Domů
Rychlé zprávy
Důležitý krok ke komerční jaderné fúzi
https://newsoffice.mit.edu

Důležitý krok ke komerční jaderné fúzi

Mezi fúzními vědci už dlouhá léta koluje vtip: „Elektrárna na jadernou fúzi bude využitelná za 30 let a u toho tak zůstane.“

Ale tohle zažité klišé již nemusí být nadále pravda. Technické pokroky ve vývoji magnetů otevírají zcela nové možnosti a toho využili odborníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology). Vyvinuli a navrhli zcela nový design pro fúzní reaktory TOKAMAK a jsou přesvědčeni, že by se dal realizovat v příštích 10 letech. Díky zvládnutí jaderné fúze, tedy procesu slučování atomových jader, ze kterého získává svoji energii Slunce, by začala nová éra téměř nevyčerpatelné energie.

Desetinásobný výkon

Klíčem k úspěchu jsou komerčně dostupné supravodiče založené na bázi vzácných zemin, mědi a oxidu barya (REBCO), z kterých se vyrábějí vysoce vodivé cívky, jak uvedl Dennis Whyte, profesor Nuclear Science and Engineering a ředitel Plasma Science and Fusion Center na MIT.

Silnější magnetické pole drží pohromadě rozžhavenou plazmu, což je základní materiál potřebný k fúzní reakci. Toho lze dosáhnout v podstatně menších reaktorech, než které se v současnosti používají. Zmenšení reaktoru má za následek snížení nákladů projektu a urychlení výstavby.

Aplikací nových supravodičů se intenzita magnetického pole ani nezdvojnásobí, ale i tak je dostatečně silné na to, aby se celkový výkon reaktoru zdesetinásobil v porovnání se současnými reaktory. A to vše za zlomek ceny než za celý projekt ITER, který se v současnosti staví ve Francii (předpokládaná cena se pohybuje kolem 40 miliard dolarů).

„Energie získaná z jaderné syntézy bude dozajista nejdůležitějším zdrojem elektrické energie na Zemi ve 22. století, ale je zapotřebí již mnohem dříve, aby se odvrátila katastrofa způsobená globálním oteplováním“, říká David Kingham, ředitel Tokamak Energy z Velké Británie. A odborníci z MIT ukazují směr, který by mohl celý problém vyřešit.

Celý program je podporován Ministerstvem energetiky USANárodní vědeckou nadací.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se