Domů
Evropská Unie
Evropa vypustila pátý satelit zaměřený na sledování životního prostředí
CAPE CANAVERAL, Fla. (July 19, 2013) An Atlas V rocket launches the Navy's Mobile User Objective System (MUOS) 2 satellite from Space Launch Complex-41 at Cape Canaveral Air Force Station, Fla. MUOS is a next-generation narrow band tactical satellite communications system designed to significantly improve beyond-line-of-sight communications for U.S. forces on the move. (U.S. Navy photo courtesy of NASA by Patrick H. Corkery/Released) 130719-O-ZZ999-102
Join the conversation
http://www.navy.mil/viewGallery.asp
http://www.facebook.com/USNavy
http://www.twitter.com/USNavy
http://navylive.dodlive.mil
http://pinterest.com
https://plus.google.com

Evropa vypustila pátý satelit zaměřený na sledování životního prostředí

Evropa v pondělí vypustila do vesmíru svůj pátý satelit z řady Sentinel Earth. Satelit patří do multimiliardového projektu Copernicus program, který má za úkol zajistit snímky země, oceánů a vodních toků, a monitorovat tak stav životního prostředí.

Agentura Reuters informovala o vypuštění satelitu Sentinel-2B, který je součástí programu pro monitorování Země. Ten byl vypuštěn do vesmíru v pondělí v devět večer místního času z evropské stanice ve Francouzské Guyaně, do vesmíru ho vynesla raketa Vega.

Sentinel-2B se tak přidá ke svému sesterskému satelitu Sentinel-2A, který obíhá naši planetu od roku 2015. Nový evropský satelity je schopen pořizovat snímky s vysokým rozlišením. Oba satelity budou obíhat ve vzdálenosti 786 km nad Zemí na protilehlých částech planety.

„Evropští občané mohou být hrdí! Po prezentaci vesmírné strategie EU, vypuštění čtyř satelitů Galileo a satelitu Ariane 5 a počátečního servisu Galileo přichází nyní obrovský posun pro Copernicus. Toto je dobrá zpráva pro zemědělství, podnebí a životní prostředí, zjišťování znečišťování vody a pro naši schopnost se vyrovnat s přírodní katastrofou.“ Prohlásil k vypuštění satelitu vice-prezident Evropské komise Maroš Šefčovič.

Dohromady budou Sentinely schopny pokrýt celý pevninský povrch Země, velké ostrovy a vodní toky každých pět dní. Tím se získají více aktuální snímky s vyšší kvalitou, než které byly do současnosti k dispozici.

Projekt Copernicus

Projekt Copernicus je popsán Evropskou kosmickou agenturou (ESA) jako nejvíce ambiciózní program na sledování planety Země. Evropská Unie a ESA se zavázala do programu investovat více než 8 miliard euro do roku 2020. Nicméně dle předpokladů by měl projekt tuto částku desetinásobně vrátit zpátky do rozpočtu EU.

Spuštění programu Copernicus se stalo naléhavou záležitostí poté, co Evropa ztratila kontakt se svým pozorovatelským satelitem Envisat v roce 2012, deset let od jeho vypuštění na oběžnou dráhu. První satelit ze sedmi plánovaných v rámci programu byl Evropou vypuštěn v květnu 2014. Nejnovější satelit Sentinel-2B vyšel na 110 milionů euro.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se