month_12_2016_plot_1_branded

Rok 2016 je historicky nejteplejším, odborníci to dávají za vinu El niñu

Před 38 lety začalo satelitní monitorování globálních teplot na Zemi. Rok 2016 byl zatím nejteplejším, když teplota byla o 0,02 °C vyšší než v doposud rekordním roce 1998. Podle odborníků jde ale o dopad tichomořského jevu El niño.

Klimatologové momentálně zpracovávají data za loňský rok, a přestože existuje možnost marginální chyby 0,1 °C, tak vše nasvědčuje tomu, že rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii satelitního měření, uvedl John Christy, ředitel Earth System science Center z Alabamské university. Taktéž se nechal slyšet že i v druhém nejteplejším roce, 1998, se projevil vliv El niña. Prohlásil ale:

“V klimatologické studii se vice zajímáme o dlouhodobé teplotní trendy, než o krátkodobé výkyvy zvláště, pokud se lehce dají vysvětlit přirozenými vlivy.”

Systém měření je založen na datech dodaných satelity, které dodávají údaje o teplotě atmosféry od povrchu Země do výšky osmi kilometrů nad mořem. Každý měsíc jsou data zpracována a uložena do vědecké databáze.

Evropský program pozorování Země Copernicus také potvrdil, že minulý rok průměrná teplota Země byla 14,8 °C. Což je o 1,3 °C více než v průměr v předindustriální době. Omezením zvyšování teploty se zabývala i EU na klimatické konferenci v prosinci 2015 v Paříži.

„Už vidíme důsledky změny klimatu po celém světě. Zvyšuje se teplota povrchu pevniny i moří spolu s jeho hladinou, zatímco se zmenšuje objem ledovců.“ Vedoucí centra Copernicus, Juan Garcés de Marcilla

Pravdou je, že v těchto dnech hrozí odtržení části ledovce na Antarktidě. Trhlina na ledovci Larsen C je pozorována již 10 let, ale minulý měsíc se její zvětšování značně zrychlilo. Pokud dojde k odtržení celého kusu, který má rozlohu jako Ústecký kraj, dojde pravděpodobně ke zvednutí hladiny moří.

zdroj úvodní fotografie: climate.copernicus.eu

Autor:

2 odpovědí na Rok 2016 je historicky nejteplejším, odborníci to dávají za vinu El niñu

  1. Peppa napsal:

    Ne, ke zvednutí hladiny moří nedojde. Žádný objem do moří nepřibude, neroztopená kra zabírá stejný objem jako objem vody, kterou obsahuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *