Vrcholní představitelé baltských států včetně Polska se sešli s předsedou Evropské komise, aby ho ujistili o jejich závazku synchronizovat elektrizační soustavy pobaltských států s kontinentální Evropou. Souhlasili, že se v létě znovu potkají a uzavřou politickou dohodu o preferovaném způsobu synchronizace.

Na konci března se v prostorách Evropské komise setkali Jean-Claude Junker spolu s prezidentkou Litvy Daliou Grybauskaitėovou, premiérem Estonska Jüri Ratasem, premiérem Lotyšska Mārisem Kučinskisem a předsedou polské vlády Mateuszem Morawieckim.

Na této schůzce zdůraznili všichni zúčastnění význam synchronizace elektrizačních soustav jako klíčový prvek fyzické integrace pobaltských států se zbytkem Evropské unie a jako důležitý příspěvek k bezpečnosti Energetické unie.

Rok 2018 má být klíčovým rokem

Na schůzce bylo mimo jiné dohodnuto, že rok 2018 je v otázce synchronizace soustav klíčovým rokem. Do června má být být rozhodnuto o způsobu propojení.

Vedoucí představitelé baltských stítů zároveň uvítali značný pokrok ohledně přípravných prací, které probíhají pod záštitou ministrů energetiky jednotlivých zemí ve spolupráci s místopředsedou pro Energetickou unii Marošem Šefčovičem a komisařem pro klima a energetiku Miguelem Ariasem Caňetem.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *