Prodej a registrace jen bezemisních automobilů v roce 2040, tak si představuje budoucnost dopravy jeden z kalifornských zákonodárců. Kalifornie, která patří mezi pokrokové země v oblasti nových zdrojů a technologií, se tak řadí mezi další státy, které zvažují úplný zákaz prodeje automobilů se spalovacím motorem. V současné době ve státě tvoří elektromobily „jen“ 2 % nových prodejů, dosažení 100 % je tedy velice ambiciózní.

Jeden z kalifornských zakonodárců, Phil Ting, podal návrh zákona s názvem „The Clean Cars Act 2040“, který by umožnil v Kalifornii po roce 2040 registrovat jen vozy s nulovými emisemi. Připojil tak Kalifornii k zástupu států s obdobným záměrem, jako je Francie, Velká Británie či Indie. Dle Thinga mají v Kalifornii auta se spalovacími motory na svědomí 40 % emisí skleníkových plynů, přičemž si Kalifornie vytyčila cíl snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 80 % oproti roku 1990, čemuž by nový zákon mohl pomoci.

„Dokud nestanovíme hraniční termín, nic neuděláme. A je zodpovědné stanovit ho 23 let dopředu,“ uvedl Thing při prosincovém představení svého záměru.

Zákaz aut se spalovacími motory byl projednáván i v California Air resources Board, což je kalifornský regulátor pro kvalitu ovzduší. Diskuze byla iniciována zejména guvernérem Jerry Brownem, který je horlivým zastáncem Pařížské klimatické dohody a ochrany klimatu, prezidentu Trumpovi navzdory.

„Jsme v kritickém bodě: musíme se zabývat škodlivými emisemi, které způsobují změny klimatu,“ dodal Thing.

Ambiciózní cíl i pro Kalifornii

V současné době představují prodeje elektromobilů v Kalifornii necelé 2 % prodejů nových automobilů a i přes velkou základnu vlastníků elektromobilů (cca 300 tisíc) je její plán velice ambiciózní. V Evropě se pro srovnání pohybuje podíl prodeje elektromobilů kolem 1,5 %.

Splnění cíle 100 % elektromobilů závisí zejména na cenách baterií a rozvoji nabíjecí infrastruktury, a to hlavně pro miliony obyvatel, kteří bydlí v bytových domech a nemají v současné době možnost nabít si elektromobil doma přes noc. Phil Ting proto chystá další podporu prodeje elektromobilů.

Kalifornie je leadrem trhu s elektromobily, prodá se zde tolik elektromobilů jako v ostatních státech USA dohromady. V současné době má také Kalifornie výjimku, která ji umožňuje stanovit přísnější emisní normy pro automobily, než jsou v ostatních amerických státech.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *