Domů
Akumulace energie
V jižním Německu vyroste jeden z největších závodů na výrobu vodíku v zemi
zelený vodík

V jižním Německu vyroste jeden z největších závodů na výrobu vodíku v zemi

Nový závod společnosti Siemens na výrobu vodíku bude vybudován v Bavorsku. Elektrická energie potřebná pro výrobu vodíku bude pocházet výhradně z obnovitelných zdrojů. Vyrobený vodík bude primárně určen pro spotřebitele v severním Bavorsku a příhraničních oblastech České republiky. Po uvedení do plného provozu bude mít závod výrobní kapacitu 2000 tun vodíku ročně.

Společnosti Siemens Smart Infrastructure a WUN H2 podepsaly smlouvu na vybudování jednoho z největších závodů na výrobu vodíku v Německu. Nový závod bude vybudován ve Wunsiedelu v severním Bavorsku. Zásobování elektrickou energií pro nový závod bude výhradně z obnovitelných zdrojů s instalovaným výkonem 6 MW. Závod bude mít v první fázi výrobní kapacitu 900 tun vodíku ročně. Po úplném uvedení do provozu bude výrobní kapacita 2000 tun vodíku ročně. Zahájení prací je plánováno na konec tohoto roku a uvedení do provozu je plánováno na konec roku 2021.

Německo se zavázalo, že bude do roku 2050 uhlíkově neutrální. Za tímto účelem musí všechna odvětví využívající energii usilovat o dekarbonizaci. Závod ve Wunsiedelu bude sloužit jako pilotní projekt pro celé Německo. Jedná se o transformaci elektrické energie z obnovitelných zdrojů na skladovatelný vodík. Tímto dojde k zpřístupnění vodíku pro aplikace v mobilitě a průmyslu. Je to jedna z cest, jak plně využít potenciál obnovitelných zdrojů v době, kdy tyto zdroje vyrábí více elektrické energie, než je potřeba.

Projekt poskytne regionům v severním Bavorsku vlastní zdroj vodíku. Doposud musel vodík pro koncové zákazníky cestovat relativně dlouhou vzdálenost. Hlavními lokalitami pro dodávku vodíku budou Horní Franky, Horní Falcko, jižní část Turynska, Sasko a západní Čechy. Závod také pomůže zmírnit dopady přebytkových dodávek elektrické energie z obnovitelných zdrojů a poskytne tím flexibilitu místní přenosové soustavě. Ve všech lokalitách mohou být později přidány čerpací stanice vodíku pro nákladní automobily a autobusy.

Zdroj úvodní fotografie: Siemens Smart Infrastructure

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
petr
1. říjen 2020, 09:17

Moc hezký článek, akorát 2 000 t H2 postačí asi tak pro 600 osobních vozidel... a nebo 54 autobusů pražské MHD...

Tedy jak by řekl klasik kapka vody v oceánu...

Kamil Kubů
1. říjen 2020, 10:32

Nu, jsou to inženýři, v tom Německu. Ti dokážou i nemožné. Například donutit OZE pracovat ve vypůjčeném čase.

Trocha matematiky. Produkce 2000 tun H2 elektrolýzou při spotřebě 50 kWh/kg vyžaduje 100 GWh elektřiny. 100 GWh elektřiny vyrobí 6 MW zdroj za 16666 hodin. Což je 1,9 násobek počtu hodin v roce. Jinými slovy řečeno, budou používat OZE zdroj s kapacitním faktorem 190%.

Buď máte chybu v článku, nebo těm inženýrům v Německu falíruje násobení.

Kamil Kubů
1. říjen 2020, 11:55

Kdybyste trošku použili Google, což jsem udělal za vás, a ne jenom špatně překládali zdrojový článek, tak byste zjistili, že těch 6MW není instalovaný výkon OZE zdroje EE, ale příkon elektrolyzéru v první fázi výstavby projektu. Potřebný instalovaný výkon OZE zdrojů bude muset být podstatně větší.

Rostislav Žídek
2. říjen 2020, 01:04

Možná těch 6MW mysleli na ten startup kde planujou 900t vodiku rocne.

... ale i tady nejak nestymuje ten koeficient vyuziti OZE v praxi. Rekl bych ze jim preklepem ulitla nula.

Kamil Kubů
2. říjen 2020, 08:52

Neulítla jim nula, ale pletou si příkon elektrolyzéru s instalovaným výkonem OZE zdrojů co to budou napájet. Z veřejně dostupných stránek Siemensu je snadné se dočíst a dopočítat, že jejich výrobní jednotka Sylizer300 o příkonu 6 MW vyrobí 1200 Nm3 vodíku za hodinu, což je nějakých 944 tun za rok při 100% využití. Předpokládám, že 100% nedosáhnou, tak je těch 900 tun ročně vcelku reálná hodnota. Ale na to jim OZE zdroje v instalovaným výkonem 6 MW rozhodně stačit nebudou.

Chyba je rozhodně v článku, nikoliv u Siemense :-)

Josef
1. říjen 2020, 10:54

Závod na ničení energie v rámci zelené ideologie....

Rostislav Žídek
2. říjen 2020, 01:06

Ale tak někdo ten vývoj zaplatit musí... Jinak zelení nebudeme... leda tak závistí.

Petr
5. říjen 2020, 09:44

Souhlas. Jestli jde o drahou technologii a budou vyrábět vodík v podsatatě neustále, místo maximálně tak třetiny času, kdy jsou nějaké přebytky OZE, tak se skutečně jedná o jasné ničení energie.

Petr výtluka
2. říjen 2020, 12:35

Aha jak se váží něco co lítá nad zemí a co když to přiděláme k váze tak to odletí i s tou váhou?

Petr Doležal
26. prosinec 2020, 09:23

Tuším že se váží kapalina.

Petr Doležal
26. prosinec 2020, 07:29

Trochu se tady smějí nad těmi propočty. Oni ty zdroje prostě nemají a nebudou stát kvůli bezvětří. To vám nedošlo, proč to staví kousek od Temelína? A ne u severního more? Jenže pak budem valit oči nad cenou elektřiny.

Jan Hudec
4. říjen 2020, 10:54

Největší přebytky El. z obnovitelných zdrojů jsou na severu z větrných elektráren na moři tak je logické postavyt továrnu na spotřebu téhle energie na jihu už před 2 lety byly vedení ze severu na jich Německa přetížený tímhle to úplně zabyjou

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se