Domů
Elektřina
V Temelíně skončila mezinárodní prověrka WANO
Letecký pohled na JE Temelín.

V Temelíně skončila mezinárodní prověrka WANO

Elektřina
8 komentářů
3. listopad 2017, 15:59
ČTK

V jaderné elektrárně Temelín dnes skončila pětidenní prověrka provozu, kterou dělalo Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Sedm odborníků kontrolovalo, jak Temelín naplnil doporučení, která dostal před dvěma lety. Potvrdili, že jde o kvalitně provozovanou elektrárnu, zlepšit by měla vnější zpětné vazby. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Odborníci prověřovali například provoz, bezpečnost, havarijní připravenost či požární ochranu.

„Ze strany elektrárny jsme se setkali s velkou otevřeností, která je důležitá pro objektivní hodnocení. Je patrné, že elektrárna s našimi návrhy pracuje. Nenašli jsme oblast, kde by vedení elektrárny na naše doporučení dál nereagovalo,“ řekl šéf expertů Anatolij Zinčenko z Moskevského centra WANO, který v oboru pracuje 36 let.

Prostor pro zlepšení vidí odborníci ve využití vnějších zpětných vazeb.

Podle expertů z Ruska, Slovenska, Arménie a Ukrajiny elektrárna dobře pracovala s návrhy, které jí dali v prosinci 2015.

„Tehdy jich přijelo třicet, byli tu tři týdny a elektrárnu posuzovali velmi podrobně. Dali doporučení a čas dva roky, abychom to zavedli,“ řekl mluvčí.

JE Temelín
Ilustrační foto

Odborníci nyní porovnávali současný stav elektrárny se situací v roce 2015, Temelín podle Svitáka srovnávali s nejlepší světovou praxí.

Pro Temelín šlo o 34. prověrku. Elektrárnu experti hodnotili podle nových pravidel, které WANO přijalo v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015.

Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Václav Koblenc dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
energetik
4. listopad 2017, 15:33

Takže zase o špetku bezpečnější. Jen tak dál, možná za několik stovek let se z toho vyvine něco užitečného a bezpečného, pokud to současné jaderné rabování lidstvo přežije.

Teď jsem četl že prý už je problém sehnat atomteroristy nekontaminovanou ocel. Je prý daleko cennější než měď a tak se někteří pustili to rozebíraní lodních vraků:

"Experti soudí, že sběrači mohou hledat ještě cennější věci, například ocelové opláštění vyrobené před érou jaderných testů.

Potopené lodi jsou tak jedním z posledních zdrojů radiací nekontaminované oceli, která je klíčovou součástí vědeckých a lékařských přístrojů."

zpravy.aktualne.cz/zahranici/hroby-hrdinu-jako-vynosny-kseft-vraky-valecnych-lodi-v-asii/r~fdccd9d2c14c11e7b0960025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_content=editor1&utm_term=position-3

Pavel
5. listopad 2017, 00:38

.. a sranda energetik je zas o něco víc vylízanější.

Jan Veselý
5. listopad 2017, 07:55

Troll! Nekrmit!

Opravdový energetik
5. listopad 2017, 11:35

Troll! Nekrmit!

C
5. listopad 2017, 11:41

Troll, nekrmit!

P.S. troll nekrmit si Šavel vysloužil za naprosto hovadský způsob diskuse, za nic jiného.

Opravdový energetik
5. listopad 2017, 11:35

Troll! Nekrmit!

Vinkler
6. listopad 2017, 07:12

Ano, olovo, ocel ,....jsou kontaminované, ale zdrojem kontaminace jsou z velké části testy jaderných bomb.

Olovo je nejlepší 2000 let, staré římské. Je vyhnilé i od části přirozeného znečištění.

energetik
6. listopad 2017, 09:51

Ocel z jaderné energetiky od těžby přes zpracování paliva, výrobu energie a "přepracování" paliva putuje zpět k roztavení do oceláren nikde se nehromadí, na to nejsou prostory ani na konečných skládkách jaderných odpadků.

A je to přesně tak jak píšete, zbrojní atomterororisté se vzájemně kryjí a spolupracují s těmi energetickými atomteroristy. Ti energetičtí atomteroristé poskytují těm zbrojím radionuklidy (např. plutonium) a krytí jaderného zbrojení a výzkumu a ti zbrojní zase poskytují těm energetickým krytí pro průsery, emise a utajení pokud chce někdo zjistit nějaké podrobnější informace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se