Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Významné evropské instituce ustupují od uhelných investic

Významné evropské finanční instituce, včetně největší světové pojišťovny, se tento týden zavázaly ke snížení investic do uhelného sektoru a přechodu na čisté zdroje energie.

Německá pojišťovna Allianz, francouzský investor Caisse des Dépôts a pojišťovací skupina CNP Assurances učinili velké závazky – sníží uhelná aktiva o více než 865 miliard eur a vyhradí prostředky ve výši 20 miliard eur na investice do odvětví obnovitelných zdrojů.

Phillipe Joubert, předseda The Prince of Wales’s Corporate Leaders Group v  sekci zabývající se změnou klimatu, poukázal na to, že finanční svět začíná stále více podporovat „zelené“ projekty. Například bankovní instituce jako HSBC, Citibank nebo Santander stále více přihlížejí na boj s uhlíkovými emisemi.

Změny příjdou již v nádcházejících měsících

Allianz, která má roční příjem ve výši 122 miliard eur, oznámila, že již nebude investovat do těžebních společnosti a energetických společností, jež generují více než 30 % ze svých prodejů nebo energie z uhlí.

Investiční ředitel Allianz Andreas Gruber uvedl, že změna nastane v průběhu následujících 6 měsíců, v rámci kterých společnost plánuje zdvojnásobit své investice do větrné energetiky na 4 miliardy eur. Allianz udělala změnu s přihlédnutím na „dvoustupňový“ cíl pařížských klimatických jednání i ekonomická rizika.

Caisse des Dépôts, francouzská investiční společnost, si stanovila za cíl snížit uhlíkovou stopu ze svých investic za období v letech 2014-2020 o 20 %. Caisse des Dépôts také uvedla, že do konce roku 2015 sníží svůj podíl a dluhové cenné papíry v jakýchkoliv podnicích s více než 25 % obratu pocházejícího z termálního uhlí.

Skupina uvedla, že nebude financovat nové výrobní kapacity pro výrobu energie z uhlí a místo toho usiluje do roku 2017 o mobilizaci 15 miliard eur do ekologických a čistých energetických projektů. Zatím se zavázala k investicím ve výši 6 miliard eur.

CNP Assurances, francouzská pojišťovací skupina, si stanovila cíl snížit uhlíkovou stopu svého portfolia aktiv o 20 % do roku 2020. Za rok 2015 CNP upustí od dluhopisů v těžbě uhlí a producentů energie z uhlí ve výši 300 milionů eur. Na konci roku již nebude mít žádné přímé podíly v akciích a dluhopisech ve společnostech, jejichž obrat pochází z více než z 25 % z uhelných aktiv.

CNP Assurances se rovněž zavázala do konce roku 2017 zdvojnásobit objem svých „zelených“ investic na 1,6 miliard eur.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *