Domů
Elektrárny v ČR
Desítky studentů v Praze protestovaly proti elektrárně Počerady
Paroplynová elektrárna Počerady. Zdroj cez.cz

Desítky studentů v Praze protestovaly proti elektrárně Počerady

Desítky studentů v Praze protestovaly dnes proti uhelné elektrárně Počerady při další studentské stávce za klima. Kritizovali, že firma ČEZ nechce elektrárnu uzavřít, ale chystá její prodej společnosti Se.ven Energy, která bude elektrárnu dál provozovat. Dopoledne se na Malostranském náměstí sešlo kolem 50 demonstrantů. Poté vyrazili za skandování „Zastavme smrad z Počerad“ na průvod Prahou, k němuž se přidali další lidé. Podle redaktorky ČTK na místě se průvodu zúčastnilo do stovky lidí. Protesty se konaly i v dalších městech.

Stávka české odnože ekologického hnutí Fridays for Future se konala již pošesté. Předchozích stávek se v Praze účastnily až stovky lidí. Na dnešní pražské akci byli převážně mladí lidé, vesměs středoškolští studenti, ale přidalo se i několik starších lidí nebo rodiny s dětmi. Nesli transparenty, na kterých bylo napsáno třeba „Chci dýchat čistý vzduch“.

Elektrárna Počerady je podle údajů neziskové organizace Arnika z posledních několika let největším producentem skleníkových plynů v Česku. Programový ředitel ekologického Hnutí Duha Jiří Koželuh na dnešním protestu řekl, že prodejem Počerad stát jako většinový vlastník ČEZ postupuje na úkor zdraví občanů.

Kromě Prahy se protest proti prodeji elektrárny konal také třeba před zákaznickým centrem ČEZ v Ústí nad Labem. „V průběhu stávky za klima vznesli studenti jeden z prvních konkrétních požadavků: neprodlené uzavření uhelné elektrárny Počerady,“ sdělil za organizátory akce Marek Jankovský.

„Povinností vedení firmy je dodržovat platné zákony a v rámci nich maximálně pečovat o svěřený majetek. Ani vedení firmy nemůže svévolně zavřít elektrárnu bez zákonných důvodů,“ sdělil ČTK v reakci na protest mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

„Elektrárna Počerady splňuje v současné době všechny emisní limity a již několik let se připravuje na nové emisní limity platné od roku 2021. Pokud se tedy uvádí, že Elektrárna Počerady vypouští nejvíce emisí, je to z tohoto prostého důvodu – je největší, a ne proto, že by nedodržovala emisní limity,“ doplnil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Josef Novak
25. říjen 2019, 13:48

Poslat je na školu v přírodě na 14 dní do zapadlé vesnice bez mobilů a tabletů. Ubytovat je v ubytovně bez teplé vody a el. vybavení pouze s el. osvětlením a vytápět pokoje na 12°C. A mohly by v rámci výuky stavět ploty jako ochranu dobytka proti vlkům, které chrání MŽP Praha. Nejlépe v zimě ve sněhu zatloukat kůly do zamrzlé země. Alespoň by jednou viděli co je to ruční práce, kterou díky fosilním palivům prakticky nepoznali..... Myslím, že polovina z nich by nevydržela ani den. Pak by si stěžovali na všechny strany jak byla porušena jejich lidská práva , když jim byl umožněno jen na 2 týdny na vlastní kůži poznat to za co stávkují....

Milan Vaněček
25. říjen 2019, 18:52

Zavedl bych zase chmelové brigády a brigády na sázení stromků na horách. Rád na to vzpomínám.

Martin Prokš
25. říjen 2019, 13:59

Dobrý den,

Pocházím kousek od Počerad a i když dnes bydlím a pracuji zcela jinde (Plzeň), pravidelně tam jezdím za rodiči a sourozenci na návštěvy.

V 80tých letech až první polovině 90tých let bych to heslo "Zastavte smrad z Počerad" i podepsal i když elektřina z Počerad by mi také chyběla, no temné hodinky a regulační stupně nebyly nijak vyjímečné. Přidal bych ještě litvínovskou chemičku (tak zvaný Staliňák). Ale právě v těch 90tých letech proběhlo tak razantní očištění exhalací, redukce šachet (zdroj prachu) a plynofikace obcí (lokální topeniště - razantní redukce lokálních zdrojů znečištění), že dnes je tam ekologická situace výborná po drtivou většinu roku. V období inverzí v zimě jsou největším problémem zbytkové lokální kotle na uhlí, hlavně když někdo neumí topit nebo topí nekvalitním topivem. A doprava na frekventovaných tazích. Možná Mostečáci co jsou blízko a po větru od Staliňáku ještě nejsou úplně spokojeni, nicméně i tak je tam situace úplně někde jinde, než v 70-90tých letech.

V dnešní době a situaci mi heslo "Zastavte smrad z Počerad" zní jako jekot fanatiků bez mozku - bez paměti/znalostí.

Škoda že nejde skočit v čase zpět a vzít mladé lidi co se narodili kolem a po roku 2000 do 70-80tých let aby si vyzkoušeli rok života v reálném socialismu, zač toho byl loket v tehdejší době. Materiálně i společensky.

energetik II
26. říjen 2019, 11:13

Ano, pro čistotu ovzduší byl už udělán obří kus práce. Mohu hodnotit také v Plzni . Likvidace lokálních městských uhelných výtopen třeba Světovar, Bory,.... prakticky každé sídliště mělo minimálně jednu. Plzeňská Škodovka před 1989 připomínala Verneovo Ocelové město z 19 století, desítky komínů nepřetržitě hulily a hulily = po celé Plzni byl na oknech ,autech, zdích, stromech ..... neustále vidět povlak šedivého popílku, který zmizel až při vydatném dešti. Dnes Plzeň vytápí jedna centrální výtopna ,která spaluje i biomasu a snaží se být ekologická. Dosud to bylo ziskové zařízení ,zisk 300 mil. Kč ročně. Ovšem díky placení emisních povolenek se vše obrací. Roku 2017 zaplatila výtopna 50 mi. Kč, letos 270 mil. Kč a příští rok to bude 490 mil. Kč. Tím se propadne do ztráty a bude nám natahovat cenu tepla aby nezkrachovala. Tedy ekologické povolenky zaplatíme státu my obyvatelé. Dle mého soudu je to padlé na hlavu.

Carlos
26. říjen 2019, 00:02

Taková argumentace mi připadá trochu na úrovni "Co by za to v Africe dali.", ano, situace se mohla zlepšit, na druhou stranu to není důvod k tomu aby se dále nezlepšovala. Odbývat něčí (nějaké) problémy tím, že někdo (někde) je na tom hůř je jedna z největších pitomostí, kterou lze udělat.

Jan Veselý
26. říjen 2019, 00:24

Měl jsem tu čest míst kancl sousedící s jedním z průkopníků environmentálního inženýrství v Č(SS)R, budiž mu urna lehká. Ten vždycky říkal, že úkolem technika není stavět ochranu životního prostředí a zdraví lidí proti průmyslové výrobě (třeba elektřiny). Úkol technika je ten rozpor co nejvíce zmenšovat, ideálně se ho zbavit úplně, a za rozumný peníz.

My chceme ony výrobky (proto ta fabrika ještě nezkrachovala) a zároveň chceme mít čisté životní prostředí, nechceme být tráveni exhalacemi, není v našem zájmu rozdrbat klimatický systém planety.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se