Nejvíc rtuti loni vypustila do ovzduší elektrárna ČEZ Počerady, šlo o 188 kilogramů. V desítce se umístilo dalších sedm tepelných elektráren, které spalují uhlí. Uvedly to v tiskové zprávě Hnutí Duha a Greenpeace a odvoláním na údaje zveřejněné ministerstvem životního prostředí. Mezi deseti největšími znečišťovateli rtutí je ještě jedna teplárna a na druhém místě Třinecké železárny. ČTK zjišťuje reakci ministerstva průmyslu a firmy ČEZ.

Mezi další elektrárny v desítce patří Prunéřov, Vřesová, Tisová, Mělník II a III, Tušimice, Kladno a Chvaletice. Roční produkce rtuti se u nich pohybovala mezi 74 a 133 kilogramy. V desítce je doplnila ještě Teplárna Plzeň.

„Hodnoty rtuti rok od roku kolísají. Znečišťovatelům se také daří díky moderním technologiím obsah rtuti ve spalinách cíleně snižovat, ale stále jsou zdaleka nejvýznamnějšími zdroji jedovaté látky,“ uvedl ve zprávě programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Podle něj má stát v ruce nástroje, jak omezit znečišťování rtutí ještě víc.

„Jsou jimi nové evropské limity pro znečištění ovzduší pro velké spalovací zdroje, které se týkají také rtuti a jsou odvozeny od nejlepších dostupných technologií ke snížení znečištění. Provozovatelé musí limity splnit do srpna 2021. Krajské úřady a ministerstvo životního prostředí jim však mohou udělit výjimku, takže zlepšení ještě není jisté,“ uvedl Koželouh.

Elektrárna Počerady
Ilustrační foto

Hnutí Duha uvedlo, že tepelné elektrárny jsou pro současné Česko částečně zbytné vzhledem k tomu, že velká část energie se vyváží. Podle Energetického regulačního úřadu loni české elektrárny vyrobily 87 Twh, spotřeba činila 73,8 TWh.

Rozdíl mezi výrobou a spotřebou je kladná bilance vývozu a dovozu. V hnědouhelných elektrárnách se loni vyrobilo 42 procent elektřiny.

Podle Koželouha je ale nutné, aby stát přitvrdil i v postupu proti domácnostem, které spalují hnědé uhlí, a podpořil další kotlíkové dotace.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *