Domů
Čistá mobilita
Vodíkový pohon proniká i na železnici, první cestující v Německu se dočkají v řádu týdnů (video)
Coradia iLint - vodíkový vlak. Alstom. Zdroj Alstom.com
Zdroj Alstom.com

Vodíkový pohon proniká i na železnici, první cestující v Německu se dočkají v řádu týdnů (video)

Společnost Alstom ve středu oznámila, že získala povolení ke komerčnímu provozu svých vlaků pohaněných vodíkovými palivovými články na německých tratích. Dva prototypy vodíkové jednotky Coradia iLint tak mohou zahájit pilotní provoz na trati společnosti EVB v okolí Hamburku. Vodíková jednotka Coradia iLint byla vloni testována také na zkušebním okruhu ve Velimy.

V listopadu 2017 podepsal Alstom kontrakt se spolkovou zemí Dolní Sasko o dodávce a provozu 14 jednotek Coradia iLint na trati mezi Cuxhavenem a Buxtehudem. Oficiální komerční provoz má být dle tohoto kontraktu zahájen v prosinci 2021. První cestující se však ve zkušebním provozu budou moci tímto vlakem, který pohánějí vodíkové palivové články, svézt již koncem tohoto léta.

Coradia iLint je prvním vlakem na světě určeným pro přepravu osob využívajícím elektřinu vyráběnou ve vodíkových palivových článcích. Jediné odpadní produkty, které tak tato jednotka produkuje, jsou vodní páry a voda. Do budoucna mají být tyto vodíkové jednotky ekologičtější alternativou k dieselovým pohonům využívaných na neelektrifikovaných tratích.

Vývoj vlaku podpořil i německý stát

Na vývoji jednotky Coradia iLint se podílely německá a francouzská divize společnosti Alstom. Projekt vodíkového vlaku byl také podpořen částkou 8 milionů eur německým ministerstvem dopravy.

„Díky vydání povolení od německého drážního úřadu (EBA) se může uskutečnit světová premiéra vlaku pro přepravu osob poháněného vodíkovými palivovými články. Vodíkový vlak je jasným znakem mobility budoucnosti. Vodík je skutečnou nízkoemisní a účinnou náhradou nafty pro železniční dopravu především na vedlejších tratích, jejichž elektrifikace není z ekonomických důvodů možná nebo zatím neproběhala. Vodíkové vlaky jsou čistou a ekologicky šetrnou alternativou, proto podporujeme rozvoj této technologie,“ uvedl Enak Ferlemann z německého ministerstva dopravy.


 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
12. červenec 2018, 15:38

Jo.

Jsem vždy říkal, že jestli někde vodík tak na dálkových pevně určených vhodných trasách pro autobusy, vlaky a těžké náklaďáky.

Rozhodně ne ta aktivistická blbost s osobákama, na kterou se blbci vrhli první.

Ale ještě minimálně 10 let nebude dostupný dost levný vodík, aby se to obešlo bez obřích dotací.

Při 20 letém plánování, by měli vše o čem si myslí, že bude nakonec vhodné provozovat na vodík, teď předělávat teprve na ekonomičtější LNG s podobnou infrastrukturou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se