Domů
Elektřina
Elektrárna Chvaletice čelí kritice kvůli snaze o výjimku z emisních limitů
Elektrárna chvaletice
Zdroj: sev-en.cz, autor Jan Posejpal

Elektrárna Chvaletice čelí kritice kvůli snaze o výjimku z emisních limitů

Elektřina
2 komentáře
21. leden 2019, 17:48
ČTK

Ekologické organizace Greenpeace a Zastavme elektrárnu Chvaletice kritizují elektrárnu Chvaletice kvůli její snaze dosáhnout výjimky z nových emisních limitů platných od roku 2021. Podle nich bude elektrárna vypouštět do ovzduší výrazně více rtuti, než by měla, a bude také překračovat normy oxidů dusíku. Uvedl to mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Elektrárna tvrdí, že kvůli nepříliš velkému snížení emisí by musela investovat více než miliardu korun, což považuje za nepřiměřené.

Podle Greenpeace žádá provozovatel elektrárny společnost Sev.en EC v případě bloku B1 o udělení výjimky pro provoz denitrifikační jednotky, jejíž instalaci teprve připravuje. Mohl by podle Greenpeace přitom použít technologii, která by splnění limitů umožnila.

„Výjimky nejsou v zákoně proto, aby znečišťovatelé ušetřili používáním nekvalitních technologií, které limity neplní. Pokud chystáte rekonstrukci elektrárny nebo teplárny, základní podmínkou je, že použijete technologii, která bude plnit emisní limity,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Podle něj je postup elektrárny bezprecedentní nejen na národní, ale i na evropské úrovni.

Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice.

Elektrárna v letech 2016 a 2017 za zhruba tři miliardy korun zmodernizovala dva ze čtyř bloků. Díky tomu značně klesly například emise oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek. Podle Greenpeace však použila méně účinnou technologii odstraňování dusíku a stejnou chce využít i na posledním bloku.

Podle Rovenského by elektrárna v případě neudělení výjimky musela od srpna 2021 zastavit provoz. V opačném případě se vystavuje přísným postihům. Podobný názor má i Laura Haiselová z právnické organizace Frank Bold. Podle ní by elektrárna mohla ještě výrazně snížit provoz, i tak by jí však výrazně snížily zisky.

„Z pohledu orgánu státní správy by nebylo možné zařízení provozovat. Společnost by se tím (provozem bez udělené výjimky) dostala do rozporu se zákonnými předpisy a vystavila se postihu od příslušných orgánů,“ uvedl mluvčí pardubického hejtmanství Dominik Barták.

Samotná elektrárna se k takovým možnostem nechce detailně vyjadřovat.

„Variant, které mohou nastat, je několik. Nejprve počkáme na vyjádření krajského úřadu. Jakmile ho dostaneme a prostudujeme, rozhodneme o dalším postupu,“ sdělila ČTK mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Účastníkem řízení o udělení výjimky z emisních limitů chce být i město Pardubice, dnes to schválila rada města.

„Chceme mít přístup ke všem podkladům,“ řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
21. leden 2019, 20:51

A co ta rtuť? Tam jsem slyšel, že byli ty limity 2021 navrženy podle nějaké předražené docela problematické USA technologie na černouhelné elektrárny, které se reálně na hnědouhelné ani nedá pořádně nasadit.

Ale tak je jasné, že pokud budou místní průmyslníci a energetici podporovat českou národní vládu proti EU ouřadům a aktivistům podplácených globálními plynaři, tak rozumné výjimky určitě všichni místní dostanou, a nebudou muset předčasné nasazovat nejdražší poruchové šmejdy Západu.

JVr
22. leden 2019, 11:23

Situace se jeví trochu chaoticky. EU každý druhý rok zpřísní nějaké limity. A technologie která umožní jejich dodržování stojí majland - vidím tam ta korýtka těch firem, které takové technologie dodávají a nechají si to velmi dobře zaplatit, protože to lobbování v EU parlamentu a Radě něco stálo ????.

Nicméně je pravda že uhlí nemá v dlouhodobém horizontu budoucnost, což ostatně sev.en věděli už v době kdy to kupovali.. Takže s takovými problémy si budou muset poradit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se