřeby

Při vyhlášení zkráceného pracovního týdne Maduro zároveň vyzval Venezuelany, aby se vyvarovali zapínání klimatizačních jednotek a elektrických sušičů oblečení. Současně vyzval ženy, aby omezily využívání vysoušečů vlasů a žehliček na vlasy.

„Pokud se nám nepodaří snížit spotřebu domácností, všechna tato opatření nebudou dostatečná. Vysoušeče vlasů a oblečení spotřebovávají mnoho elektřiny. Žehličky také. Musíme o tom vytvořit povědomí,“ prohlásil Maduro.

Úvodní fotografie: Senado FederalJedna odpověď na Řešení venezuelské energetické krize – volné pátky

  1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

    A takhle to dopadne vždycky, když se energetika postaví na jednom dominantním zdroji. Budou to holt muset dlouhodobě řešit stejně jako jiné země s elektroenergetikou postavenou na vodních elektrárnách (Nový Zéland, Brazílie, …). Budou holt stavět větrné a solární elektrárny, které na provoz vodu nepotřebují a díky obřím kapacitám vodních elektráren je nějaká proměnlivost výroby trápit nebude.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *