Domů
Akumulace energie
Power 2 Gas: Největší projekt by měl být spuštěn v roce 2023, chybí však podpora politiků
Power to Gas v projektu Underground Sun Storage. Zdroj: UNDERGROUND.SUN.STORAGE

Power 2 Gas: Největší projekt by měl být spuštěn v roce 2023, chybí však podpora politiků

Německý provozovatel přenosové soustavy Amprion a provozovatel přepravní soustavy Open Grid Europe plánují vystavět nový Power to Gas projekt o celkovém instalovaném výkonu 100 MW. Očekávané celkové náklady projektu mají dosáhnout 150 milionů EUR. 

Očekávaný rozvoj skladování elektrické energie se rozhodli „vzít do svých rukou“ provozovatele přenosové soustavy Amprion a plynárenské přepravní soustavy Open Grid Europe. Oproti obecnému předpokladu, že hlavní roli v oblasti skladování elektrické energie bude hrát akumulace v bateriích, se rozhodli rozvíjet projekt Power to Gas (P2G). 

Za předpokladu, že bude tento projekt dokončen, jednalo by se co do instalovaného výkonu o největší projekt svého druhu. Celkový výkon je plánován ve výši 100 MW, při investičních nákladech okolo 150 milionů EUR.

power to gas

Projekt je nicméně stále v relativně rané fázi. Dle prohlášení obou účastníků projektu je teprve před podáním žádostí o povolení. Projekt je sice již připraven k povolovacímu procesu, nicméně stále čeká na dostatečnou politickou podporu. Vzhledem k významu skladování elektrické energie v Německu a její roli v budoucím vývoji, se ovšem dá takováto podpora spíše očekávat.

“Pokud bychom nyní získali pro projekt podporu od politiků, lze jeho spuštění očekávat v roce 2023,” řekl technický ředitel společnosti Amprion Klaus Kleinekorte.

Je potřeba zlepšit spolupráci mezi přepravními a přenosovými soustavami

Po hlubší spolupráci volají i provozovatelé soustav společnost TenneT a společnost Gasunie. Podle jejich názoru mohu obě soustavy velice efektivně spolupracovat tím, že bude pomocí systému P2G skladována přebytečná elektřina v plynárenské soustavě. Díky bližší spolupráci je možné lépe zvládat nejen sezónní výkyvy díky skladování v zásobnících, ale i krátkodobé výkyvy. 

Oba provozovatelé dále dodávají, že je nutná především spolupráce s průmyslem a s politickými představiteli. Studie společnosti TenneT a Gasunie dochází k prakticky stejnému závěru jako projekt obou výše zmíněných společností. Nezbytné pro další rozvoj technologie P2G je, aby byl vytvořen regulatorní rámec, který bude upravovat fungování P2G v síti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jiří Švarc
16. červen 2019, 02:26

Mohl by prosím někdo spočítat jaké by v tomto případě byly procentuální ztráty ve vedení dlouhém cca 3000 km? Děkuji.

Petr
20. únor 2019, 11:38

Ekonomicky totální nesmysl, zbytečný krok navíc vyrábět takto náročně plyn, který se dá nesrovnatelně levněji těžit. Plynu je na světě minimálně na 50 let, a podle cen povolenek se v EU vyplatí normální zemní plyn ještě aspoň 20 let. A za těch dvacet let bude nejspíš nejsnadnější pak pro regulaci používat vodík z vysokoteplotních jaderek.

Teď aktuálně stačí pro stabilitu sítě i u fanatiků nejít s neřiditelnými OZE nad 100% maxima a dorovnávat běžnými plynovými elektrárnami, plus nechat přirozeně se šířit elektrokotle na HDO.

Pedro
27. únor 2019, 18:20

OZE kamaráde nezastavíš. Ze všech větrníků a solárních elektráren se bude elektřina skladovat a je jedno kde. Klidně s účinností 30%. Když z větru nebo slunce elektřinu nedostaneš abys neskladoval, nebudeš mít ani Ň.

Je to doplnění regulační soustavy el. sítě.

150 milionů EUR - P2G projekt stojí dnes, ale v roce 2025 bude cena třetinová.

75 milionů EUR stály regulační Trafa u Kadaně

Oni dojí státní rozpočet? Asi bychom se měli přiučit. To oni takové systémy budou po světě potom prodávat, ne firma z ČR.

Josef Novák
21. únor 2019, 09:18

Schazi politicka podpora, regulatorni ramec...ztraceno v prekladu je: nenasli jsme zatim cestu jak vydojit statni rozpocty. Bez toho jde o takovou pitomost, ze bychom prodelali kalhoty.

Carlos
21. únor 2019, 23:24

Ne, to znamená že nemáte v zákoně dáno jaké licence se musí plnit, jaké jsou požadavky na odbornou kvalifikaci personálu. Taky že tam nemáte pojistku proti dvojímu zdanění, nemáte tam jestli se pro tento proces má platit poplatek za OZE, nemáte tam jestli bude, či nebude vyjmut z daní za fosilní paliva...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se