Domů
Akumulace energie
Vědci vyvinuli palivový článek využívající k výrobě elektřiny moč

Vědci vyvinuli palivový článek využívající k výrobě elektřiny moč

Výzkumní pracovníci britské University of Bath vyvinuli nový palivový článek, jenž umožňuje vyrábět elektrickou energii z moči. Inovativní článek by mohl své využití nalézt zejména v regionech trpících chudobou či odlehlých oblastech bez přístupu k elektrizačním sítím.

Mikrobiální palivový článek je zařízení, které využívá biologických procesů bakterií k přeměně organických látek, například i moči, na elektrickou energii. Hlavní výhodou tohoto typu článků je jejich relativně levný a ekologický provoz.

„Mikrobiální palivové články mohou sehrát významnou roli při hledání řešení, která podpoří dostupné a bezpečné dodávky elektrické energie, které budou šetrné k životnímu prostředí, známé jako energetické trilema,“ říká spoluautorka projektu Dr. Mirella Di Lorenzo

Současná verze palivového článku má rozměry přibližně 2,5 na 2,5 cm a na katodě využívá organický katalyzátor, který je výrazně levnější alternativou k platině, jež bývá běžně využívána v ostatních mikrobiálních článcích.

Podle hlavního autora projektu, Jona Choulera, by mikrobiální palivové články mohly být skvělým zdrojem energie v rozvojových zemích, a to zejména v chudobných a zemědělských oblastech.

„Vytvoření technologie, která může potenciálně změnit životy chudých, kteří nemají přístup k elektřině nebo si ji nemohou dovolit, přináší strhující možnosti. Doufám, že výsledky našeho výzkumu umožní strádajícím lidem těšit se z vyšší kvality života,“ tvrdí Jon Chouler.

Autoři článku se nyní zaměřují na možnosti navýšení jeho výkonu, který je zatím jeho největším nedostatkem. V současné době dosahuje energetická hustota 2 W na metr krychlový prostoru komory článku, což je výrazně méně, než nabízí běžné vodíkové články. Naopak významnou výhodou této technologie jsou nízké výrobní náklady a využití odpadního materiálu.

Autor úvodní fotografie: Tim Gander

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se