Domů
Akumulace energie
Evropské plynové zásobníky dlouhodobě čelí obtížné ekonomické situaci

Evropské plynové zásobníky dlouhodobě čelí obtížné ekonomické situaci

Evropské plynové zásobníky již delší dobu bojují s obtížnou ekonomickou situací. Řada z nich by mohla být v dohledné době uzavřena. Vyplývá to ze závěrů z Evropské plynové konference konané ve středu ve Vídni.

Problémem pro provozovatele zásobníků je klesající rozdíl cen plynu v letním a zimním období, neboli tzv. summer-winter spread. Ekonomicky se tak přestává vyplácet sezónní využívání zásobníků, kdy je plyn do zásobníků vtlačován v době nízké poptávky v letních měsících a čerpán při vysoké poptávce v zimě.

Summer-winter spread zemního plynu NBP (The National Balancing Point) ve Velké Británii. Zdroj: Ofgem
Summer-winter spread zemního plynu NBP (The National Balancing Point) ve Velké Británii. Zdroj: Ofgem

Zvyšující se přepravní kapacity plynovodů z Norska a Ruska, společně s rostoucí dostupností dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) jsou hlavní hrozbou pro ekonomiku využívání plynových zásobníků.

„Divím se, že jsme neviděli více uzavřených zásobníků. V budoucnu se to dá očekávat, summer-winter spread je příliš nízký na to, aby zásobníky zůstaly v provozu,“ tvrdí ředitel sekce skladování zemního plynu v rakouské OMV, Erich Holzer.

Současný spread na nizozemském trhu TTF mezi cenami na den dopředu a na léto 2017 se nyní pohybuje nad hranicí 3 eur za MWh, ale v posledních měsících dosahoval i hodnot okolo 1 eura za MWh.

„Ekonomické principy tvrdí, že musíte uzavřít zásobníky, které nepokrývají své náklady. Summer-winter spread nás dostává pod tlak,“ řekl šéf divize skladování energie v Rakousku německé společnosti Uniper, Michael Schmoltzer.

Zásobníkům pomáhají současné mrazy

Ačkoliv je dlouhodobá situace pro zásobníky plynu nepříznivá, současné mrazy napříč Evropou způsobují hojné využívání skladovacích kapacit plynu. Před letošní zimou bylo v zásobnících v Evropě uloženo rekordních 100 miliard m³ plynu, uvádí Schmolzer. Podle Holzera by na konci letošní zimy mohla naplněnost zásobníků klesnout na historicky nejnižší úroveň, pod hranici 11 %.

Podle výkonného ředitele společnosti innogy Gas Storage Michaela Kohla byly za posledních 5 let uzavřeny zásobníky o skladovací kapacitě 3 miliardy m³, naproti tomu byly postaveny zásobníky o kapacitě 12 miliard m³, celková kapacita tak narostla o 9 miliard m³.

Z tohoto vývoje je patrné, že dále roste konkurence mezi provozovateli zásobníků, která rovněž přispívá k hospodářskému ohrožení jednotlivých společností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik
27. leden 2017, 14:18

Power to gas by jim pomohlo, ale není politická a hlavně legislativní vůle něco takového dovolit občanům.

C
27. leden 2017, 15:05

Zásobníkům a plynařům v Evropě by pomohlo, kdyby se plyn používal místo uhlí, jen mi tak připadá že fosilní a jaderná energetika jsou v posledních letech hry s nulovým součtem, ale možná je to i tím že se začalo tlačit na úspory energií a hospodářství poněkud stagnuje.

Power to gas nemusí být ani dovolený soukromým osobám, stačilo by aby se o něj aktivněji zajímaly firmy a postavilo se více plynových elektráren. JEN necelý kilometr od zásobníku v Hruškách je trafostanice/rozvodna 110kV s volnými 40-60MW výkonu. Ale asi jen přechod na plynové elektrárny, možná kdyby tvořily jen polovinu třeba Německého instalovaného výkonu, by odsunul technologii P2G do budoucna, protože by nejspíše došlo k zajímavému omezení přebytků výkonu OZE, které by bylo nutné dlouhodobě ukládat.

Budeme-li chtít rychlé vyčištění energetiky v Německu a dalších zemích, odnesou to uhlobaroni, budeme-li chtít nezávislou energetiku odnesou to plynaři a bude-li velká část obyvatel EU chtít bezjadernou energetiku, odnese to jaderný průmysl. Jen pokud budeme chtít nezávislou, čistou a bezjadernou energetiku odnese to asi hospodářství jako celek.

Frank
27. leden 2017, 15:44

V článku se píše, že mají napjaté cashflow a tak si nějak nedovedu představit, jak mohutně zainvestují do technologie prověřené jen v malém měřítku, která jim asi nakonec bude ovlivňovat kvalitu produktu který skladují .... minimálně u výroby vodiku budou omezeni normou na procento vodíku v plynu ... bude zajímavé sledovat jak se jim k tomu postaví odběratelé .....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se