Domů
Elektrárny v ČR
Sev.en Energy: Do modernizace a ekologizace Počerad dáme miliardy
Hnědouhelná elektrárna Počerady. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

Sev.en Energy: Do modernizace a ekologizace Počerad dáme miliardy

Skupina Sev.en Energy hodlá do modernizace a ekologických opatření v hnědouhelné elektrárny Počerady investovat miliardy korun, aby zdroj splňoval stále přísnější limity pro ekologický provoz. ČTK to dnes řekla mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová. Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače se stane majitelem elektrárny od roku 2024. Dosavadní majitel elektrárny – ČEZ, nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolal. ČEZ za elektrárnu získá dvě miliardy korun.

Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady jsou spolu s elektrárnou Prunéřov nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady s Prunéřovem a Tušimicemi jsou i největším českým zdrojem skleníkových plynů.

Sáričková Benešová uvedla, že v souladu s podmínkami smlouvy je Tykačova skupina připravena elektrárnu Počerady převzít a připojit ji k ostatním aktivům skupiny Sev.en Energy v ČR. „Zajistíme, aby i nadále dodávala spolehlivou a dostupnou energii lidem a firmám v ČR do té doby, dokud za ní nebude spolehlivá a dostupná náhrada, například nový jaderný zdroj. Poskytneme tím zároveň čas na přípravu a rozvoj dalších nových řešení a technologií v energetice i ověření reálných možností obnovitelných zdrojů energie,“ sdělila mluvčí.

Ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my v dnešním společném prohlášení uvedly, že považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěžení velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve uvedl, že nový blok Jaderné elektrárny Dukovany by měl být dokončen v roce 2036.

Sáričková Benešová dnes dále uvedla, že Sev.en Energy respektuje strategický význam elektrárny Počerady pro udržení stability a funkčnosti energetické soustavy. „Do modernizace a ekologizace elektrárny proto hodláme postupně investovat miliardy korun i veškeré úsilí a zkušenosti našich odborníků tak, aby elektrárna splňovala stále přísnější parametry pro ekologický provoz,“ dodala.

Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
PE
2. leden 2020, 11:01

Jestli tomu dodre rozumim,tak min. 3 roky to bude vzpoustet jeste sajrajt a minimalne 3 dalsi roky ,nez to bude ,,ECO,, a to jsou sliby,v dobe kdy se elektrina prodava.... Co nato nase ZEME ???

Martin Prokš
2. leden 2020, 11:38

Dobrý den,

Na jednu stranu 2mld je za hubičku. Na druhou stranu před nimi je velká investice do ekologizace a v dnešní šílené době významná nejistota zda nebudou v horizontu 5-10 let zakázáni.

Takže to asi byla celkem reálná cena.

Zrovna na Počerady koukám z okna a fouká k nám. A že by nám nějak kazili životní prostředí to teda ne. Rozhodně v porovnání s dobou před 30 lety.

Jan Veselý
2. leden 2020, 12:06

Co není na první zběžný pohled patrné, to neexistuje?

Každopádně souhlasím s tím, že situace se za posledních 30 let neuvěřitelně zlepšila.

Jiří
2. leden 2020, 14:01

Za 10 let vyrobí přes 50 TWh, což při zisku (teď spekuluji) 20 hal./kWh dává 10 miliard.

A s tím zákazem, není to náhodou tak, že když by přišel brzy, tak by ještě navíc mohli požadovat po státu nějakou kompenzaci za zmařenou investici?

Jan Veselý
2. leden 2020, 17:28

Ten zisk 0.2 Kč/kWh, to je dost silný předpoklad. To vám nikdo nezajistí.

Energetik 007
2. leden 2020, 12:01

Na ČEZU jsou dobrý obchodníci. Šrot EMĚ 1 4x50MWe koupili za 14,5 mld Kč od EPH, dalších pár do toho museli vrazit aby to mohli po 2021 provozovat.

Tady 5x 200MWe prodají za 2 mld Kč tomu nerozumím...

Ivan Novák
2. leden 2020, 12:58

Nevím, co koho stála konsolidace poměrů EME-Energotrans. Podstatné ale je vlastnické spojení horkovodu do Prahy s přiměřeně dimenzovaným zdrojem tepla. Jestli se za deset let v ČR někde bude hromadně pálit uhlí, bude to v EME 1.

V Počeradech by snad teoreticky měl delší perspektivu uhelný nadkritický blok, kdyby ho šlo postavit levně a pracoval spolehlivě, což se např. v Ledvicích evidentně nepodařilo. Vše ostatní udusí stupňující se ekoregulace. Co by měl asi ČEZ dělat s uhlím z Tykačových Vršan (mimochodem, jde o lom z největšími zásobami uhlí bez narušení limitů), sjednaným, pro případ bez převodu staré elektrárny, oběma stranami na desítky let dopředu, že.

Dalibor
3. leden 2020, 13:21

Zajímavý pohled, avšak správný. Je to fakt nepoměr.

Hendry
2. leden 2020, 18:43

Před pár lety mohl ČEZ prodat tuto elektrárnu za 10 miliard, teď ji prodává za 2 miliardy … jen v tomto bodě přišel o 8 miliard. Nicméně přichází také o mnoho peněz do budoucna – Počerady leží kousek od tranzitního plynovodu, a tak jsou vhodným místem pro stavbu (paro)plynové elektrárny. Vzhledem k očekávanému růstu velkoobchodní ceny elektřiny a klesající ceně zemního plynu bude provoz plynových elektráren rok od roku výhodnější …

Emil
2. leden 2020, 20:13

O 8 miliard by přišel, kdyby od té doby až do roku 2024 nevydělala elektrárna ani korunu. Navíc je do toho potřeba započítat, že by zároveň ČEZ musel odebírat asi 40 let uhlí z dolu Vršany, nebo zaplatit penále další tři miliardy Kč.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se