Několik desítek ekologických aktivistů, kteří protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, zablokovalo hlavní vjezd do elektrárny. Před hlavním vstupem rozložili protestní tábor. Okupace by měla trvat celý víkend. Demonstrace je součástí Klimakempu, akce zaměřené na diskuse o změně klimatu a současné energetice a možnostech dalšího vývoje.

Demonstrace začala krátce po 10:00 u železniční zastávky Řečany nad Labem. Průvod několika set lidí pak zamířil kolem elektrárny na zadní parkoviště, kde následovaly proslovy účastníků a účastnic protestů. Po cestě zpátky část lidí začala okupovat prostor před hlavní bránou. Aktivisté mají na sobě bílé overaly, někteří roušky, s sebou pak spací pytle a karimatky. U brány podle zpravodaky ČTK umístili kovovou konstrukci, na které ve vaku visí jedna z aktivistek.

Podle mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Mariky Volfové je to pokojný protest proti prodloužení funkce elektrárny. Jak dlouho potrvá, neupřesnila. Vyjednávají s policií, která aktivisty vyzývá, aby prostor opustili.

Protesty mají upozornit na to, že stát selhává při řešení klimatické krize. „Místo ochrany klimatu a našeho zdraví jde na ruku uhlobaronům,“ míní aktivisté. Příkladem podle nich může být právě pondělní rozhodnutí krajského úřadu, který udělil vedení elektrárny výjimku z evropských limitů znečištění, aby mohli elektrárnu provozovat dále.

Ilustrační foto

Policie sleduje demonstraci kvůli možným přestupkům aktivistů. Od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna. Nad elektrárnou létají dva policejní vrtulníky. Policie vyzvala účastníky v českém, anglickém a německém jazyce, aby nevstupovali za plot, který ohraničuje elektrárnu, jinak se dopustí správního deliktu. Elektrárnu uvnitř střeží policejní těžkooděnci.

Účastníci kromě přinesených transparentů volali různá hesla: Uhlí patří pod zem nebo Změňme systém a ne klima. Demonstranty doprovázel alegorický vůz s umělým panákem, který představuje uhlobarona a který z těžby uhlí získává miliardy ročně, řekl ČTK jeden z pořadatelů akce Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné. „Demonstrace je úspěšná, sešly se stovky lidí. Jsme z principu proti násilí. Prioritou je bezpečnost účastníků akce, zaměstnanců elektrárny i policie,“ dodal Polášek.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné. Hnutí Greenpeace se odvolá k ministerstvu životního prostředí. Chvaletickou elektrárnu berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *