Domů
Akumulace energie
V Tušimicích byl zahájen provoz 4MW baterie u stávající uhelné elektrárny
Elektrárna Tušimice. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

V Tušimicích byl zahájen provoz 4MW baterie u stávající uhelné elektrárny

Akumulace energie
16 komentářů
13. prosinec 2019, 16:43
ČTK

Kadaň (Chomutovsko) – V elektrárně Tušimice u Kadaně byl dnes zahájen provoz velkokapacitní baterie, která dokáže uchovat energii pro 200 domácností na celý den. Je součástí výzkumného projektu BAART, který se zabývá využitím baterií pro ukládání energie i regulaci rozvodu elektřiny. Na projektu se podílí elektrárenská společnost ČEZ a státní provozovatel elektrické přenosové soustavy ČEPS. Výstavba bateriového systému stála desítky milionů korun, řekl dnes novinářům mluvčí ČEZ Martin Schreier. Zařízení v Tušimicích má mít životnost minimálně deset let.

Baterie má výkon čtyři megawatty (MW), což odpovídá například instalovaným výkonům některých malých vodních elektráren v Česku, a kapacitu 2,8 megawatthodiny (MWh). Na její obsluhu stačí pouze jeden člověk. „Baterie reaguje okamžitě, v řádech milisekund. Co se týče najetí, když je vypnutá baterie a potřebujete ji nastartovat, tak to trvá zhruba tři minuty – z vypnutého stavu do připraveného stavu, kdy dává výkon,“ řekl Petr Mareček ze společnosti IBG Česko, která je dodavatelem bateriového systému.

Baterie v Tušimicích je podle ČEZ první svého druhu v České republice. V Evropě podobné systémy využívají zejména v Německu a Velké Británii. „Na rozdíl od některých projektů bateriových úložišť, které nedávno v České republice vznikly, nepůjde pouze o testování technologie jako takové, ale o ověření různých typů provozních režimů v odlišných podmínkách a nastavení pravidel pro baterie tak, aby byla zajištěna dlouhodobá spolehlivost jejich zařízení a stabilita dodávky služeb výkonové rovnováhy,“ oznámila firma ČEZ.

Baterie je umístěna v elektrárenském areálu na prostranství, kde dříve stála plynová kotelna pro vytápění města Kadaně. Výhradním investorem technologie bateriového úložiště je ČEZ, ČEPS pak bude hradit náklady na službu regulace frekvence v pilotním provozu.

ČEPS testováním nových technologií reaguje na změny ve fungování energetického trhu, kdy dochází k rozvoji obnovitelných zdrojů energie i decentralizaci zdrojů. Zároveň s očekávaným poklesem cen baterií se dá předpokládat jejich stále větší využití v energetice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Richard Vacek
14. prosinec 2019, 07:08

Sám mám baterii k akumulaci energie. I přes intenzivní využívání je cena za uskladnění elektřiny 17 Kč/kWh. A to je bez elektroniky (měniče) okolo, obsluhy, ... . Takže pokud bude OZE dávat elektřinu zadarmo ve dne a v noci se bude elektřina brát z baterií, nemůže být výsledná cena nižší, než 17/2 = 8,50 Kč/kWh

energetik
14. prosinec 2019, 15:45

Tento akumulátor ale nesloží po OZE, ale zvyšuje kvalitu a omezené schopnosti točivého fosilního zdroje.

karel š
14. prosinec 2019, 22:40

to energetik

zkuste technicky popsat ta "zlepšení kvality a omezene schopnosti točivého fosilního stroje" v daném případě...

energetik
15. prosinec 2019, 13:42

No částečně je to napsáné v tom článku:

„Baterie reaguje okamžitě, v řádech milisekund. Co se týče najetí, když je vypnutá baterie a potřebujete ji nastartovat, tak to trvá zhruba tři minuty – z vypnutého stavu do připraveného stavu, kdy dává výkon,“

- službu regulace frekvence v pilotním provozu

A jestli i v daném případě nebudou využity i další možnosti jako třeba regulace jalového výkonu a napětí, start ze tmy a ostrovní provoz, aktivní filtr harmonických a kondicionér sinusovky v článku není napsáno a tedy ani vyloučeno.

karel š
15. prosinec 2019, 21:33

to energetik 13:42

promiňte, ale Vaše stylizace "omezené schopnosti točivého fosilního zdroje" spolu s výše uvedenou odpovědí nesvědčí o velké praxi z velké energetiky. Uvědomte si, že baterie a výkonem 4MW je připojena k bloku 200MW. Nakolik si tedy myslíte, že dokáže "kompenzovat" výkonové problémy bloku?

Když se budeme bavit o FCP - tedy nejrychlejší službě pro výkonové změny související s odchylkou frekvence - pak točívý stroj má fyzikálně zcela nejrychlejší reakci (neměřitelné zpoždění) na změnu výkonu ze sítě - kinetickou energii. To žádná elektronika nedokáže. A mimochodem výkonový rozsah FCP u 200MW bloku bývá 10MW (pro pedanty dopředu uvádím, že 10MW již není o reakci díky kinetické energii, ale o změnách průtoku páry turbínou).

Změna jalového výkonu a regulace napětí na výstupu přifázovaného stroje je jedno a totéž. Opět extrémně rychlá regulace a u 200MW bloku v daleko větším rozsahu než je schopna poskytnout uvedená baterie.

Start ze tmy - čeho? Bloku 200MW? Ani omylem - jenom elektronapáječky kotle u takového bloku mají běžně motory 4MW - kde máte kouřový,vzduchý ventilátor, kondenzátní čerpadla atd atd - minimum pro 200MW je 10-12MW po dobu 3-4 hodiny - takže baterie by musela mít kapacitu minimálně 50MWh a výkon 12MW.

Filtr harmonických a kondicionér sinusovky - myslíte si, že 4MW baterie "pohne" sinusovkou celoevropské sítě? Garantuji Vám, že kmitočtem této sítě nepohne významně ani Temelín.

Ale jinak nemám nic proti baterkám i v tomto použití, jenom upozorňuji, že točivý stroj (zcela jedno jestli fosilní, jaderný, či plynový) má z fyzikálního principu obrovské možnosti a neměl by jste zapomenout na poměr 200MW/4MW.

energetik
16. prosinec 2019, 06:40

Změna výkonu z 0 na 100% nebo ze 100 na 0% u turbíny s neměřitelným zpožděním?

Vím o tom že ze 100% na 0% se stalo v Dětmarovicích když tam vysokozdvižným vozíkem utrhli potrubí s tlakovým olejem pro turbínu. To zemětřesení jak se turbína zadřela prý cítili až v Karviné, ale tam jsou na otřesy zvyklí, že by to dělali běžně i jinde si nedovedu představit.

I tak to ale mělo měřitelné zpoždění.

energetik
15. prosinec 2019, 13:55

Že to instalují u tohoto zdroje má jistě svůj důvod, ze srandy to ČEZký ČEPS nepožaduje prioritně nainstalovat k těmto zdrojům.

Já osobně si myslím že by se našly i lepší místa kde by byl takový akumulátor více a lépe využit např. v nějaké uzlové rozvodně, u kolísavé spotřeby nebo zdroje, doplnění stávajícího zdroje o možnost startu ze tmy a ostrovního provozu atd... Ale ČEZký ČEPS rozhodl tak jak rozhodl.

Osobně si myslím že mají za lubem vytlačení konkurence, tím že tyto systémy aktuálně umožnili provozovat jen sobě a svým vybraným nohsledům. A následně bude následovat změna legislativy, tak že to bude povinné do určitého velmi krátkého termínu i pro ostatní nové i stávající zdroje, podobně jak to už udělali u OZE. Oni už budou mít nainstalováno a na ostatní zbudou sankce nebo odpojení.

karel š
16. prosinec 2019, 17:04

to energetik 06:40

ctete poradne - nenapsal jsem, ze TG 200 MW dela regulaci 0/100/0 %... to jste si vymyslel stejne jako tu udalost v Detmarovicich - nesmysl.

Hezky vecer

Vladimír \křen.
15. prosinec 2019, 06:56

Základní parametry stroje TG200 MW jsou 168bar/38bar.Teploty 535stC. Výstup je do kondenzátoru na teplotě 28-35stC s kondenzátem na mezi sytosti odpovídající výstupné teplotě z turbíny. Z generátoru vystupuje elektřina zapouzdřenými vodiči do hlavního transformátoru s odbočkou k trafu vlastní spotřeby. Je uvedený akumulátor (s patřičnou výbavou) zapojen do systémů elektrárny nebo tam je pouze pod střechou?

Jan Veselý
15. prosinec 2019, 10:57

Ještě mě napadla "death by pilots". Budou příštích 20 let "testovat" a pak se uvidí.

karel š
14. prosinec 2019, 08:25

Vazeny autore, co tak zkusit najit trosku aktualnejsi fotku?

Jan Budín
14. prosinec 2019, 09:16

Vážený komentátore, na Vaše přání byla fotka aktualizována. Pěkný víkend, Jan Budín

Vladimír Křen
15. prosinec 2019, 07:04

Prosím o doplnění informací. Kam je akumulační baterie připojena? Nebo je tam pouze pod střechou?

energetik
15. prosinec 2019, 16:18

To by mne také zajímalo, zvláště ta vazba na vazební spínač celého areálu (předávacího místa) jak požadují u konkurence a sami jej v žádné elektrárně nemají.

Vinkler
17. prosinec 2019, 07:08

V elektrárnách vzniká dosti velké zkreslení proudové-tedy i napěťové THDI, THDU.

Rotační generátory jsou jen malým zdrojem. obvykle to dělají velké motory s měniči. A generátor to moc neodfiltruje. A rozvodáři THDU do sítí nechtějí.

To je jedna z velmi důležitých funkcí baterie (může být i relativně malá) samozřejmě s příslušnou elektronikou, která srovná tu sinusovku.

Vladimír
19. prosinec 2019, 06:11

Píše se zde o bloku 200 MW. Před najetím se musí zvolit vhodné parametry aby nevznikaly problémy s teplotním namáháním. S jistým předstihem je nutno v kondenzátoru vytvořit kondenzační prostředí, to znamená musí odpadnout ochrana od minimálního vakua. Protože kotle proTG200 MW jsou průtlačné musí se vytvořit přes kotel minimální průtok (přesné čísli si už nepamatuji) t/hod ( zásobní nádrž plná). První je start kondenzátních čerpadel ve strojovně, Po doplnění napájecí nádrže se startuje jedno napájecí čerpadlo. Postupně se naplní ECO a výparník. Na konci výparníku je separátor, ze separátoru je napájecí voda odvádění buď do kotelního expandéru nebo do EPK (expander provozních kondenzátů) která je po vodní straně i parní straně napojen na hlavní kondenzátor. Tím je základní okruh nastaven. Po zapálení začnou stoupat teploty v celém postupně v celém okruhu. Vyrobená pára se odděluje v separátoru a přes přehříváky se dostává k vysokotlakovým regulačním ventilům turbíny a k vysokotlakým přepouštěcím stanicím, kde je pára redukovaná a ochlazena na teplotu jakou v ten okamžik potřebuje středotlaký vstup do přihříváků. Za středotlakými přihříváky je pára vedena k nízkotlakým přepouštěcím stanicím a k středotlakým regulačním ventilům turbíny. Informace o stavu VT i ST části turbíny se odečítá od střední integrální teploty. Když jsou dosaženy požadované parametry je zahájeno najíždění ma provozní otáčky a opět dle najížděcího diagramu se provede zastavení nárůstu otáček na prohřívacích otáčkách. Potom následuje vyjetí na provozní otáčky. Na provozních otáčkách se odstaví najížděcí olejová čerpadla a provede se celková kontrola zařízení dle provozního předpisu. Následuje přifázování a zatížení na základní zatížení. Vyčká se srovnání parametrů (teplot těles turbíny) a následuje zatěžování na cca 60 MW. V tomto období se připojuje a zatěžuje transformátor vlastní spotřeby. Před přifázováním se generátor nabudí tak aby se srovnalo napětí na fázovacím vypínači. Po nafázování se generátor přizpůsobuje požadavkům sítě v mezích daných zatěžovacím diagramem. Limitem pro rychlost zatěžování jsou 2% z okamžitého výkonu / mim. Dále stav teplotního namáhání. Vlastní regulace od odchylky frekvence od střední hodnoty má 5% nerovnoměrnost. To znamená když frekvence klesne o 5%stroj musí zatížit o 100% s limitem plného výkonu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se