Domů
Elektrárny v ČR
V prvním pololetí přibylo v ČR 23 MW solárních elektráren
Střešní solární panely
Střešní solární panely

V prvním pololetí přibylo v ČR 23 MW solárních elektráren

V prvním pololetí letošního roku bylo v Česku připojeno 23 megawattů (MW) nových solárních zdrojů. Výsledek téměř dosahuje 25 MW nových solárních elektráren, které domácnosti a firmy instalovaly za celý loňský rok. V roce 2018 to bylo přibližně 11 MW. Vyplývá to z údajů, které ČTK s odkazem na data provozovatelů distribučních sítí poskytl Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

Sdružení upozornilo, že zájem o nové instalace roste navzdory koronavirové krizi. Jde podle něj převážně o střešní instalace pro pokrytí vlastní spotřeby, na které lidé využívají dostupné dotační tituly.

„Letos očekáváme další růst fotovoltaického trhu, a to až na zhruba 50 až 55 MW nových fotovoltaických elektráren. Věříme, že v roce 2021 a 2022 se trh může dostat přes 100 MW nových fotovoltaických instalací ročně, mělo by se zvládnout ale více,“ uvedl předseda CAFT Aleš Hradecký.

Instalovaný výkon solárních elektráren v posledních letech v Česku mírně roste, proti takzvanému solárnímu boomu jsou ale roční přírůstky nicotné. Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bylo na konci prvního pololetí v ČR instalováno asi 2051 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Z celkového instalovaného výkonu elektráren v ČR jde podle ERÚ o 9,4 procenta. Při solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Komora obnovitelných zdrojů energie upozornila, že například loňský nárůst o 25 MW byl asi desetkrát nižší než v Rakousku, násobně více fotovoltaických elektráren se podle ní na střechy instaluje také v Maďarsku a Polsku. Ze středního, opatrného scénáře analýzy potenciálu zpracovaného komorou vyplývá, že českému trhu odpovídá roční přírůstek zhruba dvacetkrát větší, než byl loni, tj. 400 až 500 MW ročně.

„Česko může velmi snadno rozvoj obnovitelných zdrojů, které mohou nahradit elektřinu z končících uhelných elektráren, zaplatit z peněz hned několika evropských programů. Vedle klasických operačních programů jde o Modernizační fond, Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund) či peníze ze Zelené dohody (Recovery and Resilience Facility),“ uvedl předseda komory Štěpán Chalupa.

Takzvané zelené zdroje energie dostávají v ČR ročně finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Celkové náklady v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Solární elektrárny z toho dostaly asi 29 miliard korun. Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

CAFT je asociace podnikatelů, jež v Česku sdružuje firmy, které instalují více než 90 procent fotovoltaických elektráren. Jde převážně o montážní a obchodní firmy. Sdružení zastupuje sektor fotovoltaiky v Komoře obnovitelných zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
PetrV
13. září 2020, 10:20

A kdy vyrábějí elektřinu?

V poledne, když není potreba?

Co rano a večer?

Kdo touží po blackoutu?

https://www.osel.cz/11366-co-delat-prave-nyni-v-ceske-energetice.html

Battery
13. září 2020, 17:37

Bez snahy o reklamu např.:

https://www.cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazniky/cez-battery-box

http://www.hybrid.cz/cez-oig-nabidnou-instalace-fotovoltaickych-elektraren-s-baterii

https://www.obnovitelne.cz/clanek/1084/domaci-i-firemni-solarni-elektrarny-se-vyplati-hitem-se-stava-spojeni-s-bateriemi

Podobná řešení ořezávají špičky a jejich hromadné instalace budou postupně snižovat potřebu špičkových centrálních zdrojů a tím alespoň částečně snižovat riziko blackoutu nebo jeho případné dopady.

Jan Veselý
13. září 2020, 21:26

PetrV to tady tapetuje odkazem na článek V. Wagnera, který se, mimo jiné, naváží kvůli problémům s resource adequacy do OZE a Kalifornie.

Přitom tam je to typický příklad toho, že se až tolik nelze spoléhat na fosilní špičkové elektrárny. V době největší potřeby jsou dvě velké mimo provoz. Zároveň se cca 2 roky zpátky v Kalifornii přetřásalo, že OZE v kombinaci s bateriovou akumulací jsou levnější na špičkové zdroje na zemní plyn a že už by se neměly stavět. Výsledkem toho je teď už rozjetá masivní výstavba velkých bateriových systémů. Ať u elektráren, tak v místech spotřeby a klíčových místech infrastruktury, kde těm současným drátům a trafům dokážou hodně pomoci.

Vzhledem k vývoji, kdy ty baterie jsou už dnes modulární (1 modul = 1 cargo kontejner s komplet vercajkem) a libovolně škálovatelné systémy a že je to, oproti elektrárnám, směšně jednoduché vyřídit papírově, čekám, že během pár let tam bude po problému. A plynovky s rychlým náběhem a malou účinností vyhynou, vysoce účinné paroplynky si nechají, ty ještě pořád budou mít v systému svoje místo.

Emil
13. září 2020, 22:08

"OZE v kombinaci s bateriovou akumulací jsou levnější", akorát je smůla, že se to nějak neprojevilo na výsledné ceně elektřiny. Zatímco ve zbytku USA vzrostly ceny elektřiny za posledních 9 let průměrně o 4%, tak v Kalifornii to bylo o 30%. Průměr USA je 10 centů za kWh, v Kalifornii je to 17 centů.

"čekám, že během pár let tam bude po problému. A plynovky s rychlým náběhem a malou účinností vyhynou", akorát to asi nečeká CPUC (California Public Utilities Commission), která navrhuje pořídit 2500 MW nových "zdrojů pro spolehlivou dodávku elektřiny", a prodloužit o čtyři roky životnost plynových elektráren s výkonem přes 4000 MW.

Jan Veselý
14. září 2020, 00:13

Dejte tomu čas Emile, nemůžete chtít po relativní novince, která se teprve teď začíná prosazovat, aby něco dělal s cenami v 10-letém srovnání.

Emil
14. září 2020, 07:59

Nejde o desetileté srovnání, jde o to, že se to rozevírání nůžek nezastavuje ani v posledních letech. A protože podobných slibů, neodrážejících se v realitě, už jsme slyšeli celkem dost, nezbývá než si počkat, než se to projeví v praxi. Nebo to dopadne jako vždycky...

Ivan Novák
13. září 2020, 22:17

Dostupná akumulace je vhodná pro denní vyrovnání, ale nestačí pro vyrovnání v průběhu roku. Další přírůstek takového řešení přitom sníží rentabilitu jak paroplynu, tak sítí, takže buď tato nutná část komplexu zvedne ceny, nebo bude podinvestovaná.

Jan Veselý
14. září 2020, 00:11

Fajn, děkuji, že jste mi potvrdil to, že během vlny veder, kdy Slunce svítí v Kalifornii jako blázen, stačí krátkodobá akumulace nabitá přes den fotovoltaikou na vyřešení problému během večerní špičky

Ivan Novák
14. září 2020, 08:59

Gratuluji k další demagogické polopravdě, ještě párkrát a budete se moci přihlásit ke zkoušce.

PetrV
13. září 2020, 10:44

Čtěte, pak pochopíte, ze 95 proc. FVE je chybně instalována směrem na jih.EE z elektráren ma sloužit spotrebiteli ne opačně.

https://www.osel.cz/11366-co-delat-prave-nyni-v-ceske-energetice.html

Jedná se jen o tunel na lidech a zbytku energetiky.

T
13. září 2020, 15:05

Urcite jste si srovnal krajinu Modravy s krajinou Krusnych hor, pokud si prikoupite baterie a rozumne s tim zachazite,je to urcita obrana proti blacautu spolu +++ spotrebici...skuste to a uvidite,jinak je to mlaceni prazdne slamy...svet na elektrinu je tak zranitelny...ale za pohodli se take plati...

Jan
14. září 2020, 00:24

Nějak jsem nepostřehl údaj o ploše, kterou ty new panely zabraly...

Jiří Trn
14. září 2020, 07:59

Můj subjektivní názor, i když bude odporovat ilustračnímu obrázku u článku.

Ono je to v podstatě jedno, jakou plochu panely zabírají, když úřední systém neumožňuje smysluplnou instalaci. Všude je plno továren a nákupních center s plochými střechami. Ale jsou většinou nevyužité. Protože pro každého investora je levnější koupit zelenou louku než řešit pronájem cizích střech v našem právně nepřehledném prostředí. Ale hlavně pohodlnější vyřízení všech stavebních povolení, kolaudací a revizí, než kdyby měl přesvědčovat úředního šimla že plochá střecha je praktičtější řešení než zábor zelené louky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se