Domů
Akumulace energie
HE3DA: Výstavba továrny na baterie v Horní Suché
I informační tabule ukazuje, že jsem u staveniště továrny MES (Magna Energy Storage) (zdroj V. Wagner).

HE3DA: Výstavba továrny na baterie v Horní Suché

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Sobotní výlet na téma „V jakém stavu je výstavba továrny na baterie HE3DA v areálu bývalého dolu František v Horní Suché?“

V diskuzi pod mým článkem o akumulaci energie na serveru oEnergetice se objevilo téma na baterie HE3DA pana Jana Procházky. Ten plánuje vybudovat v Horní Suché velkou továrnu „Magna Energy Storage“ (MES) na své baterie. Připomeňme, že se jedná o lithiové baterie na bázi 3D prostorových elektrod na bázi lithiových nanomateriálů.

Objevila se otázka, jak se na toto téma a perspektivy tohoto projektu dívám. Moje odpověď byla, že bych si moc přál, aby to byla realita. Už proto, že Horní Suchá je nedaleko Havířova, což je mé rodné město. Navíc úspěšné podniky jsou v regionu, který se potýká s útlumem hornictví, velmi potřeba. Na druhé straně jsem na základě dostupných informací k projektu zatím spíše dost skeptický.

Věž dolu František na obzoru (zdroj V. Wagner).
Věž dolu František na obzoru (zdroj V. Wagner).

Nejsem odborník na bateriové systémy a i ten by musel mít přístup ke konkrétním zařízením a možnost je důkladně prozkoumat a analyzovat i příslušné testovací zařízení a provozy, aby mohl systém HE3DA fundovaně posoudit. Navíc ani skvělé zařízení nemusí znamenat, že se projekt povede z hlediska investorského, manažerského a ekonomického.

Můj skeptický pohled je založen na prohlídce stránek firmy a dalších dostupných informací. Čekal bych, že tam bude přehled zkušeností z testů baterie, jejich zkušebního využití v různých aplikacích s referencemi. Taková data by byla ideální reklamou pro budoucí uživatele a měly by být předtím, než se rozběhne továrna. Před samotnou velkou továrnou bych také čekal poloprovoz, který by už produkoval komerční baterie. Ty už by si budoucí velkoodběratelé mohli v malém vyzkoušet. Čekal bych také na stránkách firmy informace o dalších spolupracovnících, co dělají a jaké jsou výsledky. A hlavně různé informace o různých testech. Těch není moc, jednou z nich je třeba článek zde.

V diskuzi se objevilo přání, aby někdo, kdo bydlí blízko, zjistil situaci na staveništi budoucí továrny na baterie. Shodou okolností jsem měl tento týden ve středu přednášku o novinkách v částicové fyzice ve vesmíru i na urychlovač LHC v Planetáriu Ostrava. Vzal jsem si tak na další pracovní dny dovolenou a zajel jsem navštívit tatínka v Havířově. Rozhodl jsem se tedy, že příležitost využiji. V pátek pršelo, takže jsem pěší výlet do areálu bývalého dolu František v Horní Suché, kde je nyní technologické centrum, uskutečnil až v sobotu 15. září.

Oznámení o zahájení stavby (zdroj V. Wagner).
Oznámení o zahájení stavby (zdroj V. Wagner).

Poslední snímky, které jsem z areálu našel na internetu, pocházeli z června. Oproti ním na první pohled 15. září moc velký pokrok vidět nebyl. Ovšem společnost právě nyní ohlásila dokončení střechy a řada potřebných prací byla určitě dělaná uvnitř a není na první pohled vidět. Velice pozitivní bylo, že i v sobotu se na hale pracovalo, i když pracovníků bylo jen pár. To ovšem odpovídá oznámení o zahájení stavby vyvěšenému u stavby. Tam se píše, že v maximu zde bude 25 pracovníků. Jak bylo zmíněno, probíhají navíc nyní z velké částí stavební práce uvnitř. Stavba byla zahájena 19. března 2018 a montážní hala s administrativní částí by měla být dokončena 15. března 2019. Stav práce podle mého názoru odpovídá tomuto termínu. Poté může být zahájena instalace vnitřního vybavení, tedy linek a robotů pro výrobu baterií. I když zůstávám k projektu skeptický, stavební práce na hale a budovách továrny probíhají zhruba podle deklarovaného rozvrhu. Takže držím palce, aby i v dalším to vypadalo podobně.

Série snímků továrny MES (zdroj V. Wagner):

Výstava továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstava továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstava továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstava továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstava továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)

Úvodní fotografie: I informační tabule ukazuje, že jsem u staveniště továrny MES (Magna Energy Storage) (zdroj V. Wagner).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Rostislav Ulrich
11. říjen 2018, 15:49

Dobrý den,

je možné se s někým kontaktovat a získat více informací. děkuji R.

Hluštík
12. únor 2019, 22:27

Jediný dokument, který je dostupný ohledně této stavby je tento a o sériové výrobě baterií tam není ani slovo:

https://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX01TSzIwNjJfemppc3RvdmFjaURPQ181ODM5MjQ4MDkxODU4NzM5MDA0LnBkZg/MSK2062_zjistovaci.pdf

Honza
17. září 2018, 13:15

Díky za osobní zájem a fotografie. Spol. HE3DA dlouhodobě slibuje zkoušky jejich baterií od přední evropské certifikační laboratoře německé TUV, doposud však zkoušky neproběhly, takže skepse u veřejnosti je zcela pochopitelná.

Na druhé straně HE3DA se nebojí provoz baterie prezentovat na předních evropských výstavách věnovaných moderních technologiím v energetice...

No, když to celé krachne, bude nová průmyslová hala.... v regionu je nedostatek průmyslových hal, průmyslové zóny jsou plné, tak by o ni byl určitě zájem.

miro novak
21. září 2018, 16:34

Tento komentar mozete povazovat za spam, ale niekoho to moze zaujimat. Na Slovensku mame startupovu firmu, ktora sa venuje vyskumu a vyvoju zasobnika energie na principe zotrvacnika, ale ide na technologiu z opacnej strany. Preto, aby sa pokusila eliminovat technologicke bariery klasickej konstrukcie rotujucej masy na magnetickych loziskach vo vakuu pri vysokych otackach. Nase riesenie spociva v tom, ze nieco ako dusu z bicykla hodite na vodnu hladinu a roztocite ju. Priemer takejto duse nie je mensi ako stovky metrov, ma plechove sasi, pri starte je prazdne a pri zvysujucich sa otackach nabera samovolne do seba odstredivou silu vodu, cim sa zvysuje hybnost rotujucej masy a tym aj velkost ulozenej energie. Ako vidite, nepotrebujeme magneticke loziska, ani drahe uhlikove vlakna, oboje je nahradene vsadepritomnou vodou jazera ci mora, na ktorej rotuje. Offshore veterna elektrane moze mat tento zasobnik energie hned vedla seba, priehradove vodne elektrarne na samotnej nadrzi a tym vyuzivaju infrastrukturu elektrarni, vyvedeny vykon, velin a pod.

Co sa vykonu a kapacity tyka, nie je problem ist s vykonom do stoviek megawatov a s kapacitou na desiatky hodin, na uroven priemernych precerpavacich elektrarni.

Samozrejme, viskozne trenie je tym parametrom, ktore urcuje tento typ elektrarne na skladovanie prebytocnej energie v radoch maximalne jednotiek dni...

V rezime spoluprace s precerpavackou dokaze kontinualne skladovat prebytky aj v malych mnozstvach, ktore neumoznuju spustat dane cerpadlo, sluzi ako sporitelnicka a pri dostatku ulozeneho vykonu do rotacie spustit samotne precerpavanie. V rezime produkcie energie dokaze uskladnit produkovanu energiu turbiny, ktora prevysuje poziadavky prenosovej sustavy. Tato technologia pracuje pre precerpavacku v rezime win-win, pretoze jej umoznuje dosiahnut viac cyklov pocas svojej prevadzky, ako doteraz.

Podobna spolupraca s bateriovym uloziskom ponuka win-win riesenie, aby bateria bola usterena od prebytocnych cyklov nabijania-vybijania.

Uholnym elektrarnam setri tiez neziaduce starty, jadrovym elektrarnam, aby neprodukovali nocnu a sviatocnu elektrinu do ekonomickej straty.

Rostislav Ulrich
11. říjen 2018, 15:48

Dobrý den,

je možné se na někoho nakontaktovat, kde by bylo možné získat více informací?

hariprasad
11. říjen 2018, 19:17

Taková technologie by byla zajímavá, pokud by se podařilo odstranit ztráty dané viskozitou kapaliny. Takové vlastnosti má supratekutá kapalina, ale právě vzhledem k tomu, že nevá žádnou viskozitu a i některé další neobvyklé vlastnosti (nemá povrchové napětí ap.), nebude to zase až tak jednoduché. Kromě toho, samotné supratekutosti se dosahuje těžko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se