Domů
Akumulace energie
Kombinace vodních elektráren a baterií jako alternativa přečerpávacích elektráren? Tuto alternativu ověřují v USA

Kombinace vodních elektráren a baterií jako alternativa přečerpávacích elektráren? Tuto alternativu ověřují v USA

Nový výzkum z USA ukazuje, že průtočné vodní elektrárny mohou  pro elektrizační soustavu poskytovat stejné služby jako akumulační vodní elektrárny, pokud se zkombinují  s akumulací energie. Spojené státy americké usilují o zvýšení instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů energie bez ohrožení spolehlivosti dodávek elektrické energie. Jednou z možností je více flexibilní využití vodní energie bez nutnosti budovat vodní hráze.

V americké Idaho National Laboratory probíhá výzkum, který má zhodnotit schopnost průtočných vodních elektráren kombinovaných se systémem na akumulaci energie poskytovat služby pro udržování stability elektrizační soustavy.

Vodní elektrárny vyrobily v USA v roce 2017 přibližně 7 % elektrické energie, což odpovídá 40 % elektřiny vyrobené z OZE. Zhruba dvě třetiny byly vyrobené v akumulačních vodních elektrárnách, zbylých 29 % potom v průtočných vodních elektrárnách.

Průtočné vodní elektrárny mají intermitentní charakter výroby elektřiny přímo závislý na průtoku vody. Projekt podporovaný americkou vládou zkoumá způsoby využití průtočných vodních elektráren kombinovaných se systémem akumulace energie, který vytváří virtuální nádrž.

Jako akumulační zařízení jsou využívány:

  1. baterie, které mohou dodávat výkon po dobu několika hodin,
  2. setrvačníky, vhodné pro poskytování výkonu po dobu několika minut,
  3. superkapacitory, vhodné pro stejné případy jako setrvačníky.
Průtoční vodní elektrárna se systémy akumulace energie. Zdroj.

První fáze projektu potvrdila, že průtočné vodní elektrárny v kombinaci s akumulačními systémy mohou reagovat podobně jako akumulační vodní elektrárny. Jeden z testů ukázal, že integrace akumulačního zařízení může zvýšit výnosnost průtočné vodní elektrárny o 12 % až 16 % díky dodatečným službám, které elektrárna může poskytnout pro elektrizační soustavu.

Druhá fáze projektu bude zahrnovat demonstraci technologie. První z testů má ukázat, že průtočné vodní elektrárny spolu s akumulačním zařízením jsou schopny startu ze tmy. Poznatky z demonstrace budou použity ke zdokonalení technologie a prokázání jejich spolehlivosti v reálných podmínkách.

Do projektu jsou také zapojeny Národní laboratoř v Argonne a Národní laboratoř pro obnovitelné zdroje energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jan Veselý
18. březen 2019, 08:41

Ještě bych po posuzování přidal čtvrtý způsob akumulace, hráz. :-)

Carlos
18. březen 2019, 21:34

V USA je to zlé, dokonce tam likvidují přehrady místo rekonstrukce, mě to hlava nebere třeba. Ale zase přidat XMWh baterie v kontejnerech k větším MVE by nemuselo být úplně od věci. V případě větších elektráren jako je Střekov nebo Vrané by ty baterie mohly výrazně pomoci i z pohledu sítě.místo třeba dosažitelných 7MW po většinu roku by se dalo využít třeba 6x7MW špičkového výkonu po dobu 4 hodin. Hmm, dobré vědět do té mé simualce...

Carlos
18. březen 2019, 21:35

*simulace, samozřejmě.

Dušan Král
18. březen 2019, 08:45

To jako vážně!? A která elektrárna nemůže fungovat jako akumulační vodní když tam dáte akumulátory? Aha, vlastně jakákoliv... :D

Karel
18. březen 2019, 09:32

To Dušan Král

:-) presne. Jediny rozdil je v tom, ze voda je OZE. Tedy zatim - realne uz se objevily protesty, ze prehrady jsou znacnymi emitenty sklenikovych plynu a tedy vyroba elektriny timto zpusobem je zastarala... OMG :-(

Milan Vaněček
18. březen 2019, 09:48

Je to nápad samozřejmý a dobrý (pro OZE).

Obecně, konečně po více než jednom století, nastoupí doba kdy bude možno elektřinu v masovém (energetickém) měřítku hromadit a použít kdy je potřeba.

Carlos
18. březen 2019, 21:48

Tak nápad je to dobrý, ale myslím si že se tak nějak vlamují do otevřených dveří, opravdu by asi spíš stačilo zvednout telefon a zavolat k Siemensovi, nebo do Tesly a tam si objednat již hotové bateriové řešení, kde prvně jmenovaný by snad dodal celý systém.

Přidávat k elektrárně, zejména výkonnější separé setrvačníky asi také není zcela třeba, stačilo by nejspíš upravit regulaci a mez síť a hydroalternátor dát měnič, rotor s vyniklými póly je sám o sobě je dost velkým setrvačníkem. Problém ale může být jen v malé možné změně otáček do plusu a mínusu.

Pavel Vlček
18. březen 2019, 23:03

Vazení, tato myšlenka je zcela zcestná! Baterie a jejich vyroba je velice nakladna, neekologicka a hlavne je pouze na omezenou dobu. Baterie ma omezený pocet nabiti a vybiti... Co se potom bude dit s dožitými bateriemy? Pouze dalsi ekologicka zatez! Vidim za tim pouze natlaky firem, ktere vyrabeji baterie, nic jineho. Stejný nesmysl jsou elektromobily.

Bohuzel se, pravdepodobne ze zjistnych duvodu, zapomnělo na skladovani energie do vodiku. V tom vidim velkou budoucnost. Vodik se da krasne skladovat a vyuzivat ve spalovacich motorech. Tato metoda je vhodna prave pro jakekoliv akumulacni elektrarny. Je velika skoda, ze se s timto konceptem prichachazelo v dobe nastupujici krize a na jeho realizaci nebyl dostatek financi. Doufam, ze se to zase prosadi. Je to vsak velika konkurence pro ropne magnaty, coz muze realizaci jeste hodne zbrzdit.

Baterire fakt ne!

Tom
19. březen 2019, 19:20

Když už bych měl v autě uskladněný vodík, tak ho asi nebudu promrhávat ve spalovacím motoru. Palivové články z něj dostanou dvojnásobek energie.

Carlos
19. březen 2019, 20:31

Baterie vydrží minimálně 4000 cyklů, takže pokud na Střekov dosadíte cca 160MWh baterii, vydrží přes deset let, více než jednou denně to celé nevybijete. Ovšem životnost baterie klidně může být i 9000 cyklů. Tedy 20-25 let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se