Zdroj: Gatwick Airport

Letiště Gatwick spustilo unikátní systém na energetické zpracování odpadu

Na letišti Gatwick byl uveden do provozu nový systém na energetické zpracování leteckého odpadu. Denně dokáže zpracovat 10 tun odpadu a ušetřit 1000 liber. Letiště v budoucnu plánuje zpracovat a recyklovat až 85 % odpadu, a pomoci tak šetřit životní prostředí.

Britské letiště Gatwick spolu se společností DHL Supply Chain na konci března oficiálně spustilo novou technologii na zpracování odpadu a stalo se tak prvním letištěm na světě, které dokáže energeticky zpracovat letecký odpad, jako je jídlo a obaly, přímo na místě. Projekt stál 3,8 milionu liber a předpokládá se, že by měl přinést úspory v rozsahu tisíc liber za každý den provozu. Odpad je přeměňován na suchý organický materiál, který je využíván jako palivo pro vytápění provozu, vysoušení dalšího odpadu a pro systém recyklace vody.

Nový systém na recyklaci a energetické zpracování leteckého odpadu má Letišti Gatwick přinést úsporu až 1000 liber denně. Zdroj: DHL

Nový systém na recyklaci a energetické zpracování leteckého odpadu má Letišti Gatwick přinést úsporu až 1000 liber denně. Zdroj: DHL

Letiště nově zpracovává odpad kategorie 1, do které spadají odpady z letů mimo Evropskou unii, zejména tedy jídlo a vše, co s ním přišlo do styku, jako jsou tácky, šálky a hliníkové misky, ve kterých se jídlo převáží. V současné době tvoří odpady kategorie 1 zhruba 20 % ročního objemu letištního odpadu, který dosahuje 10 500 tun. Nový systém umožňuje denně zpracovat 10 tun odpadu, který se dříve musel odvážet.

„Po dekádě blízké spolupráce s letištěm Gatwick jsme nadšení, že stále nacházíme inovativní cesty, jak zlepšit provoz letiště. Zpracování odpadu kategorie 1 může být velice časově i peněžně náročné, ale náš nový systém zpracování a recyklace odpadu je obrovským krokem kupředu,“ říká k projektu Martin Willmor, senior vice president DHL Supply Chain.

Recyklace je budoucnost

V současné době letiště recykluje 49 % odpadů, ale i za pomocí nového zpracovatelského závodu cílí na metu 85 % v roce 2020, což je nejvíce ze všech britských letišť. Třídění a zpracování odpadů přímo na místě umožňuje navíc čtyřikrát efektivnější odvoz odpadu, čímž pomáhá dopravní situaci v okolí letiště a šetří emise oxidu uhličitého. Zároveň nová technologie umožňuje v budoucnu rozšíření, aby mohla dodávat energii do dalších provozů letiště.

„Náš ambiciózní plán rozvíjet se cestou co nejšetrnější k životnímu prostředí je motivován souborem precizních cílů. S potěšením mohu říci, že naše strategie funguje, a přestože jsme od 90. let zdvojnásobili počet pasažérů, naše ekologická stopa je dnes ještě lepší,“ dodává ředitel letiště Gatwick, Stewart Wingate.

Zdroj úvodní fotografie: Gatwick Airport

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *