S novou možností ukládání energie přišly v kanadském Torontu dvě společnosti, které se rozhodly skladovat energii na dně jezera Ontario. Jedná se o dvouletý pilotní projekt, ale již nyní jsou slyšet plány na komerční využití po celém světě.

Tři kilometry od torontského pobřeží, 55 metrů pod hladinou jezera Ontario je umístěno první podvodní uložiště stlačeného vzduchu na světě. Jedná se o projekt společností Hydrostor a Toronto Hydro.

„Tato událost je důležitým mezníkem pro naši společnost a jsme rádi, že máme jako první na světě v provozu podvodní úložný systém stlačeného vzduchu. Nyní se zaměříme na komercializaci této technologie, abychom přinesli naše zelené uložiště energie do zemí po celém světě.“

Curtis VanWalleghem, výkonný ředitel Hydrostor Inc.

Technologie využívá elektrickou energii, která pohání kompresor, jenž stlačuje vzduch a posílá ho do úložných prostorů ve tvaru velkých balónů. Při opačném procesu je vzduch z balónů vytlačován tlakem vody, potrubím je veden až na pobřeží, kde dochází k přeměně zpět na elektrickou energii.

Uložit je možné až 660 kWh energie

Systém je navržen tak, aby k ukládání stlačeného vzduchu docházelo mimo špičku, kdy je malá poptávka a elektrická energie je nejlevnější. Stlačený vzduch pak může být využit k výrobě elektrické energie během špičky. Výhodná může být spolupráce s obnovitelnými zdroji energie, jako jsou solární, nebo větrné elektrárny.

Demonstrativní projekt byl oficiálně spuštěn 18. listopadu. Úložný systém má kapacitu 660 kWh. Výrobci ho označují jako „zelený“, protože je bezemisní a není vyroben z žádných toxických látek. Mezi další výhody patří ekonomická otázka projektu.

„Náklady jsou oproti nejlepším bateriím méně než poloviční a životnost je dvakrát tak delší.“

Curtis VanWalleghem, výkonný ředitel Hydrostor Inc.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *