Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Významné evropské instituce ustupují od uhelných investic

Významné evropské finanční instituce, včetně největší světové pojišťovny, se tento týden zavázaly ke snížení investic do uhelného sektoru a přechodu na čisté zdroje energie.

Německá pojišťovna Allianz, francouzský investor Caisse des Dépôts a pojišťovací skupina CNP Assurances učinili velké závazky – sníží uhelná aktiva o více než 865 miliard eur a vyhradí prostředky ve výši 20 miliard eur na investice do odvětví obnovitelných zdrojů.

Phillipe Joubert, předseda The Prince of Wales’s Corporate Leaders Group v  sekci zabývající se změnou klimatu, poukázal na to, že finanční svět začíná stále více podporovat „zelené“ projekty. Například bankovní instituce jako HSBC, Citibank nebo Santander stále více přihlížejí na boj s uhlíkovými emisemi.

Změny příjdou již v nádcházejících měsících

Allianz, která má roční příjem ve výši 122 miliard eur, oznámila, že již nebude investovat do těžebních společnosti a energetických společností, jež generují více než 30 % ze svých prodejů nebo energie z uhlí.

Investiční ředitel Allianz Andreas Gruber uvedl, že změna nastane v průběhu následujících 6 měsíců, v rámci kterých společnost plánuje zdvojnásobit své investice do větrné energetiky na 4 miliardy eur. Allianz udělala změnu s přihlédnutím na „dvoustupňový“ cíl pařížských klimatických jednání i ekonomická rizika.

Caisse des Dépôts, francouzská investiční společnost, si stanovila za cíl snížit uhlíkovou stopu ze svých investic za období v letech 2014-2020 o 20 %. Caisse des Dépôts také uvedla, že do konce roku 2015 sníží svůj podíl a dluhové cenné papíry v jakýchkoliv podnicích s více než 25 % obratu pocházejícího z termálního uhlí.

Skupina uvedla, že nebude financovat nové výrobní kapacity pro výrobu energie z uhlí a místo toho usiluje do roku 2017 o mobilizaci 15 miliard eur do ekologických a čistých energetických projektů. Zatím se zavázala k investicím ve výši 6 miliard eur.

CNP Assurances, francouzská pojišťovací skupina, si stanovila cíl snížit uhlíkovou stopu svého portfolia aktiv o 20 % do roku 2020. Za rok 2015 CNP upustí od dluhopisů v těžbě uhlí a producentů energie z uhlí ve výši 300 milionů eur. Na konci roku již nebude mít žádné přímé podíly v akciích a dluhopisech ve společnostech, jejichž obrat pochází z více než z 25 % z uhelných aktiv.

CNP Assurances se rovněž zavázala do konce roku 2017 zdvojnásobit objem svých „zelených“ investic na 1,6 miliard eur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *