Domů
Elektrárny v ČR
Přečerpávací vodní elektrárny ČEZ vyrobily v Q1 2020 o pětinu více elektřiny
Nároèná oprava horní nádrže nejvìtší èeské pøeèerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stránì pøed dokonèením . Na snímku :
Pohled na horní nádrž pøeèerpávací elektrárny Dlouhé Stránì
v nadmoøské výšce 1.360 metrù, kde od 15.6.-19.8. probíhá
rozsáhlá oprava  - nová tìsnící vrstva hornínádrže vydrží minimálnì pøíštích dvacet let provozu . Text: viz slovní zpravodajství.

Přečerpávací vodní elektrárny ČEZ vyrobily v Q1 2020 o pětinu více elektřiny

Trojice velkých přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice II, které patří společnosti ČEZ, vyrobila v letošním prvním čtvrtletí 338 milionů kilowatthodin (kWh) elektřiny, meziročně o 19 procent více. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Uvedl, že jde o 28,6 procenta jejich loňské produkce. Objem elektřiny, který přečerpací elektrárny vyrobily během prvních tří měsíců letošního roku, by podle něj dokázal pokrýt roční spotřebu téměř 100.000 českých domácností.

Přečerpávací elektrárny slouží jako velké baterie. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Schreier uvedl, že role těchto zdrojů v energetické soustavě každoročně roste v souvislosti s pokračující decentralizací energetiky a s růstem kapacit kogeneračních jednotek a obtížně předpověditelných obnovitelných zdrojů.

„O zvýšeném nasazování přečerpávacích elektráren svědčí i rostoucí počet uskutečněných startů přečerpávacích elektráren, a to jak v čerpadlovém (z dolní do horní nádrže), tak i v turbínovém režimu (voda míří z horní nádrže na turbínu). Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2019 přečerpávací elektrárny startovaly celkem v 1652 případech, za letošní první tři měsíce to bylo už 1674 najetí. Vzhledem k nejvyššímu počtu soustrojí připadl nejvyšší počet startů opět na dalešickou elektrárnu,“ řekl mluvčí.

Přečerpávací vodní elektrárny jsou schopny najet na plný výkon během jedné až dvou minut. V době přebytku elektrické energie v síti se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu naopak vyrábí elektrická energie. Elektrárny tak slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. „V rámci jednoho přečerpávacího cyklu dokážou všechny tři dohromady dodat do české energetické sítě až 5,9 milionu kWh. Stejný objem energie by dokázal naplnit baterie 164.000 elektromobilů střední třídy,“ uvedl mluvčí.

Za celý loňský rok vyprodukovaly přečerpávací vodní elektrárny více než 1,18 miliardy kWh. ČEZ upozornil, že ve srovnání s rokem 2009 se tak loni jejich objem výroby zvýšil o 92,5 procenta. „Šest let v řadě přečerpávací vodní elektrárny opakovaně překonávají hranici vyrobené jedné miliardy kWh. V rámci celé energetické soustavy ČR jsou totiž stále častěji ve zvýšené frekvenci nasazovány k vykrývání výroby, respektive nevýroby z obnovitelných a dalších malých zdrojů. Velkou roli hraje také vyšší úroveň obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček,“ sdělil ředitel vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Schreier dodal, že veškeré vodní elektrárny ČEZ v Česku vyrobily v letošním prvním čtvrtletí téměř 520 milionů kWh elektřiny. Za celý rok 2019 to bylo úhrnně 2,2 miliardy kWh.

Počty najetí přečerpávacích vodních elektráren (PVE) ČEZ

1. čtvrtletí 20191. čtvrtletí 2020
turbínovýčerpadlovýturbínovýčerpadlový
PVE Dalešice503374492368
PVE Dlouhé stráně239174322199
PVE Štěchovice II177113178115

Zdroj: ČEZ

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Emil
4. květen 2020, 16:49

Meziročně rostoucí počet uskutečněných startů za první čtvrtletí nesvědčí ani tak o zvýšeném nasazování přečerpávacích elektráren, jako spíš o tom, že rok 2020 byl přestupný. V průměrném počtu startů za den je totiž rozdíl cca 0,04 startu.

Josef
4. květen 2020, 22:33

Je to skutečně úspěch - když se na to totiž podíváte z druhé stany pak cca 1/5 energie se zmaří to znamená, že zhruba 200GWh energie padne na nutnost akumulace tato ztracená el. energie by stačila pro zhruba 100 000 domácností -tedy pro obyvatele 1 krajského města. I když samozřejmě chápu nutnost akumulace a její smysl v síti , tak je třeba se zamyslet i nad touto stránkou, bateriové systémy mají navíc značné materiálové náklady a omezenou životnost.

St
5. květen 2020, 09:53

Nene. Tady jeden pán říkal, že ty bateriové systémy jsou strašně levné a výhodné. Že díky nim síle větru a slunce budeme dostávat peníze za to, že budeme odebírat EE. Tak teď nevím komu mám věřit.

Energetik 007
5. květen 2020, 14:31

Pan ředitel si hraje s čísli a lže. Podle OTE v 2009 PVE vyrobily bruto 553 GWh, takže navýšení o 92,5% to tedy nemůže být.

A jak jim tedy můžeme věřit, že Jihlava a Dalešice budou mít dost vody?

Milan
5. květen 2020, 15:26

Vážení čtenáři tohoto příspěvku o akumulačních vodních elnách. Tady je jasně vidět, jak se populisticky manipuluje s daty. Jediné co je fakt a pravda je to, že tyto elny vyhlazují spotřební diagram. V noci se nabíjí a přes den vykrývání špičky. Ovšem tu základní a klíčovou věc tam autor jaksi neuvedl a to, že účinnost takovéto elny je menší než jedna!!! Tedy čím více budu vyrábět, tím vyšší bude ztráta!!!! A ta elna může jet tak 30 minut, pak je bez vody!! Takže milí Zelení, vzpamatuje se!!!!

Pavel K
6. květen 2020, 08:41

Milan

Radeji tedy doporucujete na noc utlumovat JE ci nechavat vyhasnout uhelky, nebo zastavit prutok na prehradach, ci dokonce odstavit VTE, aby nebyly ty nocni prebytky?

Alberto Mestrey
5. květen 2020, 22:21

Jediná elektřina kterou přečerpávací elektrárny skutečně vyrobí je z vody která do horni nádrže naprší nebo nasněží. :-) Spočítal někdo jaký to je podíl z celkové výroby?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se