V Jaderné elektrárně Dukovany v noci na dnešek skončila plánovaná dvouměsíční odstávka čtvrtého bloku. Kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé odborníci provedli kontroly a úpravy zařízení. Do sítě začal čtvrtý blok znovu dodávat elektřinu krátce po 02:00, po připojení generátoru prvního turbosoustrojí, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V provozu tak jsou všechny čtyři bloky Dukovan.

V reaktoru čtvrtého bloku byla štěpná reakce obnovena v úterý.

„V následujících dnech budou operátoři postupně zvyšovat výkon a provádět požadované kontroly a zkoušky chodu zařízení,“ řekl Bezděk.

Naplno by měl blok začít fungovat v průběhu příštího týdne.

Specialisté během odstávky kromě výměny části paliva provedli e čtvrtém bloku i rozsáhlé kontroly a 50 technických a investičních akcí.

Plánované odstávky bloků s výměnou části paliva už byly letos v Dukovanech u bloků jedna a dvě. Čtvrtý blok Dukovan byl tento rok dvakrát odstaven krátkodobě.

V dubnu stál devět dní kvůli kontrole zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru, ze stejného důvodu byl následně krátce odstaven i třetí blok. Další červencová několikadenní odstávka čtvrtého bloku byla kvůli údržbě jednoho z cirkulačních čerpadel.

Elektrárna Dukovany loni vyrobila 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V provozu je od roku 1985.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *