Domů
Rychlé zprávy
Německo ratifikovalo Pařížskou klimatickou dohodu
Barbara Hendricks, Ministryně

Německo ratifikovalo Pařížskou klimatickou dohodu

Německo minulý týden v pátek ratifikovalo pařížskou klimatickou dohodu. Stává se tak po USA a Číně další významnou zemí, která smlouvu přijala. Zároveň Německo oznámilo, že očekává vstup smlouvy v platnost před následující klimatickou konferencí v listopadu tohoto roku.

Dolní komorou prošla ratifikace smlouvy jednomyslně již ve čtvrtek minulého týdne, druhou komorou byla smlouva schválena následující den. Ministryně pro životní prostředí Barbara Hendricks přijetí označila za „významný krok naděje“ a rozhodující signál pro mezinárodní partnery Německa.

„Pařížská dohoda je v našem zájmu a to i z ekonomického hlediska. Stejně jako ostatní země neseme část zodpovědnosti za naši planetu a budoucí generace. Rychlost, se kterou je dohoda ratifikována, ukazuje, že změna se odehrává rychleji, než jsme si na počátku procesu představovali.“

Barbara Hendricks, ministryně životního prostředí Německa

Představitelka strany Die Linke Eva Bulling-Schröder ratifikaci dohody uvítala, ačkoliv následně obvinila Spolkovou vládu z toho, že svojí ekonomickou politikou jedná proti této dohodě.

rp_vattenfall-janschwalde-725x485.jpg

Představitel strany zelených zmínil, že je důležité, aby vláda nepodléhala tlaků lobbistických zájmů a vyzval k pokračování energetické transformace v sektoru zemědělství a dopravy.

Německo je zemí s nejvyššími emisemi CO2 a skleníkových plynů v unii a vytváří cca 22 % celkových emisí EU.

Očekává se ratifikace od Polska a Indie

V následujících několika dnech se očekává ratifikace smlouvy od Polska, které je pátým největším emitentem skleníkových plynů v EU. Pro Polsko je v souvislosti s emisemi klíčová ochrana energetického sektoru, který je v Polsku významným zdrojem emisí.

Dalším významným státem připojeným k Pařížské klimatické dohodě by se měla stát Indie, která ratifikaci ohlásila na 2. října tohoto roku.

K tomu, aby dohoda vešla v účinnost, je nutná ratifikace od 55 států, které pokývají alespoň 55 % globálních emisí. Podle monitoringu WRI již nyní podepsalo dohodu 61 států, které pokrývají cca 48 % emisí. Pokud se připojí Indie, vzroste podíl emisí na 52 %.

V případě ratifikace dohody ze strany Evropské unie by došlo k překročení potřebné 55% hranice, jelikož emise EU představují přibližně 12 % globálních emisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
29. září 2016, 16:27

Dvě poznámky. Německo zatím Pařížskou dohodu formálně neratifikovalo, protože nepředalo depozitáři ratifikační dokumenty.

Druhá poznámka, podíl EU na celkových emisích je 12 % pouze podle Pařížské smlouvy, kde má řada zemí velmi staré údaje o svých emisích. Například Čína z roku 2005, tj. deset let starý údaj. Ale nejsou výjimkou i údaje z roku 2000 nebo dokonce 1994. Aktuální skutečný podíl EU na globálních emisích bude hluboko pod 10 %.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se