Domů
Elektrárny v ČR
Elektrárna Chvaletice doplnila žádost o emisní výjimku
Elektrárna Chvaletice, Seven. Autor: Martin Vonka

Elektrárna Chvaletice doplnila žádost o emisní výjimku

Společnost Sev.en EC podala na Krajský úřad Olomouckého kraje doplněnou žádost o emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice. Žádá, aby mohla vypouštět více rtuti a oxidů dusíku než činí limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Řízení bylo počátkem února přerušeno. Úřad v Olomouci rozhoduje o výjimce kvůli námitce systémové podjatosti pardubického krajského úřadu, kterou podaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce.

Provozovatel elektrárny, společnost Sev.en EC, požadoval výjimku, aby mohl vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad budoucí limit. Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně.

Elektrárna věří, že se jí podařilo úspěšně vypořádat se všemi připomínkami ministerstva životního prostředí. „Doplnili jsme údaje o aktuálním měření obsahu rtuti ve spalinách a o postupné instalaci nových technologií, především komplexu látkových filtrů, který bude největší v republice. Děláme všechno pro to, aby ekologická stopa elektrárny byla co nejnižší,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel elektrárny Chvaletice Václav Matys.

Společnost Sev.en EC uvedla, že se jí už podařilo od převzetí elektrárny Chvaletice v roce 2013 snížit emise oxidu siřičitého o 64 procent a emise oxidů dusíku o 37 procent. Emisní výjimka umožňuje provozovatelům zařadit energetické zdroje do časově omezených ekologizačních programů a také dočasně pokračovat v provozu i po srpnu 2021, kdy začnou platit nové evropské limity.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
PE
24. duben 2020, 18:56

Min.300Kg RTUTI je ,,SYSTEMOVA PODJATOST,,??? To opravdu nemyslite vazne,nebo nejaky UP...EK to spravi...

Emil
24. duben 2020, 19:21

Podobné množství rtuti vypustí ročně krematoria spalováním nebožtíků...

St
25. duben 2020, 13:30

Ruku na srdce, nebylo by lepší mít místo našich tepelných elektráren jaderné? Žádné starosti s emisemi, s odpadem.

Carlos
25. duben 2020, 14:06

Až na ty starosti s odpadem, dalo by se o tom snad uvažovat, pokud se to udělá transparentně a nebude to smrdět pokusem o zestátnění energetiky, či převodem peněz nejmenovaným zemím.

Pokud najdete způsob jak to rozjet komerčně, seženete skutečné investory, ne podivné šmelináře co by to jakože i zafinancovali na půjčku a nebudete chtít aby se to krylo ze strany státu, tak proč ne, ale upozorňují Vás na blížící se nedostatek chladicí vody. Ale to by bylo třeba změnit myšlení, to se asi nestane se současnou vládou. Pokud by k tomu došlo, uměl bych si představit že se tu nějaký jaderný program rozjede, ale pořád, jenom za předpokladu že se to udělá transparentně, na komerční bázi a s veřejným úpisem akcií podniku.

Pokud stát účelově měnil opatření a dělal je podle špatného zákona (Já to říkal už tehdy), aby nemusel platit, zatl sekeru 300 miliard nesnížil s okamžitou platností státním zaměstnancům platy o 10%, tak nemá nárok na to hrát si projekty JE. Tak bohatí nejsme abychom utáhli takovou rozhazovačnost.

V dohledné době bude spíš třeba se zaměřit na to aby ČEZ investoval do svých hydroelektráren za účelem jejich (částečné) konverze na přečerpávací z důvodu klesajících průtoků a rostoucích nároků na regulaci sítě. (A snížení dovozu plynu pro PPE)

energetik
25. duben 2020, 17:12

To by bylo od čerta k ďáblu. Zlatá rtuť oproti toxickým emisím z jaderné energetiky.

Láďa
25. duben 2020, 20:17

Rtuť bych rozhodně nepodceňoval určitě lepší jaderný odpad v úložišti než rtuť ve vzduchu.

St
28. duben 2020, 19:46

Jaké toxické emise z jaderných elektráren? Když tak mě prosím poučte. Mám za to, že ten jaderný odpad se dá do sudu a hluboko pod zem, kde nemá jak škodit. Žádné škody na životním prostředí. Tedy pokud nepočítáte např. emise z náklaďáků při těžební činnosti. Ale ty i ostatní věci jsou zanedbatelné a v porovnání s tím co jádro přináší o tom ani nemá cenu mluvit.

pr
27. duben 2020, 12:39

Inu jeden pokus již proběhl. Při dostavbě Tunelína slibovali jak se budou hnědohuhelné odstavovat. Jeden pokus už měli. Nesplnili co slibovali,takže jim již věřit nebudu. Odpověď na manipulativní směr tedy je - až srovnají se zemí první TE nad výkon Temelína, tak se o této variantě opět můžeme bavit. Do té doby jen využívají naší neskonalé blbosti věřit v této ekonomistické době na sliby.

Antonín Mikeš
27. duben 2020, 14:03

"MÝTUS: ČEZ NESPLNIL SLIB, ŽE UVEDENÍM JADERNÉ ELEKTRÁRNY TEMELÍN DO PROVOZU ODSTAVÍ UHELNÉ ELEKTRÁRNY V SEVERNÍCH ČECHÁCH

K odstavení odpovídajícího výkonu v uhelných elektrárnách skutečně došlo, v 90. letech byly odstaveny uhelné bloky o souhrnném výkonu 1965 MW."

https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/jaderna-energetika/jaderna-energetika-v-ceske-republice/realita-a-myty-o-jaderne-energii

PE
28. duben 2020, 00:00

Rec byla o vsech uhelkach v sev. cechach ,ne o odpovidajicim vykonu!!!Malo pamatujete...

Petr
28. duben 2020, 07:29

a) kolik těch bloků mělo stát původně? (4) b) kdo tyto 2 bloky blokoval c) na jakém principu by jste si svítil v předchozích 20-ti letech? d) kolik bloků budeme potřebovat po odstavení DUKOVAN v roce 35 a zároveň bez uhlí, když dneska 6 bloků nedá ani polovinu potřeby?

Jan Veselý
28. duben 2020, 15:57

V roce 2035 už bude většina uhelných elektráren v severních Čechách k ničemu, protože už budou (kromě lomu Bílina) vytěžena ložiska uhlí. Podle vaší logiky, až bude to uhlí v roce potřeba, bude ho 400 milionů tun chybět kvůli exportu mezi 2000-2035.

Jan Veselý
28. duben 2020, 15:55

Pravdou je, že od dostavení JE Temelín se ekvivalent její výroby exportuje, tj. s výrobou uhelných elektráren to neudělalo vůbec nic.

Petr
29. duben 2020, 06:33

Teoreticky máte pravdu, že oněch 400 miliónů bude chybět - prakticky chybět nebude - jelikož ho nebude možné pálit (případně omezeně). Export mohl být výrazně utlumen již před deseti lety - kdybychom nebyli tlačeni EU do podílu v OZE - což nemohlo být při dokončování Temelínu známé. Bylo by poměrně příjemné, kdyby z každé vaší věty nesálala potřeba zesměšňovat názorového oponenta...ono to působí divně když někomu vkládáte slova do úst tak, aby jste mohl následně předvést své brilantní znalosti - ale vlastně je to vaše věc

St
28. duben 2020, 19:48

Měl jsem za to, že původně Temelín byl plánovaný na jinou kapacitu než byl postaven. Navíc se i dost měnila naše spotřeba EE.

PE
28. duben 2020, 15:46

REC byla po spusteni Temelina .Ve vysledku se elektrina VYVAZI!!! Ja si vystacim s 1,3 MGWh za rok,nebo mate hlavu jenom na ,,klobouk,,??Staci ji jen trochu pouzivat...Jinak na netu je spousta napadu,nejen tyto stranky...

St
28. duben 2020, 19:49

A co je prosím špatného na tom, že vyvážíme EE. Nebo by jste byl raději, že bychom ji dováželi?

Jan Veselý
28. duben 2020, 20:29

Špatné jsou na tom to znečištění, které tu kvůli tomu zůstává, a to zbytečné plýtvání zdrojem, kterého je omezené množství, pokud tedy nechcete zbourat Litvínov i s Chemopetrolem. A kvůli čemu? Kvůli o 0.5% vyššímu objemu exportu.

Carlos
28. duben 2020, 21:03

Pokud elektřinu vyrábíme s poměrně velkými škodami na ŽP, tak je to dost špatně.

Navíc jak píše pan Veselý, exportujeme energii z velmi omezeného zdroje, nebo budeme přistupovat kvůli tomu k vyuhlení jako Polsko? vytěžíme celé podkrušnohoří že nám možná ujedou hory? Rozryjeme celý kus mezi Břeclavi Hodonínem a Rohatcem? Tak na přelomu 70. a 80. se o tom vážně uvažovalo. (Brno, Bratislava blízko, potenciál prodávat za valuty na západ, od 50. stojí v Hodoníně elektrárna) Otevřeme doly v Beskydech s rizikem že se nám to celé sklouzne (Byť by to byla katastrofa, bylo by zajímavé to vidět ujet celé během nějaké krátké doby (desítky let) a přetransformovat celou oblast)

Proč bych měl já, jako daňový poplatník (mohl bych na to kašlat, jsem od jak Ostravy tak severních Čech daleko), dotovat něčí podnikání tím že budou škody na zdraví, které způsobí, placeny ze zdravotní daně? Tím že na celkovou rekultivaci oblasti asi nebude a bude se to muset lepit ze státního? Proč by měly někomu podnikání dotovat lidé tím že přijdou o pozemky pro lom (necháme-li běžet čas, tak v nějakém bodě bude zaplacená kompenzace poklesne pod nerealizovaný výnos a zisk, které by z toho člověk měl, takže to je pro něj čistá ztráta již v momentě vyplacení kompenzace) na uhlí?

Kdybychom nemuseli pro získání energie tady likvidovat krajinu, nebo nedávali všanc velké soukromé majetky pokud se s elektrárnou něco stane, tak budiž, ale takto je to takové trochu blbé. Nějaký zisk pro nás jako obyvatele ČR z toho moc není.

PE
28. duben 2020, 22:20

Asi je vam blizsi zisk kapitalistu,nez zdravi ctvrtiny republiky kolem elektrarny.Ono to neni ,,videt,,jako v Cernobylu,ale dostavi se to v podobe leukemie za nekolik let atd...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se